Slávisté Červenka (vlevo) a Beránek se radují z gólu

Slávisté Červenka (vlevo) a Beránek se radují z gólu | foto: Martin Stolař, MAFRA

Slávisté se dočkali odvety za loňské finále. Plzeň vede bez bodové ztráty

• 56
V repríze loňského extraligového finále se hokejisté pražské Slavie dočkali odplaty. Z Karlových Varů totiž vezou výhru 4:1. Jediným celkem, který po dvou kolech neztratil, je Plzeň. Po výhře v Brně porazili Západočeši také Kladno - poměrem 2:1.

Sparta i ve svém druhém utkání prohrála při samostatných nájezdech, tentokrát s Pardubicemi. rozhodl Rastislav Špirko. Sparta - Pardubice 2:3 po nájezdech.

Extraligový nováček Kometa Brno na svůj premiérový bod čeká. V Litvínově podlehl 3:5. Ve stejné situaci jsou Liberečtí. I podruhé na domácím ledě nestačili, s Vítkovicemi prohráli 1:3.

Českobudějovičtí zapomněli na trable loňské sezony, z Třince vezou výhru 2:1 po prodloužení a drží neporazitelnost. Vítěznou trefu dal Tomáš Kůrka. Stejnou bilanci má i Zlín, který doma zdolal Mladou Boleslav 3:2.

Karlovy Vary - Slavia 1:4

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Hned ve dvou případech dostali domácí příležitost minutové a delší přesilovky pět na tři. Ani v jednom případě ale skórovat nedokázali. A Slavia trestala. Krátce po prvním návratu obou vyloučených se před gólmana Mensatora natlačil Endál a odražený kotouč napálil do brány Michal Vondrka. Po gólu, který se ukázal jako vítězný, už Karlovarští nebyli těmi bojovníky, kteří se nevzdávají. Kupili chybu na chybu a dovolili slávistům navyšovat skóre.

Josef Paleček (Karlovy Vary): "Premiéra doma se nám absolutně nepovedla. Neunesli jsme tíhu zodpovědnosti. Připadalo mi, že jsme všechny věci dělali opačně, než jsme si řekli a než jsme měli. Chybělo tam bruslení, nasazení, nebyla tam žádná agresivita. Dovolili jsme Slavii hodně moc a ona zaslouženě vyhrála."
Jiří Čelanský (Slavia): "Hráli jsme výborně ve středním pásmu. Byli jsme trpěliví, čekali jsme na soupeře, hráli disciplinovaně. Ubránili jsme dvě oslabení tři na pět, což nás psychicky povzbudilo. Výborně zachytal brankář Standa Neruda."

Branky a nahrávky: 6. Skuhravý (Košťál) - 27. Sklenář (M. Čermák), 32. Vondrka (Endál, Červenka), 44. Beránek (D. Hruška), 47. Branda (Červenka). Rozhodčí: Kubeš, Souček - R. Prchal, Kis. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. Diváci: 5755 (vyprodáno). Třetiny: 1:0, 0:2, 0:2.

Karlovy Vary: Mensator - Němec, Mucha, Dobroň, Čutta, Prošek, Hájek, Parýzek, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Skladaný - Haščák, Pech, Pletka - Zucker, Dej, Zaťovič. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.

Slavia: Neruda - Kadlec, Vašíček, Roth, Žižka, Kolařík, Drtina, Špelda - D. Hruška, Beránek, Vondrka - Branda, Červenka, Tomica - Micka, V. Růžička ml., Doležal - P. Jelínek, Sklenář, M. Čermák - Endál. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

Sparta - Pardubice 2:3 SN

V květnu jej Pardubičtí získali z prvoligového Ústí. Pak se podrobil operaci srdce, která mu nejspíš zachránila život. A teď střílí rozhodující góly. To je příběh Rastislava Špirka, slovenského forvarda, který na Spartě otevřel i uzavřel skóre zápasu. A jeho druhá trefa při nájezdech, kdy vykoupal domácího gólmana Cháberu a pak zakončil do prázdné branky, volá po ocenění gól kola.

