HRDINA. Francouzský útočník Yohann Auvitu právě překonal běloruského brankáře

HRDINA. Francouzský útočník Yohann Auvitu právě překonal běloruského brankáře Milčakova. Rozhodl tak o výhře 2:1 a Francouzi stále sní o čtvrtfinále. | foto: Reuters

Francie ještě může doufat ve čtvrtfinále MS, Kazachstán sestupuje

• 126
Hokejisté Běloruska poslední zápas na mistrovství světa ve Finsku proti Kanadě pravděpodobně odehrají s jediným gólmanem. V nešťastném zápase s Francií se zranil Koval a do brány musel náhradník Milčakov. Zato Francouzi se radují z vítězství 2:1, které jim uchovalo naději na čtvrtfinále. S elitní divizí se loučí Kazachstán po porážce 1:4 s mistry světa z Finska.

Když se v pátek ráno zkušený gólman Andrej Mezin sbalil a beze slova opustil tým, asi Bělorusové netušili, jaké to bude mít důsledky. (více čtěte ZDE)

Běloruští hráči totiž pak jasně prohráli klíčový zápas se Slovenskem a v pondělním duelu se jim zranil Vitalij Koval. Do brány tak musel od 38. minuty původně třetí brankář Dmitrij Milčakov, který pravděpodobně bude chytat i v úterý proti Kanadě.

Trenér Slováků Vůjtek

Že k této situaci může dojít, jsme věděli už tři dny. Čekali jsme ale, že Bělorusko nějaký bod proti Francii uhraje.

Kdyby potřeboval střídat i on, zřejmě by musel obléct brankářskou výstroj některý z hráčů. To je na vrcholové úrovni velmi kuriózní situace. Bělorusko si nakonec může oddechnout - už má jistou záchranu. Kazachstán totiž s Finskem prohrál. Čtyři body zaznamenal útočník Valtteri Filppula.

Kazaši tak nevydrželi mezi elitou déle než rok. Sestoupili už počtvrté od prvního postupu v roce 1998.

Francouzi budou v úterý řešit úplně jiné starosti. Díky gólu z 59. minuty mají stále naději na senzační účast ve čtvrtfinále. Museli by však porazit za tři body Slovensko.

Kazachstán - Finsko 1:4

Na výhře domácích se výrazně podílel Filppula, který vstřelil dvě branky a u zbývajících dvou si připsal asistenci.

Kazaši potřebovali k uchování šance na udržení mezi elitou Finy porazit v normální hrací době, k tomu ale měli daleko. Seveřané se sice gólově prosadili až ve druhé třetině, již v první části ale měli velkou střeleckou převahu.

VALNÁ HROMADA. Závar před brankou v utkání mezi Finskem a Kazachstánem.

O nerozhodný stav se zasloužil hlavně brankář Kolesnik, který si připsal za úvodních dvacet minut dvacet zákroků. Pak ale Finové využili dvě přesilové hry a bylo o vítězi jasno. Kazachstánu se podařilo prosadit až ve třetí třetině za stavu 0:4, kdy také využili jednu z početních výhod.

Finsko se tak před posledním hracím dnem úvodní části šampionátu posunulo na druhé místo tabulky, v úterý ale může Seveřany předstihnout tým USA. S ním se také pravděpodobně domácí celek utká ve čtvrtfinále.

Branky a nahrávky: 25. J. Jokinen (Mäenpää, Filppula), 32. Mäenpää (Hietanen, Filppula), 38. Filppula (Kiiskinen, M. Koivu), 42. Filppula (M. Koivu, Hietanen) - 50. Puškarev (Upper, Novopašin). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Lärking - Dahmen (oba Švéd.), Blümel (ČR). Vyloučení: 5:9. Využití: 3:1. Diváci:
12 443. Třetiny: 0:0, 3:0, 1:1.

Finsko: Vehanen - Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola, Niskala - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Kiiskinen, N. Kapanen, Komarov - Pihlström, Kontiola, Tuppurainen - Pyörälä. Trenér: Jukka Jalonen.

Kazachstán: Kolesnik - Novopašin, Litviněnko, Troščinskij, Jakovenko, Korabejnikov, Kolesnikov, Savčenko, Fadějev - Puškarev, Upper, Žajlajov - Spiridonov, Krasnoslobodcev, Rymarev - Bumagin, Poliščuk, Romanov - Voroncov. Trenér: Andrej Šajanov.

Bělorusko - Francie 1:2

Francouzi, kteří potřebovali k uchování naděje na postup naplno bodovat, nevyužili v úvodu přesilovku při vyloučení Stase. O chvíli později sice ještě přežili bez úhony šanci Kitarova, ale v deváté minutě už gólman Huet inkasoval, když ho po povedené přihrávce Ugarova propálil Kaljužnyj.

Krátce poté přišel velmi sporný okamžik, kdy strážce francouzské branky skončil po Meleškově zakončení i se svými betony za brankovou čárou, a přestože ji puk patrně celým objemem přešel, gól uznán nebyl. Vyrovnání měl poté na holi Stephane da Costa, jenže odkrytou branku minul.

NADĚJE ŽIJE. Hokejisté Francie se radují z gólu proti Bělorusku. Výhra jim
ZRANĚNÍ. Běloruskému brankáři Vitaliji Kovalovi pomáhají na střídačku

Ve 27. minutě měl další obrovskou šanci Francouzů jejich kapitán Meunier, s gólmanem Kovalem si však poradit nedokázal. Francouzi se poté ubránili při svém oslabení, a jen co zkompletovali své řady, Hecquefeuille bombou od modré čáry vyrovnal. Gólman Koval se však současně přitom zranil a do branky šel třetí brankář Milčakov.

V závěrečném dějství příliš šancí k vidění nebylo, ale Francouzi se nevzdali nadějí, což se jim nakonec vyplatilo, když se 77 sekund před vypršením základní hrací doby prosadil po přečíslení tří na dva Auvitu a rozhodl. Bělorusové to v závěru zkusili v šesti, ale neúspěšně.

Branky a nahrávky: 9. Kaljužnyj (Ugarov, Korobov) - 38. Hecquefeuille (Bachet, Bellemare), 59. Auvitu (Bellemare, S. Da Costa). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Levonen (Fin.) - Kilian (Nor.), Schulz (Něm.). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 5 583. Třetiny: 1:0, 0:1, 0:1.

Bělorusko: Koval (38. Milčakov) - Korobov, Denisov, Kosťučenok, Goroško, Černook, Stasenko, Graborenko - Ugarov, Grabovkij, Kaljužnyj - S. Kosticyn, Kovyršin, A. Kosticyn - Kolcov, Stas, Meleško - Kolosov, Kitarov, Drozd. Trenér: Karri Heikkilä.

Francie: Huet - Bachet, Hecquefeuille, Amar, Rouleau, Auvitu, Besch, Manavian - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - S. Da Costa, Bellemare, Lamperier - B. Henderson, Bertrand, Roussel - Fleury, Raux, T. Da Costa. Trenér: David Henderson.