Českobudějovický obránce Filip Novák (vlevo) se snaží zblokovat střelu Tomáše...

Českobudějovický obránce Filip Novák (vlevo) se snaží zblokovat střelu Tomáše Nouzy z Prostějova. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Zkušenosti rozhodly. Budějovičtí hokejisté zvítězili nad Vsetínem

• 2
Naposledy hráli ve Vsetíně téměř před jedenácti lety. V pátek 8. prosince 2006 tam českobudějovický tým ještě jako HC Mountfield zvítězil 4:2. V sestavě se Zdeňkem Kutlákem, Lukášem Květoněm i Václavem Nedorostem. Poté Valaši extraligu opustili.

V sobotu si cestu na legendární Lapač Jihočeši oživili. A to i tři výše zmínění hráči. A domů jeli spokojení. Vyhráli 4:1.

V posledním vzájemném zápase Zdeněk Kutlák na druhý gól svého týmu nahrával. V sobotu jako kapitán skóre otevíral. V 16. minutě se dokázal prosadit v přesilové hře a střelou od modré mezi betony brankáře Horčičky poslal Jihočechy do vedení. O tři minuty později pálil od modré Mitch Fillman a za záda brankáře dokázal dostat puk Martin Heřman.

Ve druhé třetině hosté přidali další dvě branky. Ve 28. minutě se po tlaku v útočném pásmu dostal ke střele Vlastimil Dostálek a za minutu už to bylo 4:0, když Václav Nedorost zužitkoval dorážku střely Fillmana.

„Pro nás to jsou ubojované tři body v nádherné atmosféře. Bylo to opravdu těžké utkání. Domácí šedesát minut šlapali a byli nebezpeční, i když pro ně bylo skóre nepříznivé,“ hodnotil duel trenér Motoru Antonín Stavjaňa, který ve Vsetíně prožil nejlepší léta své hráčské hokejové kariéry a získal tam čtyři extraligové tituly.

Vsetín je v této sezoně nováčkem první ligy. A hráči si užívají skvělé atmosféry, kterou jim na menším stadionu vytvořilo 3 249 fanoušků. I díky tomu dokázal Markovič zápas lehce zdramatizovat, když před koncem druhé části využil nahrávku Dundáčka a svižnou střelou nachytal brankáře Kváču. Hosté tak před poslední částí nemohli být úplně v klidu.

„Tohle je vždycky zrádné, jelikož jakýkoli odražený puk bere sílu hostům, a domácím naopak přilévá benzin do ohně. Jsme rádi za tři body, bylo vidět, že máme více zkušených hráčů, počínaje Vencou Nedorostem a konče Kváčou v brance. Myslím si, že zkušenosti trošku rozhodly,“ dodal Stavjaňa.

Jihočeši dokázali po dvou porážkách ve třetím a čtvrtém kole už čtyřikrát v řadě zvítězit. A jen o skóre jsou na třetím místě. Karlovy Vary, Přerov, Motor i Frýdek-Místek mají po sedmnácti bodech. Své pozice bude tým hájit ve středu doma proti Třebíči.