Dále čtěte: Ručinský zboural Haška za brankou, ten se mu pomstil v nájezdech

František Výborný (Sparta): "Chtěli jsme do utkání vstoupit náporem, ale tu první třetinu jsme se do toho nedostali a Pardubice byli v tomto lepší, v klidu to odbránily. Když jsme došli do vedení 2:1, tak hned v následujícím střídání dostat branku, to by se nám stávat nemělo."
Václav Sýkora (Pardubice): "My jsme si byli vědomi toho, že se musíme výrazně zlepšit v obranné hře, protože síla Sparty v útoku je opravdu mimořádná. Dá se říct, že se nám to podařilo. Sparta po vyrovnání hodně narostla, měli jsme velké problémy a bylo velice důležité, že po vedoucím gólu Sparty na 2:1 jsme rychle vyrovnali. To byl zlomový moment pro vývoj zápasu."

Branky a nahrávky: 34. Langhammer (Netík), 45. Macholda (Broš, Hrdel) - 15. Špirko (Cetkovský), 45. Cetkovský (Špirko), rozhodující sam. nájezd Špirko. Rozhodčí: Šindler, Turčan - Pešek, Rozlílek. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:1. Diváci: 8689. Třetiny: 0:1, 1:0, 1:1 - 0:0.

Sparta: Chábera - Vykoukal, Jan Hanzlík, Macholda, Gulaši, Černošek, S. Hudec, Mrázek - D. Výborný, J. Hlinka, Ručinský - Kratěna, Broš, Hromas - Ton, Langhammer, Netík - Podlešák, Hrdel, Koreis - od 41. navíc Látal. Trenéři: Hynek a F. Výborný.

Pardubice: Hašek - Richter, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Kočí, M. Šeda - P. Sýkora, Divíšek, Pivko - Kolář I, Koukal, Starý - Cetkovský, Somík, Špirko - Klejna, Rákos, Zohorna. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.

Plzeň - Kladno 2:1

Na ukazateli čas 47:25, skóre 1:1 a na ledě souboj dvou mužů - plzeňského Vlasáka a kladenského Kopřivy. Hostující brankář chce ještě rivala rozhodit tím, že si odjede na střídačku ručníkem otřít pot z čela. Ale není mu to nic platné. Vlasák se rozjede, zkontroluje postavení brankáře a puk pošle přesně mezi jeho betony. Druhý Vlasákův gól v zápase přinesl Plzni další tři body.

Marian Jelínek (Plzeň): "Podle našich výsledků mi připadá, že chodíme na fotbal. Měl jsme dnes přes čtyřicet střel, přesto jsme opět vyhráli 2:1 jako v prvním kole v Brně. Musíme dnes vyzvednout výkon soupeřova gólmana, i když je to i naší špatnou produktivitou."
Petr Kasík (Kladno): "Těžko se mi o tom mluví. Nemohu mužstvu upřít bojovnost, ale sráželo nás velké množství vyloučení. Musíme se také podívat na videu na trestné střílení, které proti nám rozhodčí nařídili. Paterova dvojnásobná desítka bude mít samozřejmě ohodnocení, ačkoli asi řekl rozhodčímu v emocích pravdu. Mistr Jan Hus také řekl pravdu a byl za to upálen."

Branky a nahrávky: 47. Vlasák (Straka, Bombersback), 48. Vlasák - 19. Šmach (Frolík). Rozhodčí: A. Jeřábek, R. Polák - Guth, Rittich. Vyloučení: 10:10, navíc Patera (Kladno) 10 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 7576. Třetiny: 0:1, 0:0, 2:0.

Plzeň: Pöpperle - J. Jeřábek, Modrý, Benák, Jiří Hanzlík, Benda, O´Brien, Dresler, Mezei - Bomersback, M. Straka, Vlasák - Hvila, Kracík, Tvrdík - Stránský, Jan Kovář, Matějovský - Dvořák, M. Heřman, Adamský. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Pejchar.

Kladno: Kopřiva - Toman, F. Kaberle, Mudroch, Šmach, Majeský, J. Dlouhý, Trončinský - Tomajko, Patera, Martin Procházka - Bílek, Čurilla, Bělohlav - Horna, Kalla, Tenkrát - Diviš, Frolík, Kuchler. Trenéři: Müller a P. Kasík.

