Spokojení plzeňští hokejisté si užívají další vstřelený gól do branky Pardubic.

Spokojení plzeňští hokejisté si užívají další vstřelený gól do branky Pardubic. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň nadělila další desítku. Slaví také Sparta, Kometa nebo Zlín

• 74
Plzeň navázala v 7. kole hokejové extraligy na dobré výkony proti Pardubicím, kterým uštědřila výprask 10:2. Na vysoké výhře se hattrickem podílel Milan Gulaš, Západočeši zaznamenali druhou „desítku“ ve dvou týdnech. Po více než dvou desetiletích se proti sobě v nejvyšší soutěži postavily brněnská Kometa a jihlavská Dukla, v souboji tradičních celků zvítězili Brňané 4:2.

Sparta bojovala po nevýrazném startu o důležité body na ledě Hradce, Pražané v zápase obratů nakonec udrželi těsné vítězství 3:2.

Pod Ještědem se opakoval souboj z jarního semifinále, domácí Liberec přivítal Chomutov. Bílí Tygři letos doma dodnes neprohráli, ovšem Růžičkův tým je venku zatím také stoprocentní, což platí i po výhře Pirátů 4:1.

Vítkovičtí brali z posledních dvou zápasů 5 bodů, dnes jim stála v cestě Mladá Boleslav, ani ta ale bodový příděl Slezanů nezastavila. Vítkovice i přes dlouhé čekání na první gól zvítězily 3:2 po nájezdech.

Moravské derby mezi Olomoucí a Zlínem proti sobě poslalo dva poslední celky, po několika zvratech a výhře Zlína 4:3 v prodloužení se ale na chvostu ocitly Pardubice.

Liberec - Chomutov 1:4

Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Už od začátku střetnutí se musel v libereckém brankovišti činit Roman Will, který nejdříve vychytal Růžičku a následně pomohl domácím ubránit oslabení. Hra byla poté na obou stranách opatrná. Ve druhé třetině si Bílí Tygři zahráli dvouminutovou přesilovku pěti proti třem, poradili si s ní však velice špatně. Co víc, nedlouho po jejím vypršení otevřeli skóre Piráti, když se z dorážky prosadil Vladimír Růžička.

Po druhé přestávce se u mantinelu prosmýkl liberecký Jašek a střelou mezi betony srovnal. Hosté si ale záhy připravili dvojitý zásah – během dvaceti sekund se prosadili Huml a Chlouba, čímž rozhodli o vítězství Chomutova. V závěru korigoval skóre gólem do prázdné branky Vondrka.

Filip Pešán (Liberec): „Narazili jsme na soupeře, který je velmi obětavý a urputný. My jsme se mu minimálně v první třetině nevyrovnali. Po inkasované brance tým hodně poklesl, protože jsme za sebou měli dlouhou přesilovku pět na tři, kterou jsme nevyužili. Dostat dvojitý hřebík v podobě inkasované branky hned po závěru nevyužité přesilovky, to s týmem zahoupalo. Vrátili jsme se do hry v závěru třetí třetiny, tam jsme nabírali dech. Chomutov si ale urputností a obětavostí zasloužil, aby se štěstí přiklonilo na jeho stranu.“

Jan Šťastný (Chomutov): „Chtěli jsme nastoupit aktivně a zatlačit domácí. Myslím, že jsme měli v první třetině spoustu příležitostí a je škoda, že jsme nevstřelili branku. Ve druhém dějství jsme na to chtěli navázat. Velice důležité bylo ubránění přesilovky pět na tři, hned potom jsme vsítili branku a šli do vedení. Čekali jsme tlak domácích, který také přišel. Chtěli jsme hrát co nejdéle na to, abychom gól nedostali. Na začátku třetí třetiny jsme ale inkasovali a pak si myslím, že domácí byli lepším týmem. My máme ale výborný charakter a obětavé mužstvo, možná se k nám přiklání hokejové štěstí. Proto se nám vše podařilo zvládnout.“

Chomutovský Vojtěch Tomeček se pokouší překonat Romana Willa z Liberce.

Branky a nahrávky: 42. Jašek (Bulíř) - 28. V. Růžička ml. (Vondrka, Sklenář), 53. Huml (Valach), 54. Chlouba, 60 Vondrka (Huml, Tomica). Rozhodčí: Šír, Pražák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 11:7, navíc Jánošík, Plutnar - Flemming všichni 10 min. Bez využití. Třetiny: 0:0, 0:1, 1:3. Diváci: 6 215.

