Brankář Karlových Varů Lukáš Mensator inkasuje v utkání se Slavií.

Brankář Karlových Varů Lukáš Mensator inkasuje v utkání se Slavií. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Hokejová Slavia přehrála Vary 3:1 a je ve čtvrtfinále

• 144
Hokejisté Slavie nervy svých fanoušků ušetřili. V rozhodujícím pátém utkání předkola play-off kontrolovali od druhé třetiny vývoj, Karlovy Vary zdolali 3:1 a postoupili do čtvrtfinále extraligy. V něm se střetnou s Libercem.

Slávisté vyhráli sérii 3:2 a jejich dalším soupeřem ve vyřazovacích bojích bude Liberec. Ostatní dvojice tvoří Třinec - Litvínov, České Budějovice - Vítkovice a Zlín - Pardubice (celý program čtvrtfinále ZDE).

Slavia - Karlovy Vary 3:1 (v sérii 3:2)

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Klíčové utkání bylo od počátku velkou bitvou plnou nasazení, urputného boje a osobních soubojů. Přesto se na první regulérní gól čekalo až do druhé třetiny.

Ten první dala sice Slavia už v 15. minutě, když první přesilovku zápasu využil Kadlec přesnou ranou od modré čáry. Krátce před jeho nápřahem však fauloval Tomica vysokou holí Pecha a jeden z hlavních sudích faul viděl. Nejenže tedy bylo vedení Slavie odvoláno, ale Tomica musel navíc na trestnou lavici.

Zajímavý hokej se hrál i ve druhé třetině, ale čím dál nebezpečnější v ní byli slávisté. Nejprve ve 25. minutě zkusil štěstí Jelínek, Mensator se štěstím kryl. O chvilku později se hrálo čtyři na čtyři, Sklenář vybojoval v rohu kluziště puk, našel najíždějícího Žižku a ten střelou mezi betony s velkým štěstím překonal Mensatora.

Stejná dvojice stála i za druhým gólem domácích. Karlovy Vary chybovali ve vlastní přesilovce, proti osamocenému Gřegořkovi se vydali Žižka se Sklenářem a zopakovali si úspěšnou spolupráci při první brance.

Dvoubrankový náskok Slavie přinesl v úvodu třetího dějství obrovskou snahu Západočechů o snížení a chvílemi, kdy se hrálo pouze v obranném pásmu Slavie, to vypadalo, že domácí hrají v oslabení. Kopřiva však nadále držel čisté konto. Naopak ve 49. minutě měl na holi postupové razítko Svoboda, jenže z výborné střelecké pozice minul branku.

Slávisté nadále kontrolovali vývoj duelu, a když v končící 57. minutě zvýšil Krenželok parádní individuální akcí na 3:0, bylo jasné, kdo si zahraje čtvrtfinále. Nic na tom nezměnila ani téměř tříminutová power play hostů, kteří potěšili své fanoušky alespoň čestným zásahem kapitána Skuhravého.

Vladimír Růžička (Slavia): "Poměrně dost se bránilo a byla to otázka toho, kdo dá první gól. My jsme v tom byli šťastnější a bylo vidět, že jsme se trošku uklidnili. Pak jsme dali na 2:0, čímž to z nás trochu spadlo. Byl to poměrně vyrovnaný zápas, v němž Míra Kopřiva potvrdil, že je vynikající gólman a takové zápasy o všechno umí chytat. Musím poděkovat hráčům za to, co odvedli. Za obrovskou bojovnost a že se nesložilo s tím, že jsme dvakrát prohráli ve Varech."

Václav Baďouček (Karlovy Vary): "Tentokrát se dlouho čekalo na chybu, bohužel jsme ji první udělali my. Náš gól už přišel pozdě, už nebyly síly, i když ve třetí třetině jsme se snažili napadat a byli aktivní. Na druhou stranu v sobotu večer nějaké dvě nebo tři minuty před koncem už nad námi všichni zlomili hůl a mužstvo dovedlo ještě celou sérii do pátého zápasu a ukázalo, že má bojovného ducha. Ani za téměř beznadějné situace se nevzdalo."

Branky a nahrávky: 27. Žižka (Sklenář), 38. Žižka (Sklenář, P. Jelínek), 57. Krenželok - 59. Skuhravý. Rozhodčí: Šindler, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7394. Třetiny: 0:0, 2:0, 1:1.  Konečný stav série: 3:2.

Slavia: M. Kopřiva - Kadlec, Vašíček, Roth, Krejčík, Kolařík, Žižka - Micka, P. Jelínek, Sklenář - T. Svoboda, Třetina, Tomica - Krenželok, Endál, Vondrka - Pospíšil, Jaškin. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

Karlovy Vary: Mensator - Nosek, Čutta, Dobroň, Gřegořek, Sloboda, M. Rohan, Prošek, Trefný - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Sailer, Pech, Zaťovič - Dej, Melenovský, Skladaný - Zucker, T. Klíma, T. Rohan. Trenéři: Baďouček a Pešout.