Jiří Burger slaví gól

Jiří Burger slaví gól - Radost vítkovického Jiřího Burgra z gólu na 2:0 v utkání s Karlovými Vary. | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Na vedoucí Slavii se dotáhla Sparta

• 6
Přestože sparťanští hokejisté rozdrtili nováčka z Českých Budějovic 7:2, k prvnímu místu jim to nestačilo. To stále drží konkurenční Slavia, byť jen díky lepšímu skóre. Ze střeleckého probuzení Jana Čalouna se radují v Pardubicích. Východočeský kanonýr nasázel Vsetínu hattrick. Mistr se posunul na třetí místo.

Roztrpčení jedou ze Znojma hokejisté Liberce. Dvakrát vedli, ale nedokázali využít příležitosti na zvýšení náskoku a nakonec v prodloužení padli.

Karlovy Vary se trápí, opět prohrály. A to ve Vítkovicích dvakrát hrály přesilovku pět na tři a dvakrát jel v sólovém nájezdu na brankáře Pince útočník Kumstát. Bez úspěchu.

Kladno si lehce poradilo s mátožným Třincem. K vítězství mu přitom stačil průměrný výkon. Dvakrát se trefil Radek Gardoň, který si navíc připsal i asistenci.

Plzeňští trenéři před zápasem s Litvínovem vyřadili z kádru obránce Pavla Šreka a útočníka Martina Paroulka. To byl první krok, který má týmu pomoci z krize. Ačkoli Západočeši vstřelili tři branky, k vítězstvím jim to stejně nepomohlo.

Už v sobotu se předehrával duel Zlín - Slavia (1:1). - více ZDE

Pardubice - Vsetín 5:1
Jak uspět na kluzišti šampiona? Rozhodně ne bojácným výkonem. Vsetínští mladíci to už dobře vědí. Proti Pardubicím z nich 40 minut vyzařoval velký respekt a vůbec nepřipomínali tým, který měl v minulém kole nadosah vítězství nad Spartou. Když k tomu přidali řadu zbytečných faulů, bylo dílo zkázy dokonáno. Domácí si se soupeřem pohráli s mistrovskou noblesou. Vynikla v tom zejména dvojice Mikeska a Čaloun. Z jejich kombinací vytěžil probuzený kanonýr hattrick.

Vladimír Martinec (Pardubice):
"Utkání jsme měli pod kontrolou a v poslední části se už zápas dohrával jen z povinnosti. Jsem rád, že se nám dařily přesilovky, které by našim hráčům měly před dalšími zápasy zvednout sebevědomí."
Břetislav Kopřiva (Vsetín): "Opakovali jsme chyby z minulých utkání. Propadli jsme ve druhé třetině a je nám ke cti, že jsme to v závěrečné části nezabalil a byli v ní domácím důstojným soupeřem."

Branky a nahrávka: 18. Čaloun (Mikeska), 22. Linhart (Klouda), 25. Mrázek (M. Hlinka, Kántor), 26. Čaloun (Mikeska), 35. Čaloun (Mikeska) - 36. Gorev (Beck). Rozhodčí: Smeták - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:7. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7636. Třetiny: 1:0, 4:1, 0:0.
Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, A. Novotný, Kántor, Mudroch, Linhart, Havíř, Vágner - Mrázek, Blažek, M. Hlinka - Čaloun, Mikeska, J. Kolář - Tvrdík, Klouda, Koukal - Havíra, Rolínek, Cetkovský. Trenéři: V. Martinec a Šejba.
Vsetín: Hovi (26. Plšek) - Luža, F. Štefanka, Hrabal, Bauer, Spitzer, Horák, Nedbálek - Sakrajda, Demel, Stantien - Gorev, Bacul, Beck - Květoň, Steiner, Dubec - P. Hruška, R. Hruška, O. Hruška. Trenéři: Jeřábek a Kopřiva.

