Iiro Pakarinen z Finska rozhodl duel se Švýcarskem při nájezdech.

Iiro Pakarinen z Finska rozhodl duel se Švýcarskem při nájezdech. | foto: AP

Kazachstán uhrál bod s USA. Finové zdolali Švýcarsko až v nájezdech

• 8
Hokejisté Finska uspěli v souboji trápících se favoritů skupiny B a díky výhře v nájezdech nad Švýcarskem berou dva body. Vicemistři světa naopak zůstávají v tabulce až předposlední a šance na čtvrtfinále se jim vzdaluje.

Hokejisté Finska a Švýcarska měli po nepovedeném startu na mistrovství světa co napravovat. Ani jeden z týmů, které měly patřit k favoritům skupiny B, totiž zatím na MS nijak nezářil. Jejich duel tak mohl být přímým soubojem o čtvrtfinále.

Až díky lépe zvládnutým nájezdům ho nakonec vyhráli Finové, což pro Švýcary znamená problém. Na postupové pozice sice ztrácejí už jen dva body, ale mužstva na nich mají zápas k dobru.

V odpoledním duelu se hokejisté USA nečekaně trápili s Kazachstánem. Tomu se utkání s favoritem podařilo dovést do prodloužení a získal tak do tabulky druhý bod. Američané nakonec závěr zvládli, když svým druhým gólem v utkání rozhodl obránce Seth Jones.

Finsko - Švýcarsko 3:2 po nájezdech

Úvodní část příliš vzrušujících okamžiků nenabídla a oba týmy zamířily shodně jen čtyřikrát mezi tyče. Už v šesté minutě otevřel skóre bez přípravy střílející Kivistö ranou od modré čáry.

Utkání jsme sledovali ON-LINE

Ve druhé třetině už si oba gólmani Rinne a Berra zachytali přece jen víc. Ve 25. minutě se do slibné možnosti dostal Plüss, Rinne se svou lapačkou byl však dostatečně rychlý. Chvilku na to ho ani nadvakrát nedokázal překonat Romy. Švýcaři byli i v dalších minutách aktivnější, jenže po polovině zápasu je zmrazil Jokinen, jenž o brusli bránícího Webera zvýšil na 2:0.

Se Švýcary a jejich reálnými nadějemi na postup do čtvrtfinále to v tu chvíli vypadalo hodně bledě, ale nabudil je okamžik z končící 42. minuty, kdy Suri skvěle trefil na levý beton finského gólmana. Rinne, který udržel čisté konto v předchozích dvou startech v Minsku, tak inkasoval po dlouhých 169 minutách a 35 vteřinách.

Romy se Segerem pak spálili další šance, ale nakonec se mohli přece jen radovat. Josi si vyjel z rohu kluziště do palebné pozice a tečovanou ranou, při níž využil zakrytého výhledu Rinneho, vyrovnal v polovině 57. minuty na 2:2.

Šlo se do prodloužení a velkou komplikací pro Švýcarsko v něm byl už po 16 vteřinách faul Romyho, ale Finové výhodnou přesilovku nevyužili a rozhodnout  musely nakonec až nájezdy.

Immonen v nich trefil tyč, Brunner, Lehterä, Hollenstein a Haula nedali, Suri mohl rozhodnout, selhal však i on.

Pokračovalo se v opačném gardu a tyč rozezvučel Fiala, Kontiola však také nedal. Brunnerovi to nevyšlo ani na druhý pokus a Pakarinen vystřelil Finům druhý bod.

Branky a nahrávky: 6. Kivistö (Immonen, Salomäki), 33. Jokinen (Haula), rozhodující sam. nájezd Pakarinen - 42. Suri (Fiala), 57. Josi (Romy, Suri). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek (oba ČR) - Dahmen (Švéd.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 1:2. Třetiny: 1:0, 1:0, 0:2 - 0:0. Diváci: 12.630.