Liberec: Will - Pyrochta, Jánošík, Plutnar, Derner, Havlín, Kolmann, od 21. navíc Maier - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Bakoš, Bulíř, Ordoš - J. Stránský, Jašek, D. Špaček - Hrabík, Vantuch, A. Dlouhý. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Chomutov: J. Laco - Flemming, J. Mrázek, Valach, Grman, Dlapa, Slovák - Vondrka, Huml, Tomica - V. Tomeček, V. Růžička ml., Sklenář - Koblasa, Skokan, Poletín - Hlava, Chlouba, Chrpa. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek

Vítkovice - Mladá Boleslav 3:2 po náj.

Vítkovice bojovaly zpočátku kromě soupeře také se svou nemohoucností v přesilových hrách. Ani dvojnásobná početní výhoda v závěru úvodního dějství neskončila gólem, větší šance kryl hostující brankář Maxwell. Poté začali faulovat hráči ostravského celku. Urbanovu příležitost po Klepišově nabídce sice ještě Bartošák vymazal, Orsavova střela z první ale byla nad síly strážce vítkovické branky. Odpověď domácích přišla zkraje třetí periody, kdy Hrbasovu propadlou střelu postrčil za Maxwellova záda Jakub Lev.

Střelec vyrovnávací branky pak mohl skórovat ještě dvakrát, obě příležitosti ale promarnil. Toho využili hráči Boleslavi, během přesilovky se do kotouče po několika odrazech opřel Klepiš. Vyrovnání Vítkovic přišlo 46 sekund před koncem, vyklouznutého puku si všiml jako první Šimon Stránský. Rozhodnout tak musely až nájezdy, které ukončil zásah domácího Květoně.

Jakub Petr (Vítkovice): „Měli jsme za sebou dlouhou cestu přes celou republiku z Chomutova. I když jsme věřili, že jsme připraveni, prvních čtyřicet minut to byl od nás unavený výkon. Třetí třetina i prodloužení se už však hrály v plných obrátkách. V této části utkání ukázal tým charakter, což je pro mě nejpozitivnější. Byli jsme šťastnější.“

Patrik Augusta (Mladá Boleslav): „Viděli jsme parádní utkání. Náš výkon byl taky dobrý, ale jsme zklamaní z konce. Jeden bod je pro nás zklamáním. Kluci tvrdě pracovali a zasloužili si víc. Takový je ale sport.“

Branky a nahrávky: 44. Lev (Hrbas, Dej), 60. Š. Stránský (Szturc, Hrbas), rozhodující sam. nájezd D. Květoň - 39. Orsava (Žejdl, Pacovský), 55. Klepiš (P. Musil, Němeček). Rozhodčí: Kubičík, Mrkva - Gebaurer, Lederer. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:2. Třetiny: 0:0, 0:1, 2:1 - 0:0. Diváci: 7 238.

Vítkovice: Bartošák - Hrbas, Baranka, Sloboda, Klok, Trška, Výtisk - Tybor, O. Roman, D. Květoň - Dej, Lev, Olesz - P. Zdráhal, Kolouch, Kucsera - Szturc, Š. Stránský, Kurovský. Trenéři: Petr a Trnka.

Mladá Boleslav: Maxwell - Eminger, Jan Hanzlík, Němeček, Říha, Hrdinka, Stříteský - M. Procházka, P. Musil, Lenc - Valský, Klepiš, Urban - Orsava, Žejdl, M. Látal - Kousal, T. Knotek, Pacovský - Najman. Trenéři: P. Augusta, Ujčík a Žabka.

Plzeň - Pardubice 10:2

Když v 13. minutě otevíral skóre pardubický Marek Trončinský, zřejmě netušil, že to bude jediný světlý bod utkání z pohledu Východočechů. Nejprve totiž gólem do šatny srovnal rozmlsaný střelec Kubalík, aby ve druhé třetině začaly plzeňské gólové žně. Dvěma trefami se prosadil novopečený otec Milan Gulaš, mezi střelce se zapsali také Kracík, Stach a Sklenička.

Po páté trefě domácích přenechal Ondřej Kacetl pardubické brankoviště Martinu Růžičkovi. Ve třetí periodě domácí dále potvrzovali, proč jsou nejvíce skórujícím celkem v lize. Pardubicím nakonec uštědřili už svou druhou „desítku“ v sezoně. Na výhře 10:2 se hattrickem podílel Milan Gulaš.