Vítkovice - Karlovy Vary 3:2
Dvakrát hráli hosté přesilovku pěti proti třem, dvakrát jel sám na domácího gólmana Pince karlovarský Kumstát. Ani takové příležitosti nedokázali hosté využít, a proto prohráli. „Můžeme za tři body děkovat Pincovi,“ řekl vítkovický asistent Miloš Holaň. Zato gólman hostů Roman Čechmánek pustil jeden velmi laciný gól, když si nechal projít puk pod holí. „Ale předvedl i skvělé zákroky,“ hájil Čechmánka kouč hostů Zdeněk Venera.

Miloš Holaň (Vítkovice): "Do střetnutí jsme vstoupili dobře, stejně jako v pátek proti Znojmu. Dostali jsme se do dvoubrankového náskoku, ale nedovedu pochopit lehkovážnost hráčů. Ti mohou poděkovat za vítězství Marku Pincovi."
Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Utkání rozhodl třetí gól Vítkovic, který domácí postavil opět na nohy. Měli jsme dva samostatné nájezdy, ze kterých jsme mohli skórovat, proto si myslím, že jsme byli domácím vyrovnaným soupeřem. Ti byli ale šťastnější."

Branky a nahrávky: 4. Krenželok (Burger), 10. Burger (J. Štefanka, Philipp), 36. Irgl (Šimíček) - 17. Bednařík (Kraus, Krajíček), 30. Dvořák (Alinč, J. Polák). Rozhodčí: Turčan - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 10:9, navíc Philipp 10 min,, J. Štefanka do konce utkání - A. Nedorost 10 min., J. Řezníček 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 4221. Třetiny: 2:1, 1:1, 0:0.
Vítkovice: Pinc - Kuboš, Philipp, Jurečka, Hudec, Černošek, Chmelíř, R. Polák, Gulaši - J. Štefanka, Burger, Krenželok - Irgl, Šimíček, Hubáček - I. Padělek, Radek Procházka, Káňa - Tomášek, Hulva, Keller. Trenéři: Vůjtek a Holaň.
Karlovy Vary: Čechmánek - Ptáček, Duben, Jiří Polák, J. Řezníček, Macholda, Ustrnul, Krajíček - Petr Kumstát, Skuhravý, Košťál - Dvořák, Alinč, A. Nedorost - Pech, Vak, Hurtaj - Milan Procházka, Bednařík, Kraus. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.

Kladno - Třinec 4:1
Gól Martina Frolíka v poslední minutě první třetiny strhl vedení na stranu Kladna a tak už to zůstalo. Třinec se už ve zbytku zápasu na víc nezmohl a ani po pěti letech ve středočeském městě nezvítězil. Domácím přitom k vítězství 4:1 stačil průměrný výkon. V závěru byli Slezané pod obrovským tlakem a nebýt brankáře Vojtka, odjeli by ještě s větším přídělem.

Petr Tatíček (Kladno): "První třetina nebyla z naší strany moc valná. Začátek druhé části hry se nám ještě plně nevydařil, ale pak se mužstvo přece jen dostávalo do příležitostí a dokázali jsme je zrealizovat. V závěrečné třetině jsme hosty jednoznačně přehráli a zápas dovedli do vítězného konce."
Jan Neliba (Třinec): "Na rozdíl od soupeře nám úvodní část hry vyšla, o všem rozhodly inkasované góly v přesilovkách. Podle mého názoru rozhodujícím aspektem byl fakt, že domácí disponují velmi dobrými centry jako jsou Patera, Gardoň či Huml, což se projevilo v jejich velké efektivitě při buly."

Branky a nahrávky: 11. M. Havel (V. Čech), 20. Martin Frolík (Gardoň, Kalla), 35. Ševc (Martin Procházka), 48. Gardoň (Martin Frolík, Zeman) - 15. Kudrna (Tesařík, Peterek). Rozhodčí: Kubeš - R. Prchal, T. Prchal. Vyloučení: 4:7, navíc Peterek (Třinec) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 3100. Třetiny: 2:1, 1:0, 1:0.
Kladno: Orct - Ševc, Hájek, Špelda, L. Procházka, V. Čech, Zeman - Bílek, Patera, Martin Procházka - Michael Frolík, Gardoň, Martin Frolík - Horna, Huml, Kalla - Besser, M. Havel, Tlustý. Trenéři: Müller a Tatíček.
Třinec: Vojtek - Kroupa, Frolo, Tesařík, Výtisk, Všetečka, Kudělka, Hunkes, Vyhlídal - Martynek, Skořepa, Pletka - Kudrna, Peterek, Hašek - Huna, Petrakov, Vítek - Kolusz, Polanský, Zbořil. Trenéři: Neliba a Mach.

