Radost ruských hokejistů v zápase proti Velké Británii

Radost ruských hokejistů v zápase proti Velké Británii | foto: Reuters

Rusové smetli outsidera, Dánové poprvé v historii porazili Švédy

• 133
Ruští hokejisté na světovém šampionátu v Lotyšsku jednoznačně přehráli Velkou Británii (7:1) a upevnili si vedení skupině A. Předtím se o historickou vzpouru postarali Dánové. Vůbec poprvé a na dvanáctý pokus zvítězili nad Švédskem (4:3). Hattrickem a nahrávkou se blýskl útočník Nicklas Jensen.

Rusové se na páteční výhru proti Česku hodně nadřeli, rozhodli až 19 vteřin před koncem a už dnes odpoledne hráli své druhé utkání. Tentokrát proti největšímu outsiderovi skvěle zahrál útočník Anton Burdasov, který se blýskl třemi body.

Tým kouče Valerije Bragina neponechal nic náhodě, v zápase vyslal na britskou branku 42 střel, jen v první třetině jich bylo 15. Skóre otevřel po pěti a půl minutách právě Burdasov pěknou ranou z úhlu v přesilovce. Krátce po něm v ruském oslabení sebral puk soupeři Voronkov, předal puk Grigorenkovi a ten se nemýlil.

Třetí gól byl podobný jako ten první a v 10. minutě ho dal zase Burdasov z pravé strany. Jen minutu po něm šel do brejku Tolčinskij, který forhendovou kličkou poslal kotouč za záda brankáře Whistlea.

Britové se v zápase prosadili jen jednou, když v 19. minutě Dowd od mantinelu nahrál na střed Kirkovi, jedinému draftovanému hráči mužstva do NHL, a ten střelou k tyči prostřelil Bočarova.

Ruský tlak neustával ani dál, ale nedařilo se jim přesně zakončit. V polovině utkání přidal z úniku pátou branku Karnauchov. K dalšímu gólovému se dostali až ve třetině. To se po pěkné stahovačce trefil Kuzmenko, skóre uzavřel v 54. minutě kapitán Slepyšev. Ten si počkal u branky na přihrávku a krásným gólem na bližší tyč kolem hlavy gólmana uzavřel zápas.

Velká Británie - Rusko 1:7 (1:4, 0:1, 0:2)

Branky: 18:46 Kirk (Dowd, Connolly) - 05:53 Burdasov (Grigorenko, Ožiganov), 07:19 Grigorenko (Voronkov), 09:21 Burdasov (Kuzmenko, Gavrikov), 10:51 Tolčinskij (Barabanov), 30:08 P. Karnauchov (Zadorov, Zub), 49:59 Kuzmenko (Burdasov, Ožiganov), 53:10 Slepyšev (P. Karnauchov). Rozhodčí: Sternat, Tscherrig – Merten, Seewald.

Velká Británie Whistle (Bowns) – D. Phillips, O'Connor, Richardson, Tetlow, Ehrhardt, Clements, Garside – Perlini, Kirk, Connolly – Hammond, Dowd, Lake – Lachowicz, Hook, Betteridge – Myers, Ferrara, J. Phillips – Davies.

Rusko Bočarov (Samonov) – Zub, Zadorov, Gavrikov, Provorov, Ožiganov, Rafikov, Dronov – Tolčinskij, Šalunov, Barabanov – P. Karnauchov, Grigorenko, Slepyšev – Ivan Morozov, Burdasov, Kuzmenko – Švec-Rogovoj, E. Galimov, Kameněv – Voronkov.

Přejít na on-line reportáž

Historický moment pro Dány

Jensen vstřelil vítěznou branku ve 49. minutě. Osmadvacetiletý útočník Jokeritu Helsinky má zkušenosti i z NHL, ty teď využil k premiérové výhře nad severním sousedem.

Pro oba celky, které patří mezi soupeře českého týmu v základní skupině A, to bylo v sobotu první vystoupení v Rize. Favorizovaný výběr Tre kronor vedl po bezbrankové úvodní třetině 1:0 a 2:1, ale soupeř především zásluhou Jensena otočil stav až na 4:2.

Švédům nakonec nebylo nic platné ani tříbodové vystoupení útočníka Carla Klingberga, jenž dal dva góly a na třetí nahrál. Úvodní dějství skončilo sice bez branek, ale vlažný výkon Švédů trochu předznamenal dění v dalších třetinách. Dánové vyhráli na střely 7:3.

Příval gólů ve druhé části odstartoval Švéd Klingberg, jemuž kotouč do šance naservíroval velmi nepovedenou přihrávkou dánský útočník Meyer. Po polovině utkání vyrovnal Jensen tečí Jakobsenova nahození.

Švédové si sice vzali vedení zpět, ale po 40 minutách už prohrávali 2:3. Nicklas Jensen nejprve zavěsil bekhendem do horního růžku při hře ve čtyřech a jen o 36 sekund později krásně našel Kristensena.

Disciplinovaní Dánové nehráli za celý zápas jediné oslabení, sami se pak prosadili v přesilovce a Nicklas Jensen završil hattrick.

Už dvě minuty před koncem to Švédové zkusili v šesti bez gólmana. Ohromný tlak ale Švédové využít nedokázali, Dánové v pevné obraně vytrvali.

Dánsko - Švédsko 4:3 (0:0, 3:2, 1:1)

Branky: 30:40 Nicklas Jensen (Jakobsen, Nicholas Jensen), 37:33 Nicklas Jensen (Boedker), 38:09 Kristensen (Nicklas Jensen), 48:22 Nicklas Jensen (M. Lauridsen, Boedker) - 22:06 C. Klingberg, 35:09 Tömmernes (C. Klingberg), 50:56 C. Klingberg (Lundkvist).

Dánsko Dahm (Dichow) – Lassen, M. Lauridsen (A), O. Lauridsen, Jensen Aabo (C), O. Larsen, Nicholas Jensen, Kristensen – Nicklas Jensen, Jakobsen, Boedker – Andersen, Jesper Jensen, Hardt – True, Bau Hansen, Meyer – Poulsen (A), From, Olesen – Madsen.

Švédsko Fasth (Reideborn) – Tömmernes (C), Lundkvist, Pilut, Nygren, Dahlbeck (A), Lööv, Pudas – Lundeström, Rakell (A), Olofsson – A. Kempe, Holmberg, Sörensen – Friberg, M. Kempe, Rasmussen – P. Lindholm, O. Lindberg, C. Klingberg – Wingerli.