NAPOSLEDY. Jaromír Jágr (vpravo) se loučil s českou extraligou v domácím utkání s Litvínovem. | foto: Michal Šula, MAFRA

Jágr naposledy přispěl k výhře Kladna. Zlín ukončil plzeňskou sérii

• 43
Dva souboje celků z čela tabulky nabídlo 38. kolo hokejové extraligy: Zlín ukončil výhrou 4:1 v duelu druhého s prvním osmizápasovou šňůru lídra z Plzně. Čtvrtá Slavia v Třinci vedla, ale domácí dokázali za přispění tří bodů nejproduktivnějšího hokejisty soutěže Martina Růžičky zápas otočit a po výhře 5:2 třetí místo v tabulce uhájili.

V duelu s Litvínovem se naposledy objevil v kladenském dresu Jaromír Jágr. A dvěma asistencemi přispěl k výhře svého mužstva 3:2.

38. kolo on-line

"Podíval jsem se na tabulku, viděl jsem, jak je vyrovnaná a díky tomu jsem nastoupil. Nechtěl jsem mít výčitky svědomí," řekl po zápase (celý rozhovor s Jaromírem Jágrem čtěte ZDE).

Po odjezdu trojice posil z NHL Prospal, Michálek, Hanzal se naopak nedaří Českým Budějovicím. Po nedělní porážce ve Zlíně prohráli Jihočeši i doma s posledním celkem tabulky Karlovými Vary. Ty se díky výhře 5:3 ze 14. místa odlepily.

Na dno extraligy spadl nováček z Chomutova, jenž doma nestačil na Vítkovice a prohrál 2:5.

A "sousední" Liberec dokázal získat aspoň bod proti brněnské Kometě, která vyhrála pod Ještědem v prodloužení.

38. kolo se uzavře ve středu, kdy v atraktivní dohrávce hostí Sparta obhájce titulu z Pardubic.

Zlín - Plzeň 4:1

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Hokejisté Zlína porazili i bez zraněných Ondráčka, Matějíčka, Horáka, Honejska a nemocného Hamrlíka ve šlágru 38. kola Plzeň 4:1 a ukončili tak sérii osmi výher Západočechů. Dva góly moravského celku zaznamenali Petr Čajánek s Petrem Holíkem. Zlín tak na druhém místě tabulky snížil náskok vedoucí Plzně, která nemohla kvůli zranění využít služeb Kratěny, Mazance ani Holwega, na deset bodů.

Juraj Jurík (Zlín): "První třetina byla vyrovnaná a bohužel jsme před jejím koncem inkasovali. Po menší bouřce v kabině, kdy si hlavně starší hráči mezi sebou něco vyříkali, jsme do druhé třetiny vstoupili lépe a šli vítězství naproti. V poslední třetině jsme si výsledek pohlídali."

Milan Razým (Plzeň): "Domácím gratuluji k vítězství a víc k tomu nemám, co říct."

Branky a nahrávky: 28. Čajánek (Holík, Řezníček), 32. Holík (O. Veselý, Zámorský), 34. Čajánek (Zámorský), 50. Holík (O. Veselý, Čajánek) - 19. Pletka (Jan Kovář, Balej). Rozhodčí: R. Polák, Husička - Bryška, J. Novák. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. Diváci: 3140. Třetiny: 0:1, 3:0, 1:0.

Zlín: Horčička - Zámorský, Řezníček, Šenkeřík, Linhart, Tesařík, Urbanec, od 30. navíc Kotvan - Holík, Čajánek, O. Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Kubiš, Melenovský, F. Čech - Fořt, Šlahař, Okál. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Plzeň: A. Svoboda - Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Marušák, St. Pierre, Mozík, Frolo - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Balej, Jan Kovář, Pletka - Johnson, Kašpařík, Dvořák - Petruška, Lev, Havlíček. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.

Třinec - Slavia 5:2

Díky třígólové smršti v závěru druhé třetiny porazili Slezané Slavii 5:2 a šestou výhrou na vlastním ledě potvrdili roli nejlepšího týmu soutěže na domácím hřišti. Pražané v Třinci dvakrát vedli, ale v závěru druhé části neustáli tlak soupeře a během pěti minut dostali tři branky. Gól a dvě asistence si připsal nejproduktivnější hráč soutěže Martin Růžička.