Jiří Hanzlík (Plzeň): „Prvních patnáct minut od nás bylo hodně špatných. Asi naše nejhorší dosavadní domácí třetina. Její závěr už byl trochu lepší, přesto jsme apelovali o přestávce na hráče, že bez úsilí a energie se hokej dnes hrát nedá. Pak už měl náš výkon takové parametry, jaké bychom si představovali. Měli jsme i trochu štěstí. Dali jsme až moc gólů. Byl bych raději, kdybychom si je schovali na horší časy. Takové vysoké výhry, aby šly podobně rychle po sobě, osobně nepamatuji.“

Miloš Holaň (Pardubice): „Dnes mohu hodnotit jen první třetinu, kdy jsme byli aktivní a vytvářeli si šance díky vyhraným osobním soubojům a dobrému bruslení. Pak nás srazilo lehkovážné nepokrytí střelců minutu před koncem první třetiny, vyrovnání nás nalomilo. Na začátku druhé periody jsme inkasovali při oslabení druhý gól a od té doby se to na nás začalo valit. Na ledě už bylo jenom jedno mužstvo. Chtěli jsme zápas ve třetí třetině dohrát se ctí a odehrát ji na 0:0, ale bohužel na to dnes nebyly síly.“

Plzeňský Milan Gulaš oslavuje hattrick v utkání proti Pardubicím.
Potyčka plzeňského Petra Straky (v popředí) s Jacobem Cardwellem z Pardubic.
Zklamaní hráči Pardubic (vepředu Petr Sýkora) po vysoké prohře v Plzni.

Branky a nahrávky: 20. D. Kubalík (Stach, Kindl), 22. Gulaš (Mertl), 28. Kracík (Schleiss, Moravčík), 31. Gulaš (Kratěna, Mertl), 32. Stach (D. Kubalík, Kindl), 40. D. Sklenička (Kracík, Kratěna), 50. P. Straka, 51. Mertl (Kadlec, Indrák), 54. Gulaš (Indrák), 60. Kracík - 13. Trončinský, 46. J. Sýkora (Rolinek, Wishart). Rozhodčí: Pešina, Souček - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 8:5, navíc P. Straka - Cardwell oba 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Třetiny: 1:1, 5:0, 4:1. Diváci: 5 550.

Plzeň: M. Svoboda - Jones, Moravčík, P. Kadlec, D. Sklenička, Pulpán, Čerešňák, od 41. navíc Kvasnička - Kindl, Stach, D. Kubalík - Gulaš, Mertl, P. Straka - Kratěna, Kracík, Schleiss - Indrák, Preisinger, Kodýtek. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Jiří Hanzlík a Čihák.

Pardubice: Kacetl (32. M. Růžička) - Cardwell, Wishart, Trončinský, Čáslava, Hunkes, Mojžíš, Holland - J. Sýkora, Dušek, Rolinek - M. Kaut, Tomášek, S. Treille - P. Sýkora, Bojko, Perret - Vondráček, Poulíček, M. Beran. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

Brno - Jihlava 4:2

Po 21 letech se v rozpisu nejvyšší hokejové soutěže objevil zápas mezi Brnem a Jihlavou. Oba celky jsou co do titulů shodně nejúspěšnějšími v české historii. Vstup do zápasu vyšel mnohem lépe Kometě. Ondřej Němec na sebe navázal několik jihlavských obránců, aby následně přihrál dobře postavenému Vincourovi. Poté se prosadil sám zkušený obránce, když z pravého kruhu propálil brankáře Voldena.

Po trefě Dočekala už to vypadalo s Duklou bledě, nováček ale nic nevzdával. V polovině zápasu pohotově dorážel Macík, ve třetím dějství už to bylo jen o gól po zásahu Šidlíka. Díky Dočekalovi, který přidal svůj druhý gól trefou prázdné branky přes téměř celé hřiště, zůstaly tři body na jihu Moravy.

