GÓL. Spoluhráči gratulují Petru Tenkrátovi k brance, která potvrdila těsné

GÓL. Spoluhráči gratulují Petru Tenkrátovi k brance, která potvrdila těsné vítězství 2:0 nad Dánskem

Veterán Tenkrát dodal hokejistům klid. Sebevědomí poroste, radoval se

• 31
Stockholm (Od zpravodaje iDNES.cz) - Až druhý gól pár minut před koncem definitivně zlomil Dány, houževnatého protivníka hokejové reprezentace v prvním utkání na mistrovství světa. Dal ho extraligový veterán Petr Tenkrát, jehož nasazení do prvního útoku vedle hvězd z NHL vzbuzovalo jistou pozornost. Sparťanský útočník ovšem ukázal, že si tenhle post zaslouží.

"Petr podával ve všech zápasech v reprezentaci kvalitní výkony a ani tentokrát nezklamal. Navíc dal důležitý gól," chválil křídlo prvního útoku kouč Alois Hadamczik.

Věděli jsme, že nás budou hodně zlobit, pokud nedáme nějaké rychlé góly. Měli tam pasáže, kdy nás skoro nepustili ze třetiny a výborně bruslili. Na tom velkém ledě se to strašně špatně brání.

Petr Tenkrát o Dánech

Formace kladenských odchovanců Tenkrát, Plekanec, Frolík předvedla účelnější hokej než druhá trojka nabitá hvězdami NHL.

"Plekanec je silný na puku a jeho křídla dobře bruslí. Myslím, že tahle lajna je sestavená dobře," chválil kouč, jenž naopak další útoky rozbil - před třetí třetinou poslal Hemského ze druhé do třetí řady.

Tenkrát korunoval povedený výkon v závěru zápasu pěknou trefou bez přípravy, která přišla poté, co se Tomáš Plekanec ohnal rukou po dotěrném soupeři a vybojoval puk v rohu.

"Čekal jsem jako třetí hráč nahoře, abychom nepropadli, kdyby se to náhodou u mantinelu nepovedlo. Myslím si, že ten gólman nic neviděl, bylo to skrz beka," popisoval svou povedenou střelu čtyřiatřicetiletý veterán.

Pohled do kabiny

VŠECHNO PŘIPRAVENO. Kabina národního týmu v hale Globen je nachystaná na zápas

Jak to vypadalo před zápasem v kabině, se podívejte ZDE

"Byl to pro nás hodně důležitý gól. Na dva nula, tři minuty do konce, pak už jsme to mohli dohrát relativně v klidu," řekl kapitán Tomáš Plekanec, jenž se nahrávkami podílel na obou českých trefách.

"Klid tam moc nebyl, v té třetí třetině nás dost mleli a určitě si vytvořili dost šancí. Samozřejmě nás ten druhý gól dostal trošku do pohody. I sebevědomí do dalšího zápasu bude větší," mínil Tenkrát.

Gól hned v prvním utkání šampionátu může druhého nejstaršího reprezentanta psychicky hodně nabudit. V sobotu proti Švédsku budou jeho případné přesné trefy ještě cennější.