Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí oslavují první branku utkání. | foto: ČTK

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

• 130
Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a radují se z výhry 4:2 a snížení stavu série na 1:2. Dvěma brankami se blýskl útočník Marek Kvapil. Plzenští vyhráli utkání na ledě Olomouce a po těsném vítězství 4:3 vedou v sérii 2:1.

I ve třetím utkání čtvrtfinálové série mezi Mountfieldem a Bílými Tygry šli do vedení liberečtí. Marek Kvapil dokázal využít trestu hostujícího beka René Vydareného a trpělivou kličkou si vychutnal brankáře Patrika Rybára. O pět minut později bylo pro hradecké ještě hůř.

Filip Pyrochta krásnou zadovkou našel z druhé vlny najetého Jana Ordoše a liberecký mladík nedal slovenskému brankáři žádnou šanci. Hosty do zápasu vrátil chytrou tečí Radek Smoleňák, jenž nedal Willovi v brance Liberce žádnou šanci.

Brankář Hradce Patrik Rybár nestačil na střelu libereckého Ordoše.

Na 3:1 v průběhu druhé části zvýšil Tomáš Filippi. Libereckého navrátilce našel krásnou přihrávkou Kvapil a pro odchovance domácích už nebyl problém trefit přesně k tyči. V závěrečném dějství hosté zlepšili pohyb, ale skvělý Roman Will kromě dorážky Rudolfa Červeného zneškodnil všechny pokusy hradeckých. Liberec slaví první vítězství v letošním čtvrtfinále.

Filip Pešán (Liberec):Viděli jsme velmi vyrovnaný zápas, ale s naším lepším vstupem. Od půlky zápasu ale Hradec ukázal, v čem dominoval v základní části - nepouštěl nás přes střední pásmo a postupem času začal být víc a víc nebezpečný v našem obranném pásmu, kde naplno ukázal sílu svých útočníků i obránců, kteří se zapojovali. Pro nás to byl velmi těžký zápas, v němž jsme ubojovali vítězství.“

Václav Sýkora (Hradec Králové):Připravovali jsme se na hru Liberce, jak ji známe z vlastní zkušenosti ze základní části. Věřili jsme, že je důležité zvládnout začátek zápasu. Do 10. minuty se nám to poměrně dařilo, ale pak přišlo vyloučení, v němž jsme inkasovali po chybě v obraně. Tam jsme to sehráli jinak, než jsme chtěli. Okamžitě jsme za to byli také potrestaní. Celkově si myslím, že jsme dnes udělali v obraně několik chyb, některé možná i z přemíry snahy, když jsme zbytečně zdvojovali hráče, aniž by to bylo potřeba. Pak nám tam vyplynul hráč, který byl volný a zakončoval. Z naší strany byl asi nejlepší výkon ve třetí třetině, ale tam už jsme ztráceli dvě branky.

Bílí Tygři Liberec - Mountfield Hradec Králové 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)

Branky: 10:44 Kvapil (Bakoš, Filippi), 15:34 Ordoš (Pyrochta, Redenbach), 21:41 Filippi (Kvapil, Pyrochta), 54:49 Kvapil (Bakoš) - 15:59 Smoleňák (Cibulskis), 57:30 Červený (Berger, Koukal). Rozhodčí: René Hradil, Vjačeslav Bulanov - Jiří (hlavní) Ondráček, Josef Špůr. Diváci: 7500. Stav série: 3:4

Bílí Tygři Liberec: Will - Pyrochta, Ševc - Jánošík, Šmíd - Derner, Maier - Jašek, Jelínek, Krenželok - Bakoš, Ordoš, Redenbach - Bulíř, Filippi, Kvapil - Lakatoš, Stránský, Vlach

Mountfield Hradec Králové: Rybár - Cibulskis, Gregorc - Graňák, Pavlík - Pláněk, Vydarený - Červený, Koukal, Smoleňák - Bednář, Cingel, Kukumberg - Berger, Dragoun, Köhler - Látal, Vopelka, Zigo

Přejít na on-line reportáž

Olomouc dotahovala marně

Začátek zápasu výrazně ovlivnila situace ze sedmé minuty. Domácí útočník Petr Strpáč narazil plzeňského bijce Ryana Hollwega a prorazil s ním tvrzené sklo. Oprava zabrala téměř 15 minut a oba týmy raději zmizely v obou kabinách.