Petr Haken (asistent trenéra Komety Brno): „Dobře jsme vstoupili do zápasu, dali jsme tři branky. Ve druhé třetině jsme si začali hru komplikovat. Měli jsme hodně ztrát kotoučů ve střední části kolem útočné modré čáry. Hra se spouštěla nahoru a dolů. Plynulost nám tolik nevyhovovala. Jsme rádi, že jsme zápas zvládli a získali konečně doma tři body. Nyní se chceme dobře připravit na úterní duel se Spartou.“

František Zeman (trenér Dukly Jihlava): „Utkání bych rozdělil na dvě části. Do zápasu jsme vstoupili velice špatně, umožnili jsme soupeři získat po našich chybách luxusní třígólový náskok. Od půlky utkání jsme hráli daleko lépe, byli jsme rovnocenným soupeřem, bohužel se nám nepodařilo srovnat. Náskok Komety jsme sice stáhli na rozdíl jediného gólu, štěstí se k nám ale neotočilo tak, jak jsme chtěli. Za druhou půlku patří klukům obrovský dík. Zjistili, že i s tak kvalitním týmem, jakým je Kometa, se dá hrát. Musíme se ale vyvarovat chyb, které nás stály body.“

Brněnský Hynek Zohorna (v modrém) ujíždí protihráčům z Jihlavy.
Gólová radost brněnského Leoše Čermáka v utkání s jihlavskou Duklou.
Jihlavský trenér Petr Vlk motivuje svůj tým v utkání proti Brnu.

Branky a nahrávky: 8. Vincour (O. Němec), 11. O. Němec (L. Čermák), 23. Dočekal (Vincour), 59. Dočekal - 28. Macík (Jiránek, Suchánek), 51. Šidlík (T. Kubalík, R. Hubáček). Rozhodčí: Hejduk, Úlehla - Jindra, Špůr. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Třetiny: 2:0, 1:1, 1:1. Diváci: 7 700 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - Krejčík, Gulaši, O. Němec, Barinka, Štencel, Bartejs - Erat, J. Hruška, T. Svoboda - Haščák, V. Němec, Zaťovič - Vincour, L. Čermák, Dočekal - H. Zohorna, Nahodil, Mallet. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Haken.

Jihlava: Volden - Šidlík, J. Zdráhal, De la Rose, Suchánek, Bryhnisveen, Ulrych, Váňa - T. Kubalík, Čachotský, Rys - Macík, F. Seman, Jiránek - Žálčík, M. Hlinka, Anděl - Protasenja, R. Hubáček, Diviš. Trenéři: Vlk a F. Zeman.

Olomouc - Zlín 3:4 po prodl.

Střetnutí dvou posledních týmů v tabulce bylo na pořadu dne na Hané, kam zavítal Zlín. A byli to právě hosté, kteří se dostali jako první do vedení. Roberts Bukarts ukázal, že kromě sbírání trestných minut nezapomněl ani skórovat a nápřahem vystřelil nad rameno gólmana Konráda. Olomoučtí ovšem dokázali ještě v první třetině otočit. Po zmatcích kolem brankoviště Kašíka se puk ocitl v síti, jeho střelcem byl určen Marek Laš. Vedení Mory vystřelil z dorážky Vilém Burian.

Berani ale opláceli také obratem. V začátku třetí periody se uvolnil Kubiš a přehodil ležícího Konráda, svou druhou trefu přidal Roberts Bukarts. Drama vrcholila srovnáním domácího Ostřížka, který vymetl růžek nad Kašíkovou lapačkou. Bod navíc vystřelil Zlínu Antonín Honejsek, který pohlednou kličkovanou zamotal hlavy domácím bekům i Konrádovi.

Jan Tomajko (Olomouc): „Z naší strany byly špatné začátky první a třetí třetiny, které nás stály bod, možná i dva. Nevyšlo nám to, musíme bojovat a pokračovat dál. Třetí třetina byla u dvou rychlých branek do naší sítě jako přes kopírák s Hradcem. Těžko říct, jestli jsme vypadli z tempa ve druhé třetině, kdy bylo hodně vyloučení. Máme v obraně výpadky, které by neměly nastat. Je jich zbytečně moc, neustále dotahujeme a stojí nás to spoustu sil. Ale když nedáme tutovku, je to stejné jako chyba při inkasované brance na 2:2. Z těchto dvou domácích duelů jsme určitě chtěli více než bod. Budeme bojovat dál.“

Robert Svoboda (Zlín): „Zápas pro nás dopadl dobře - máme dva body. Vstoupili jsme do něj na úrovni, pak domácí otočili.Nám se poté také povedl rychlý obrat ve třetí části. Hrál se bojovný zápas, jsme samozřejmě rádi za bod navíc. Myslím, že po 60 minutách byla remíza zasloužená.“

Zlínský gólman Libor Kašík řeší zmatky ve svém brankovišti v utkání s Olomoucí.
Choreografie olomouckých fanoušků v utkání se Zlínem.

