Norský gólman Pal Grotnes likviduje za asistence spoluhráčů šanci Iva Rüthemanna ze Švýcarska. | foto: AP

Hokejisté Norska překvapili Švýcarsko a zkomplikovali Čechům postup

• 265
Cesta českých hokejistů do čtvrtfinále mistrovství světa se komplikuje. Norové totiž porazili Švýcarsko 3:2 a v tabulce osmifinálové skupiny E tak mají na posledním postupovém místě šest bodů. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky teď musí získat čtyři body ze zápasů s Lotyšskem a Kanadou.

Pro Švýcary, kteří už mají čtvrtfinále jisté, to je první porážka na turnaji. Norsko může při určitém vývoji ostatních výsledků stále věřit v senzační postup. Stejně tak ale Lotyši, kteří však po prohře s Českem (více o zápase čtěte ZDE) ztratili naději. Čeští hokejisté musí uhrát minimálně bod v úterý proti Kanadě.

noRSKO - šVÝCARSKO 3:2

Norové rozhodli o své výhře skvělým nástupem do zápasu. Na konci sedmé minuty totiž vedli už 2:0. Vzápětí sice dotlačil puk do branky Monnet, jenže tahoun Norů Zuccarello Aasen v závěru úvodní části zvýšil po parádní přihrávce Tollefsena na 3:1.

Švýcaři, jejichž postup již nemohla porážka ohrozit, sice vyhráli první třetinu na střely vysoko 19:5, v celém utkání pak dokonce 45:15, ale tato převaha vyšla zcela naprázdno. Snížení se totiž dosavadní suverén skupiny dočkal až v 58. minutě a neuspěl ani v závěrečné power-play.

Branky a nahrávky: 4. Bastiansen (M. Olimb, L. E. Spets), 7. L. E. Spets (Bastiansen, M. Olimb), 19. Zuccarello Aasen (Tollefsen, Fredriksen) - 8. Monnet (Brünner, Ambühl), 58. Vauclair (Seger). Rozhodčí: Konc (SR), Olenin - Gorděnko (oba Rus.), Kowert (Něm.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Třetiny: 3:1, 0:0, 0:1. Diváci: 1896.

Norsko: Grotnes - Holös, Tollefsen, Bonsaksen, Kaunismäki, Lökken Östli, Solberg - Zuccarello Aasen, Fredriksen, Thoresen - M. Olimb, Bastiansen, L. E. Spets - Röymark, Forsberg, Laumann Ylven - Martinsen, K. H. Spets, K. A. Olimb. Trenér: Roy Johansen.

Švýcarsko: M. Gerber - Seger, Vauclair, Du Bois, Josi, Hirschi, Bezina, Helbling - Déruns, M. Plüss, Rüthemann - Brunner, Monnet, Ambühl - Lemm, Savary, Romy - Duca, Trachsler, Jenni. Trenér: Sean Simpson.