Třinec - České Budějovice 1:2 P

Souboj dvou neporažených z prvního kola rozhodlo prodloužení. A v něm hostující Tomáš Kůrka. Útočník, který byl v letní přestávce na odchodu z Budějovic, se prosadil i ve druhém duelu nové sezony. V Třinci to bylo tvrdou pumelicí po přesilovkové kombinaci Sailera se Snopkem. Slovenský gólman Hamerlík neměl naději zasáhnout.

Branky a nahrávky: 58. D. Květoň (Polanský, Martynek) - 8. Melichar, 64. Kůrka (Sailer, Snopek). Rozhodčí: Husička, Hradil - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 7:13. Využití: 0:1. Diváci: 3675. Třetiny: 0:1, 0:0, 1:0 - 0:1.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Seman, Cartelli, Malec, Výtisk, Zíb, Lojek - D. Květoň, Peterek, Martynek - Balej, Kohn, M. Růžička - Tomas, Polanský, V. Polák. Trenéři: Marek a Kopřiva.

České Budějovice: Turek - Ptáček, Gřegořek, L. Poživil, Vydarený, Melichar, Snopek, Macháček - Gulaš, Vak, Hřebejk - M. Hudec, Huml, Veselý - Kůrka, Šimánek, Sailer - L. Květoň, Mertl, Kotrla. Trenéři: Tlačil a Kupka.

Zlín - Mladá Boleslav 3:2

Domácí postrádají svého nejlepšího střelce Jaroslava Balaštíka, přesto ve dvou kolech vyválčili dvě výhry. Po hrdinovi prvního kola Michalu Důrasovi oslavují Zlínští útočníka Ivana Rachůnka, který svou přesilovkovou trefou uzavřel ve 35, minutě skóre zápasu. Domácí přitom dál tlačili, Středočechy přestřileli 43:18, dalších gólů se ale nedočkali.

Rostislav Vlach (Zlín): "Očekávali jsme těžký zápas, neboť Mladá Boleslav vyhrála úvodní kolo s Libercem. Hosté výborně bruslili a napadali nás. Hráli jsme spoustu přesilovek. Sehráli jsme je dobře, ale bohužel nám tam nepadaly góly. Je to otázka momentální formy a štěstí."
Vladimír Čermák (Mladá Boleslav): "Bohužel jsme za první dvě třetiny měli jedenáct vyloučených hráčů, což je hodně a byla to naše chyba. Ve třetí třetině nám už chyběly síly, abychom utkání zvrátili a dali vyrovnávací branku. Na naší hře byla řada faulů, i když si nemyslím, že všechno to byly fauly."

Branky a nahrávky: 12. Záhorovský (Kollár), 21. Köhler, 35. Rachůnek (Důras) - 8. Pabiška (R. Král, J. Kasík), 24. R. Král (Pabiška). Rozhodčí: Mikula, Šír - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 8:13. Využití: 2:2. Diváci: 4180. Třetiny: 1:1, 2:1, 0:0.

Zlín: Sedláček - Hamrlík, Bořuta, Nosek, Švrček, Míka, Kučný, Linhart, Lučka - Rachůnek, Leška, Köhler - Důras, Kollár, Záhorovský - Kubiš, Roman Vlach, Sivák - Ondráček, Balán, F. Čech. Trenéři: Venera, Rostislav Vlach a Hrazdíra.

Mladá Boleslav: Schwarz - Frolo, Jiruš, Žabka, J. Kasík, Šterbák, Duben, Čížek, Jindra - Bahenský, D. Vrbata, Handlovský - Pabiška, R. Král, Sup - Nouza, T. Sýkora, Boháč - Fabuš, Ferebauer, Macho. Trenéři: V. Čermák a Šejba.

Litvínov - Kometa Brno 5:3

Napínavý zápas rozhodl kuriózní Šlégrův gól. Domácí obránce nahodil puk z rohu mantinelu a brankář Trvaj ho našel až za svými zády. Stalo se tak dvanáct vteřin před koncem druhé třetiny a Litvínov vedl 3:1.Hosté v závěrečném dějství bojovali, dvakrát se přiblížili na rozdíl jediného gólu. Naději na premiérový bod jim ale sebral 33 vteřin před koncem kapitán Reichel, který umístil puk do prázdné branky.