Branky a nahrávky: 5. Laš, 10. Burian (Eberle, Roman Vlach), 51. Ostřížek (Ondrušek) - 3. Roberts Bukarts (D. Šťastný), 42. Kubiš (Popelka, Okál), 43. Roberts Bukarts (Honejsek, D. Šťastný), 61. Honejsek (D. Šťastný). Rozhodčí: Hradil, R. Svoboda - Zíka, Klouček. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. Třetiny: 2:1, 0:0, 1:2 - 0:1. Diváků: 4 565.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Ondrušek, Houdek, L. Galvas, J. Galvas - Buc, J. Knotek, Laš - Eberle, Roman Vlach, Burian - Skladaný, Herman, Holec - Ostřížek, B. Mráz, Strapáč. Trenéři: Venera, Tomajko a Moták.

Zlín: Kašík - Matějíček, Řezníček, Ferenc, Freibergs, Padrnos, Žižka, Valenta - D. Šťastný, Honejsek, Roberts Bukarts - J. Ondráček, P. Sedláček, O. Veselý - Okál, Popelka, Kubiš - Rihards Bukarts, Fryšara, Illo. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík a R. Hrazdira.

Hr. Králové - Sparta Praha 2:3

Hradečtí se vezli na vlně tří výher v řadě, naopak Sparta po dvou prohrách na úspěch čekala. Tlak Pražanů zabrzdilo vyloučení Říčky, přesilovkovou šanci Jarůška ale efektně lapil finský gólman Aittokallio. Za Spartu otevřel skóre hříšník Robert Říčka, který potrestal Kukumbergovu pokaženou rozehrávku. Slovenský útočník ve službách Hradce ale svou chybu odčinil, když se tvrdě opřel do přihrávky Jaroslava Bednáře.

V polovině utkání rozburácel hradeckou arénu Lukáš Vopelka, který dorazil svou vlastní střelu. Sparťané ale dokázali rychlým gólem z přesilovky srovnat, do horního rohu mířil přesně Petr Zámorský. Rozhodující branku vsítil sparťanský Jiří Černoch, když si počínal trpělivě proti ležícímu Sedláčkovi.

Václav Sýkora (Hradec Králové): „Sparta šla cílevědoměji za vítězstvím, byla dynamičtější a lepší na puku. Ale největším problémem bylo, že jsme udělali hrubé chyby, po kterých padly všechny góly soupeře. Asi nejdůležitější branka byla, když Sparta vyrovnala na 2:2. Udělali jsme chybu při jejich přesilovce, deset vteřin před koncem druhé třetiny. Celkově si ale myslím, že si Sparta vítězství zasloužila.“

Jaroslav Nedvěd (Sparta): „Od minulé neděle jsme měli týden, abychom si řekli, co chceme zlepšit. Měli jsme čas pracovat na věcech, které chceme změnit. Do Hradce jsme přijeli s jasným cílem bodovat, což se nám podařilo. Chci poděkovat všem klukům za obrovské nasazení a perfektní výkon, co se týče aktivity, nasazení a osobní statečnosti v závěru. Porvali se o to jako jeden muž, byl to super výkon.“

Souboj v utkání mezi Hradcem Králové a pražskou Spartou.
Hradecký gólman Jakub Sedláček zasahuje proti střele Sparty.
Hradecký Tomáš Zigo v souboji s Richardem Nedomlelem ze Sparty.

Branky a nahrávky: 15. Kukumberg (Jaroslav Bednář, Červený), 33. Vopelka (Kukumberg, Jarůšek) - 11. Říčka, 40. Zámorský (J. Hlinka), 51. Černoch (Uher, A. Kudrna). Rozhodčí: Hribik, Kika - Kajínek, Kis. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Třetiny: 1:1, 1:1, 0:1. Diváci: 5 724.

Hradec Králové: J. Sedláček - Cibulskis, Gregorc, F. Pavlík, Graňák, Pláněk, Vydarený, Rosandič - Jaroslav Bednář, Džerinš, Červený - Jarůšek, Koukal, Zigo - Köhler, Kukumberg, Vopelka - J. Dvořák, Cingel, Šimánek. Trenéři: V. Sýkora, Hynek a T. Martinec.

Sparta: Aittokallio - T. Pavelka, Tomáš Dvořák, Nedomlel, Zámorský, J. Mikuš, Kalina - Říčka, Reichenberg, Forman - J. Hlinka, P. Vrána, Klimek - Kumstát, Pech, Smejkal - Uher, Černoch, A. Kudrna. Trenéři: Kalous a J. Nedvěd.