Znojmo - Liberec 3:2 po prodl.
Utkání jsme sledovali minutu po minutě
V době, kdy se zdálo, že Znojmo nedokáže vyrovnat zaúřadoval Dopitův útok a bylo to 2:2. Od toho okamžiku měli Jihomoravané k vítězství blíž a také na něj nakonec dosáhli. I když až v prodloužení. Byl to bek Radim Bičánek, který v přesilovce tvrdou ranou od modré rozvlnil síť za Hniličkou a necelé čtyři tisícovky diváků se mohli radovat.

Jan Votruba (Znojmo): "Do utkání jsme šli s tím, že chceme vyhrát. Z toho pramenila i jistá nervozita, navíc nám nešly přesilovky. Zlepšili jsme se až ve třetí třetině a paradoxně jsme právě z přesilovky v prodloužení rozhodli."
Josef Paleček (Liberec): "Jsem zklamaný, že si ze Znojma vezeme jenom jeden bod. Zato, kolik jsme měli šancí, jsme si měli odvézt tři body. Vůbec jsme nezvládli koncovku, a to rozhodlo."

Branky a nahrávky:
35. Dopita, 52. Ludvík (Ondřej, Dopita), 62. Bičánek (Uram) - 35. Vaic, 38. V. Novák (Vaic). Rozhodčí: Husička - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. Diváci: 3800. Třetiny: 0:0, 1:2, 1:0 - 1:0.
Znojmo: Trvaj - Bičánek, Němeček, Čakajík, Šmach, Heš, Jareš, Chvátal, Varakas - Ludvík, Dopita, Ondřej - Uram, Pucher, Mikulík - Selingr, Chlubna, Plášek - Beroun, Haman, Tatarčík. Trenéři: Hořava a Votruba.
Liberec: Hnilička - J. Moravec, Jiruš, Richter, Krstev, Nikolov, Derner, Jiří Hanzlík, Holub - Tomajko, Rataj, Šachl - Vaic, Podkonický, V. Novák - Klimenta, Plodek, S. Procházka - Víšek, Vampola, Jech. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.

Plzeň - Litvínov 3:3
Poprvé v sezoně se Plzeň dostala v zápase přes dva góly, po třech porážkách jí to stačilo alespoň na remízu. Zasloužil se ní jediný muž - útočník Padělek. Dvakrát udeřil pár vteřin po zahájení třetiny a v posledním dějství v přesilovce vyrovnal. Z pravé strany se opřel bez přípravy do puku a ten zasvištěl pod horní tyč. "Už jsme potřebovali dát nějaké góly. Snad nám tenhle bod pomůže a rozjedeme se," věřil Aleš Padělek.

Radim Rulík (Plzeň): "Povedl se nám vstup do utkání, pak jsme však inkasovali v oslabení. Za stavu 2:1 pak přišly tři naše šance, kdy mohlo dojít k rozhodnutí. Nevyužili jsme je a naopak Litvínov své příležitosti zužitkoval a my jsme museli skóre srovnat brankou čtyři minuty před koncem. Myslím si ale, že to byl náš nejpovedenější letošní zápas a je proto škoda, že jsme získali jen bod."
Václav Sýkora (Litvínov): "Věděli jsme, že domácí nás na začátku zatlačí. Po 25 vteřinách jsme však při prvním střídání inkasovali a naše plány vzaly za své. Přes nepovedený začátek se nám poté podařilo vyrovnat. Znovu jsme ale inkasovali gól v úvodní minutě třetiny, pak jsme se znovu zlepšili a utkání dokonce otočili. Hráčům však dnes příliš dlouho trvalo dostat se do tempa, byla na nich znát nervozita, a proto jsme v závěru inkasovali vyrovnávací gól. V prodloužení jsme mohli získat i druhý bod, ale i s remízou jsme dnes spokojeni. Musím hráčům poděkovat, dnes to ubojovali."