Dále čtěte: Kometa se zvedla, ale body opět nemá. V Litvínově doplatila na chyby vzadu

Jiří Kučera (Litvínov): "První třetina byla hodně vyrovnaná. Rozhodla druhá třetina, třetí gól. Uklidnili jsme se, ale pořád to bylo vyrovnané utkání. Kometa má kvalitní kádr. Jsem rád, že jsme získali tři body, musíme v tom pokračovat."
Vladimír Kýhos (Kometa Brno): "Neodehráli jsme špatný zápas. Dělali jsme ale spoustu chyb, které soupeř dokázal využít a my jsme naše šance nevyužili. Rozhodující byl třetí gól do šatny. Bylo to dnes o chybách. Jsem spokojený, hráče jsem pochválil, ale bohužel jedeme s prázdnou."

Branky a nahrávky: 24. Majdan (Gerhát), 36. Lukeš (Skuhrovec), 40. Šlégr (Lukeš), 51. J. Černý (Lukeš, Reichel), 60. Reichel (Lukeš) - 31. Brabenec, 44. R. Dlouhý (Bičánek, Erat), 55. Vondráček (Pucher). Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Kreuzer, Jindra. Vyloučení: 10:14. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 5950. Třetiny: 0:0, 3:1, 2:2.

Litvínov: J. Hübl ml. - Šlégr, Kubát, Kroupa, Gureň, O. Poživil, Švarný, Punčochář, Skuhrovec - J. Černý, Reichel, Lukeš - Kubinčák, V. Hübl, Trávníček - Jánský, Gerhát, Vopat - Majdan, Jenáček, Bojer. Trenéři: J. Hübl st. a Kučera.

Kometa Brno: Trvaj - Koma, Bičánek, Mojžíš, Křetínský, Houdek, Kántor, Ovčačík - Erat, Dopita, Selingr - Vondráček, Pucher, R. Dlouhý - Brabenec, Šindel, Klimt - Korhoň, Meidl, Vorel. Trenéři: Kýhos a Baďouček.

Liberec - Vítkovice 1:3

V Liberci prožívají déjà vu. Po mizerném úvodu v minulé sezoně vstoupili ambiciózní Severočeši špatně i do sezony letošní. Nic nepomohla výrazná obměna kádru, ani střídání na trenérském postu. Liberec čeká společně s brněnským nováčkem na body - a to sehrál dva zápasy na domácím ledě. Hlavní liberecký problém? Střelba gólů. Severočeši průměr jedné trefy na zápas, nejméně z celé extraligy.

Jiří Kalous (Liberec): "Mrzí nás, že jsme nezískali tři body. Rozhodl malý důraz před brankou hostí i před tou naší, kde jsme nebyli schopni se prosadit. Trápí nás nízká produktivita a i osobní souboje dnes nebyly podle našich představ. Pro vítězství si musíme dojít."
Kamil Konečný (Vítkovice): "Nebýt zranění Barinky, tak by se to utkání hodnotilo velmi dobře. Výsledek je dobrý, i výkon byl solidní, podpořený výtečným Štěpánkem. Produktivita zatím není tak vysoká, jak bychom chtěli, ale proti Liberci to stačilo. Jsme spokojeni, jen škoda toho zranění."

Branky a nahrávky: 45. Hunkes (Klimenta) - 30. Treille (Sičák, Štefanka), 46. R. Hruška (Varaďa), 58. Krenželok (Štefanka, Treille). Rozhodčí: Jebavý, Pešina - Lhotský, Pouzar. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. Diváci: 4720. Třetiny: 0:0, 0:1, 1:2.

Liberec: Fikrt - Čakajík, Rýgl, Derner, Hunkes, Jareš, J. Moravec, Holub - Podkonický, P. Nedvěd, Hlaváč - Víšek, Plodek, Bartovič - Špaček, V. Nedorost, Klimenta - Blatný, Dušek, Ondřej - Vantuch. Trenéři: Kalous a Pešán.

Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, M. Barinka, Kuboš, Stehlík, Sičák, Trnka, Rehák - Varaďa, Burger, Hubáček - Ujčík, R. Hruška, Svačina - Krenželok, Štefanka, Treille - Strapáč, Sturcz, Kvapil - Klimek. Trenéři: Hadamczik, Konečný a Moták.