Švédové Magnus Nygren (vlevo) a Adam Reideborn slaví výhru nad Finskem. | foto: Reuters

Švédové přetlačili na Českých hrách Finy a skončili v Euro Hockey Tour třetí

• 2
Švédští hokejisté porazili na závěr Českých her Finsko 3:2 a zajistili si konečné třetí místo v Euro Hockey Tour právě před svým severským rivalem. Na turnaji se posunuli svěřenci trenéra Johana Garpenlöva na druhé místo, které udrží ale jen v případě, že Rusko vyjde naprázdno v duelu s českou reprezentací (15:00). Češi skončí v Praze po zaváhání Finů nejhůře druzí, k triumfu jim stačí se sbornou bod.

Švédský kádr po čtvrtečním utkání s Českem (2:3 v prodloužení) opustili zranění útočníci Anton Wedin z HV 71 a osmnáctiletý William Eklund z Djurgaardenu. Z boje o MS vypadli také brankář Niklas Rubin z Frölundy, bek Gustav Backström z Örebra a forvard Fredrik Olofsson z Oskarshamnu.

Za prvním úspěchem na turnaji vykročili Švédové v 7. minutě, kdy při vyloučení Eemeliho Suomiho po střele Nilse Lundkvista otevřel skóre dorážkou do odkryté branky Jesper Frödén. Finové odpověděli v čase 23:54 také v početní výhodě - vyloučení Jespera Sellgrena potrestal střelou z levého kruhu Anton Lundell.

Ve 49. minutě rozhodl ve prospěch Švédska po individuální akci přes celé hřiště Filip Hallander, který překonal gólmana Jussiho Olkinuoru z pravého kruhu. Přesně minutu před koncem pojistil vedení při power play Finů do prázdné branky Dennis Rasmussen. Výsledek zkorigoval při pokračující hře bez gólmana vteřinu před koncem z dorážky Jere Sallinen.

Švédsko - Finsko 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)

Branky: 06:47 Frödén (Lundkvist, O. Lindberg), 48:31 Hållander, 59:00 Rasmussen (O. Lindberg, M. Kempe) - 23:54 Lundell (Kaski), 59:59 Sallinen (Kaski). Rozhodčí: Pešina, Šindel – Brejcha, Lederer.

Švédsko Reideborn (Ersson) – Lööv, Dahlbeck (C), Nygren, Holm, Lundkvist (A), Sellgren – M. Kempe, Rasmussen (A), Hållander – Friberg, P. Lindholm, O. Lindberg – Larsson, Ljungh, Sylvegard – Berggren, Wingerli, Frödén.

Finsko Olkinuora (Säteri) – Seppälä, Kaski, Ohtamaa (A), Eronen, Parikka, Pokka, Sund, Lindbohm – Sallinen, Lundell, Puustinen – Innala, Kontiola (A), J. Karjalainen – Suomi, Ruohomaa, Ojamäki – Hännikäinen, Tiivola, Anttila (C) – Nousiainen.