Slávistický gólman Stanislav Neruda v akci.

Slávistický gólman Stanislav Neruda v akci. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Neruda v brance = výhra hokejové Slavie

• 4
Čtyřikrát nastoupil od začátku a čtyřikrát dovedl tým k vítězství. Kouzlo čtyřiatřicetiletého gólmana Stanislava Nerudy, který až do nedávných Vánoc chytal nejvýš v první lize, pomohlo hokejové Slavii i včera. Tým jasně přehrál Kladno 5:1. "Standa zase zachytal skvěle, patří mu dík," přiznal po utkání i útočník Tomáš Micka.

Nerudovy výkony teď motají hlavu i trenérům. Brankáře si totiž klub zapůjčil z prvoligového Havlíčkova Brodu, protože obvyklá dvojka Dominik Furch je s juniorskou reprezentací na mistrovství světa v Kanadě.

A vlastně se ani nepočítalo, že by Neruda naskočil, Adam Svoboda měl pozici jedničky jasnou. Jenže Neruda nejdřív dochytal posledních deset minut předvánočního zápasu se Zlínem, a pak už od začátku naskočil do čtyř domácích zápasů v řadě. Do zápasů, které dopadly stejně. Vítězstvím. "Jsme s ním velmi spokojení," říká asistent trenéra Jiří Kalous.

Nasazení Nerudy přineslo Slavii velký impulz. Však i Micka přiznává: "Snažíme se Standovi pomáhat, všichni se vracíme, padáme do střel." Jenže už tento týden se ze zámoří vrací Furch a vedení klubu musí vyřešit, zda si Nerudu ponechá. Vzhledem k dosaženým výsledkům by to byla logická volba.

"Nebudu prozrazovat, jak tohle vyřešíme," tvrdí tajemně Kalous. Dá se však předpokládat, že Neruda zůstane a Brodu bude naopak vypomáhat Furch.

Slavia teď vůbec prožívá úspěšně zmrtvýchvstání. Po čtyřech domácích výhrách se bodově dotáhla až na třetí Spartu. Včera proti Kladnu se jí výtečně podařil vstup a už v páté minutě vedla 2:0. "V tu chvíli pro nás zápas skončil," tvrdil kladenský kouč Petr Kasík.

Teď Slavii čekají dva zápasy venku: v pátek ve Znojmě a v neděli v Budějovicích.