Brankář Altrichter: z náhradníka hrdinou

• 9
Zlín - Coby náhradník se stal hrdinou hokejového Zlína. Brankář Martin Altrichter chytal druhé finále od druhé třetiny poté, co jeho kolega Murín odstoupil s bolavým prstem. Nedostal jediný gól a byl hlavním strůjcem obratu a výhry domácích. "Možná jsem tušil, že budu chytat," uvedl populární gólman.

V poledne poobědval špagety v restauraci Novesta pod stadionem, pak se pořádně vyspal. Jakoby cítil, že možná večer bude chytat. "Dvě a půl hodiny jsem spal, nevím, možná jsem to tušil," říká Martin Altrichter, který v play-off do té doby odchytal jen necelé dva zápasy.

Přednost dostával Igor Murín, nejlepší brankář základní části extraligy. Jenže nastřelený poslední článek prsteníčku pravé ruky ze středečního rozbruslení, s nímž slovenský gólman nastoupil do obou zápasů, ho po první třetině druhého finále rozbolel tak, že nemohl chytat.

"Igor mi hned říkal, že ho to bolí, tak jsem se hned rozhýbal, a pak přišli trenéři, že mám jít na led," popisuje Altrichter, jak to vypadalo v šatně po druhé třetině.

Tlak zvládl skvěle. Pochytal 27 střel, včetně nepříjemných tečí a velkých šancí soupeře. A to přitom hned druhou střelu dostal do masky a puk se od ní odrazil do klíční kosti. "Měl jsem pravou ruku chvíli úplně mrtvou, ale byl jsem v euforii, takže bolest rychle přešla," směje se dvaatřicetiletý brankář.

Největší příležitost zlikvidoval ve třetí třetině Beránkovi. Kdyby padl gól, vedla Slavia už 3:1. Slávistický veterán byl před brankářem několik vteřin úplně sám, ale jeho střelu Altrichter chytil. "On pořád míchal, tak jsem stál a stál a čekal. Myslel si, že vystrčím hokejku, ale já si jen počkal, co udělá."

Už před prodloužením, za stavu 2:2, myslel na samostatné nájezdy. Připravoval jsem si v duchu nějaké varianty, co asi kluci jezdí. Ale zaplaťpánbůh, že to Bari dal," poděkoval spoluhráči, který už jedno sólo v nastaveném čase neproměnil. Kdyby se mu to povedlo, má Altrichter asistenci, v play-off by byla už druhá.

S Třincem dostal gól v 18. minutě druhé třetiny pátého čtvrtfinále, od té doby v play-off s výjimkou samostatných nájezdů neinkasoval. Dohromady tak má odchytáno 145 minut s nulou.

Měl by tedy Altrichter být jedničkou spíš, než Igor Murín? "Uvidíme, jak na tom  bude Igor a co řeknou trenéři," říká sám zkušený brankář, který už má za sebou angažmá v Plzni, v Opavě, v Havířově, ve Slavii, ve Znojmě a ve Zlíně a k tomu i zápasy v první lize, v německé DEL a v Dukle Trenčín.