VÝMLUVNÝ POHLED. Hráči Pardubic slaví třetí branku, obránce Sparty Adam Polášek skončil na břiše. | foto: ČTK

Bez gólu i bez rekordu. Hokejová Sparta na závěr podlehla Pardubicím

• 58
Závěr základní části se hokejistům Sparty hrubě nepovedl. Třetí porážku v řadě jim přichystaly Pardubice po vítězství 3:0. Pražané na svém ledě nevyužili možnost překonat extraligový rekord v počtu získaných bodů, navíc poprvé v sezoně doma nevstřelili branku.

Rekord po zavedení tříbodového systému drží právě Pardubice, které v sezoně 2002/2003 zakončily základní část se 111 body. Sparta jich letos uhrála 110.

Východočeši porazili Spartu poprvé v sezoně, velkou zásluhu na tom měl brankář Július Hudáček, který si připsal 55 úspěšných zákroků a udržel druhou nulu. Před pátečními zápasy se Pardubice posunuly na sedmé místo tabulky.

Většina domácích zápasů Sparty byla v této sezoně bohatá na branky, dnes si ale diváci v Tipsport areně na první gól museli počkat až do druhé třetiny. V úvodní části totiž moc atraktivní hokej neviděli, stejně jako velké šance. Skóre mohli otevřít hostující Tybor nebo domácí Pech, ani jeden ale brankáře překonat nedokázali.

Bezbrankový stav se změnil až ve 22. minutě a prosadily se Pardubice. Své první branky v dresu Východočechů se po pohotové dorážce dočkal ruský útočník Mozer. Sparta v domácím prostředí inkasovala po 209 minutách, předešlé tři duely totiž uhrála s čistým kontem.

Pražané měli ideální příležitost vyrovnat během 74 sekund dlouhé přesilové hry pět na tři, pozorného Hudáčka ale nepřekonali. Sparta měla drtivou střeleckou převahu, šance ale domácí útočníci postupně spalovali. Vyrovnat nedokázali Ton, Hlinka ani Tomáš Rachůnek. Solidní střelecké příležitosti ale měli i hosté, druhou branku mohli přidat Sýkora, Zohorna nebo Radil.

V duchu převahy Sparty se nesla i třetí dvacetiminutovka, místo vyrovnání se ale prosadili hosté. Při Kubátově vyloučení překonal Pöpperleho Radil a přiblížil Pardubice k prvnímu bodovému zisku v zápasech proti Pražanům v sezoně. Výhru hostů nakonec potvrdil ještě třetí gól Tybora.

Sparta - Pardubice 0:3

Sledovali jsme v on-line reportáži
Josef Jandač (Sparta): "První třetina nebyla z naší strany dobrá, od druhé jsme se trošku zlepšili. Měli jsme hodně střel, ale jsou střely a střely. Přesto si myslím, že jsme měli šance, které měly skončit gólem. To platilo i v první polovině třetí třetiny, kdy jsme se za stavu 0:1 pokoušeli zápas otočit. Poté, co jsme dostali druhý gól v oslabení, už jsme na zvrat neměli. Jejich gólman dnes chytal výborně. My jsme náš hokej hráli až v první polovině třetí třetiny. Ve zbytku nevím, kde jsme byli. Nedáváme góly, poslední zápasy byly trošku bez motivace a dnes to bylo vidět."
Miloš Říha ml. (Pardubice): "Pro vývoj utkání bylo nejdůležitější, že jsme neinkasovali a to hlavně v době tlaku Sparty, který nastal po našem vstřeleném gólu na začátku druhé třetiny a na začátku třetí. Díky tomu byl pak zápas pro nás jednodušší z hlediska bránění vedení 1:0. Na druhou stranu přes počet střel, který v utkání byl, tak jsme měli dost příležitostí a brejkových situací na to, abychom dali góly dříve."

Branky a nahrávky: 22. Mozer (Kolář), 52. Radil (V. Kočí, Tybor), 57. Tybor (Radil, Vašíček). Rozhodčí: Lacina, R. Polák - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 4370. Třetiny: 0:0, 0:1, 0:2.

Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Sičák, Polášek, Hrbas, Kubát - P. Ton, J. Hlinka, Buchtele - Kumstát, Pech, T. Rachůnek - Klimek, Divíšek, I. Rachůnek - Simon, Přibyl, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.

Pardubice: Hudáček - Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, V. Kočí, Korím - P. Sýkora, T. Zohorna, Endál - Radil, T. Nosek, Tybor - Kolář, Mozer, Semorád - Číp. Trenéři: Venera a Říha ml.