Finsko: Rinne - Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Lajunen, Marttinen - Lehterä, Kontiola, Palola - Komarov, Jokinen, Haula - Salomäki, Immonen, Pakarinen - Huhtala, T. Sallinen, J. Sallinen - Savinainen. Trenér: Erkka Westerlund.

Švýcarsko: Berra - Schlumpf, Josi, Seger, Weber, Kukan, Blum, Grossmann - Moser, Romy, Brunner - Hollenstein, Cunti, Ambühl - Rüfenacht, Schäppi, Stancescu - Suri, Froidevaux, Plüss - Fiala. Trenér: Sean Simpson.

USA - Kazachstán 4:3 po prodl.

Kazaši dvakrát vedli, přesto nadále čekají na první výhru na turnaji a zůstávají poslední. Duel rozhodl svým druhým zásahem v čase 61:05 americký obránce Seth Jones, který si navíc připsal i asistenci. V dresu poražených dvakrát skóroval útočník Roman Starčenko.

Američané začali hodně ospale a jakoby bez zájmu. Gólman Thomas se tak díky několika zákrokům brzy dostal do provozní teploty, což se mu hodilo i proto, že jeho celek hrál hned čtyřikrát za sebou v oslabení. Třikrát Američané odolali, byť jim jednou pomohla horní tyčka po střele Starčenka.

Smolař okamžiku si však vše vynahradil ve čtvrté početní výhodě poté, co byl ve slibné šanci faulován Romanov. Před odkrytou brankou ho v 15. minutě naslepo našel Upper a Starčenko se nemýlil. Jenže o čtyři minuty později se poprvé proti pravidlům provinili i Kazaši a hříšníka Litviněnka vrátil už po 10 vteřinách do hry dorážkou vlastní střely Smith.

Zámořský favorit zaspal i nástup do druhé části a Romanov snadno vrátil Kazachstánu vedení, když z kruhu povedenou ranou propálil Thomase. V další přesilovce USA pak gólmana Ivanova dvakrát zachránila branková konstrukce, než vše před sebou propálil Jones a vyrovnal parádní ranou do horního růžku. Na začátku 36. minuty faulovaný Gaudreau stihl v pádu připravit puk pro Donovana a Američané vedli.

Ani třetí dějství nezačal favorit dobře a při přesilovce jim ujel Romanov, jehož musel Jones faulovat.

Nařízené trestné střílení v klidu pokryl Thomas, v 54. minutě ovšem vyrovnání přece jen přišlo zásluhou Starčenka, když mu Američané Jimmy Hayes a McCabe místo jednoduchého vyhození naservírovali puk ideálně mezi kruhy.

Až poté tým USA opět přeřadil na vyšší rychlostní stupeň. Smith napálil odražený puk, ale Ivanov ho schoval do lapačky. V poslední vteřinách neuspěl ani Jones, vše ale sám napravil v následném prodloužení.

Branky a nahrávky: 19. Smith (Nelson, Jones), 24. Jones (Smith), 36. Donovan (Gaudreau), 62. Jones (Dekeyser, Gaudreau) - 15. Starčenko (Upper, Dallman), 22. Romanov (Panšin, Lakiza), 54. Starčenko (Antropov). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Sidorenko (Běl.) - Fluri (Švýc.), Lederer (ČR). Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. Diváci: 10.779. Třetiny: 1:1, 2:1, 0:1 - 1:0.

USA: Thomas - Jones, Dekeyser, Gardiner, Murphy, McCabe, Petry, Donovan - Nelson, Johnson, Smith - Gaudreau, Miele, Abdelkader - J. Hayes, Trocheck, Mueller - Stapleton, Shore, Wingels - K. Hayes. Trenér: Peter Laviolette.

Kazachstán: Ivanov - Blochin, Dallman, Lakiza, Semjonov, Litviněnko, Savčenko, Vasilčenko, Kazancev - Starčenko, Antropov, Žajlajov - Romanov, Upper, Puškarev - Gavrilin, Poliščuk, Krasnoslobodcev - Rymarev, Spiridonov, Panšin. Trenér: Ari-Pekka Selin.