Finové domácí Lotyše hladce přehráli

• 1
Riga - Dva postupující týmy ze základní skupiny A na hokejovém mistrovství světa jsou jasní. České hokejisty doprovodí do dalších bojů Finové. Ve svém druhém utkání na turnaji smetli domácí Lotyšsko 5:0. O tom, kdo bude třetím osmifinalistou a kdo si naopak zahraje o udržení, rozhodne úterní duel Lotyšů se Slovinci.

Do finské branky se postavil Niittymäki a posila z Philadelphie hned na úvod turnaje oslavila čisté konto.

V úvodní třetině se opět bouřící Aréna Riga branky nedočkala vůbec, a to i přesto, že Finové hráli tři přesilové hry a Lotyši měli početní převahu celkem devět minut, z toho celé dvě minuty pěti proti třem.

Bylo to poté, co Tuomo Ruutu dostal za hrubý faul trest na pět minut a do konce utkání a v dlouhém oslabení ještě fauloval Lehtonen.

Roli favoritů potvrdili Finové v druhé části, v níž přestříleli soupeře v poměru 21:7 a dali dvě branky. V 25. minutě otevřel skóre v přesilové hře Viuhkola, za jedenáct minut ujel v oslabení Kallio a pokořil Naumovse podruhé.

V polovině závěrečného dějství zvýraznili náskok v přesilovkách Peltonen a Berg, který docílil gólu bruslí, ale kanadský sudí Savage branku po poradě s videorozhodčím uznal. Poslední slovo měl ještě Rita.

Výsledek, skupina A:
Finsko - Lotyšsko 5:0 (0:0, 2:0, 3:0)
Branky a nahrávky:
25. Viuhkola (Hentunen, Lehtonen), 36. Kallio, 49. Peltonen (Nummelin), 51. Berg (Nummelin, J. Jokinen), 56. Rita (Pirnes). Rozhodčí: Savage - Laschowski (oba Kan.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 6:10, navíc T. Ruutu 5 min. a do konce utkání, J. Ruutu (oba Fin.) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 10.000.

Finsko: Niittymäki - Nummelin, Berg, Lehtonen, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Luoma - Peltonen, Miettinen, J. Jokinen - Hentunen, Viuhkola, Kallio - T. Ruutu, M. Koivu, J. Ruutu - Rita, Hahl, Pirnes - Bergenheim. Trenér: Erkka Westerlund.
Lotyšsko: Naumovs - Rekis, Saviels, Jass, Tribuncovs, Galvinš, Pujacs, Astašenko, Jerofejevs - Cipulis, Sprukts, Pantěljejevs - Semjonovs, Niživijs, Tambijevs - Blinovs, Redlihs, Širokovs - Vasiljevs, Štals, Dazinš. Trenér: Pjotr Vorobjov.