Skóre utkání otevřel v 10. minutě útočník Tomáš Mertl. Plzeňský střelec přejel modrou čáru a tvrdou ranou nachytal Konráda. O 54 vteřin později bylo srovnáno. Irgl zpoza branky našel volného Strapáče a domácí útočník se nemýlil.

Hosté zlepšili pohyb v druhém dějství a rychle se dočkali dvoubrankového vedení. Nejprve Hollweg chytře tečoval Kindlovu střelu a o pár chvil později se dostal za olomouckou obranu Milan Gulaš a Konrádovi nedal šanci. Stejnou mincí oplatil hostům střelec série Zbyněk Irgl, když ukázkově zakončil samostatný únik.

Ostřížek těsně před přestávkou vyrovnal na 3:3, ale vítězství na stranu hostů přiklonil obránce Michal Moravčík.

Olomoucký brankář Branislav Konrád zasahuje.

Nicholas Jones z Plzně v souboji se Zbyňkem Irglem.

Zdeněk Venera (Olomouc):Nepodařilo se nám dnes ani jednou jít do vedení. Řekl bych, že nejlepší fázi jsme měli, kdy se nám podařilo ze stavu 1:3 vyrovnat. V tu dobu naše hra vypadala dobře, ale s Plzní ztráta dvougólového náskoku nezamávala. Třetí třetina byla docela vyrovnaná, bohužel gól dala Plzeň. Výhoda domácího prostředí se v play off smazává. Možná nám více vyhovovalo hrát v Plzni. My nemáme ofenzivní sílu, abychom celý zápas soupeře tlačili. Velký vliv na zápasy má první útok Plzně, když je na ledě, tak je vždy kolem naší branky nebezpečí. To byl i dnes ten kousek, který zápas převážil na stranu Plzně.

Ladislav Čihák (Plzeň):Utkání bylo bojovné, což se dalo očekávat po předcházejících dvou zápasech v Plzni. Byli jsme rádi, že jsme konečně získali vedení. I když Olomouc vzápětí vyrovnala. Ale další dvoubrankové vedení jsme bohužel ztratili čtyřicet vteřin před koncem druhé třetiny. I když hráče na to upozorňujeme, tak se nám to stává často. Ve třetí třetině byly šance na obou stranách. Myslím si, že jsme byli trochu více na puku a také aktivněji ve hře. Olomouc měla rychlé protiútoky. Štěstí se přiklonilo na naši stranu.

HC Olomouc - HC Škoda Plzeň 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)

Branky: 9:57 Strapáč (Irgl), 30:30 Irgl (Staněk, Jaroměřský), 39:19 Ostřížek - 9:03 Mertl (Moravčík), 25:15 Hollweg (Kindl, Kubalík), 27:27 Gulaš (Moravčík, Mertl), 51:12 Moravčík (Kracík, Kadlec). Rozhodčí: Vladimír Pešina, Oldřich Hejduk - Rudolf Tošenovjan, Michal Zíka. Diváci: 5500. Stav série: 1:4

HC Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík - Jaroměřský, Staněk - Galvas, Galvas - Houdek - Eberle, Knotek, Laš - Burian, Irgl, Strapáč - Káňa, Ostřížek, Skladaný - Herman, Holec, Jergl

HC Škoda Plzeň: Svoboda - Kadlec, Moravčík - Čerešňák, Kindl - Jones, Sklenička - Pulpán - Gulaš, Mertl, Schleiss - Indrák, Kratěna, Stach - Kantner, Kindl, Kracík - Hollweg, Kubalík, Preisinger