Branky a nahrávky: 1. A. Padělek (Andrašovský, Kracík), 21. A. Padělek (Andrašovský), 57. A. Padělek (J. Straka) - 14. Trávníček (Gýna, Benda), 24. Prorok (Punčochář), 32. Branda. Rozhodčí: Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:8, navíc Hranáč (Litvínov) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5031. Třetiny: 1:1, 1:2, 1:0 - 0:0.
Plzeň: Málek - Trojovský, Trnka, Nedoma (15. Štich), Štěpánek, Klaus, Jindřich - A. Padělek, Kracík, Andrašovský - Kracík, J. Straka, Matějovský - Adamský, Vorel, Havelka - Michal Polák. Trenéři: M. Sýkora, Rulík a Kampf.
Litvínov: R. Fiala - Hranáč, Poživil, Prokop, Punčochář, Gýna, L. Řezníček, Skuhrovec - Prorok, Reichel, Balázs - Branda, Benda, Trávníček - Gombár, Sklenička, Zadina - Jeslínek, Jánský, Šaffer. Trenéři: M. Sýkora, P. Fiala.

Sparta - České Budějovice 7:2

Školácký námaz budějovického Krátošky nastartoval Spartu k poklidnému vítězství. Ve 13. minutě útočník za svou brankou „vykouzlil“ přesnou nahrávku na sparťanského soka Marka, jenž mezi kruhy našel parťáka Tona a domácí náhle vedli 1:0. Do té doby je přitom ligový nováček přehrával, z laciné minely se však už nevzpamatoval a lehce ztratil svůj první letošní zápas.

Jaromír Šindel (Sparta): "Výsledkově se nám zápas povedl, ale o vstupu do utkání máme ještě jiné představy. Na druhou stranu obdivuju naše hráče, že po problémech, které měli v úvodních pěti utkáních extraligy, odvedli, co je v jejich silách. Měli jsme dnes víc štěstí v koncovce a rozdíl je možná vyšší, než by odpovídala hra na ledě."
Josef Jandač (České Budějovice): "Sparta vyhrála zaslouženě, ale skóre je pro nás kruté. Měli jsme celkem dobrý nástup do utkání, ale pak jsme dostali dva slepené góly a na začátku druhé třetiny znovu. Jakmile soupeř odskočil do vedení 4:0, tak kontroloval hru. V závěrečné třetině jsme zvýšili úsilí, snížili jsme, ale po chybě jsme dostali na 5:2 a zápas pak byl rozhodnutý. Chtěli jsme pokrýt první lajnu Sparty, jenže ta si dnes dělala, co chtěla."

Branky a nahrávky: 13. Ton (Marek, Štrba), 15. Stehlík, 22. Marek (Štrba, Ton), 24. Ton (Štrba, Marek), 50. Netík (Kašpařík), 52. Marek (Vykoukal), 59. Stehlík (Kašpařík) - 46. M. Hudec (Harant), 50. Sailer (Šimánek, Hübl). Rozhodčí: T. Andersson (Švéd.) - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:1. Diváci: 4055. Třetiny: 2:0, 2:0, 3:2.
Sparta: Schwarz - Hlavačka, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Dobroň, Toman - Ton, Marek, Štrba - O. Kratěna, Jakub Šindel, Vopat - Netík, Kašpařík, Špaňhel - Zelenka. Trenéři: Jaromír Šindel, Doležal a Volek.
České Budějovice: Chábera (24. Kučera) - Harant, Gřegořek, Kotaška, Kutlák, Mucha, Vydarený, Posmyk, Jindra - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Šimánek, Hübl, Sailer - Bělohlav, Krátoška, Kotrla - Kopecký, Hanzal, Hřebejk. Trenéři: Jandač a Kupka.