Josef Turek (Třinec): "Začali jsme špatně. V první třetině jsme nenacházeli recept na obranu Slavie ve středním pásmu. Od druhé třetiny jsme ale hru stáhli na tři útoky, celá druhá třetina nám sedla a dali jsme čtyři góly. Slavia to ještě ve třetí třetině vysunula a zkusila nás napadat, ale zvládli jsme to dobře."

Ondřej Weissmann (Slavia): "Čekali jsme, že domácí budou hrát útočný hokej a tlačit se dopředu, ale zápas pro nás nezačal vůbec špatně. Byli jsme trošku pod tlakem, ale ubránili jsme to a nakonec dali i gól. Důležitá byla pro vývoj druhá třetina. Tam jsme zbytečně propadali, ztráceli puky ve středním pásmu. Domácí toho využili a zaslouženě vyhráli."

Branky a nahrávky: 28. Klimenta (Polanský, Klouček), 34. M. Růžička (Orsava), 38. Galvas (M. Růžička, Roth), 39. Lojek (Polanský, Klouček), 46. Varaďa (Peterek, M. Růžička) - 20. Sklenář (V. Růžička ml., Kolařík), 33. Klhůfek (Stránský). Rozhodčí: Baluška, Müllner (oba SR) - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:6, navíc Polanský (Třinec) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 3225. Třetiny: 0:1, 4:1, 1:0.

Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, od 57. navíc Kania - M. Růžička, Peterek, Varaďa - D. Květoň, Rákos, Orsava - Klimenta, Polanský, Adamský - Hrňa, Matuš, Hampl. Trenéři: Turek a Janků.

Slavia: Furch - Kadlec, Dresler, Kuboš, Kučný, Kolařík, Kempný, Beňovič - Skokan, Alinč, P. Jelínek - Hertl, V. Růžička ml., Sklenář - Stránský, Klhůfek, Poletín - Micka, Žejdl, Vrdlovec - od 41. navíc T. Doležal. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.

Kladno - Litvínov 3:2

Majitel a největší hvězda klubu Jaromír Jágr přes ohlášený konec výluky v NHL ještě před startem angažmá v Dallasu překvapivě nastoupil a pomohl k vítězství dvěma asistencemi. Kladno vyhrálo podruhé v posledních šesti zápasech.

Jiří Kopecký (Kladno): "My se teď budeme snažit hodně bojovat, protože nám chybí pár důležitých hráčů. Samozřejmě nás ještě povzbudil Jarda (Jágr), který přišel asi 45 minut před utkáním, že chce hrát a pomoct. Dostal kluky do takové euforie. I přesto, že se zápas nevyvíjel dobře a prohrávali jsme 0:1, tak hra nebyla špatná. V podstatě jsme soupeře o jeden gól přetlačili. V pátek by mohl už hrát Miloš Hořava, možná bude připravený i Libor Procházka."

Vladimír Jeřábek (Litvínov): "To, co jsme chtěli, jsme hráli pouze do 10. minuty první třetiny. Pak jsme začali ztrácet puky ve středním pásmu a Kladno se dostalo do tlaku. Nehráli jsme dobře, opět jsme nepotvrdili výkon z domácího ledu na venkovním. Jágra jsme viděli na rozbruslení a taky v zápisu, tak jsme zkrátka konstatovali, že hraje. Nejdříve nastupoval ve čtvrté lajně. Jeho síla v útočné třetině a v přesilovkách je obrovská a udělal zase dneska dva góly. Zkrátka je to velký hráč."

Branky a nahrávky: 28. Valský (Majeský, Eberle), 29. Rudovský (Jágr, Kuchler), 45. Dalecký (Jágr, Lukáč) - 25. Lukeš, 41. Hübl (Kubát, Lukeš). Rozhodčí: Hribik, A. Jeřábek - Charvát, Bejček. Vyloučení: 6:10. Využití: 1:0. Diváci: 3165. Třetiny: 0:0, 2:1, 1:1.

Kladno: Chábera - Kameš, Piskáček, Majeský, David Růžička, Doudera, Černošek, Mocek - Eberle, Lukáč, M. Látal - Kuchejda, Kuchler, Obdržálek - Valský, Melka, Dalecký - Jágr, Strnad, Rudovský. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Litvínov: Volke - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Jareš - Majdan (35. Kubinčák), V. Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - J. Černý, Piroš, R. Pšurný - Baláž, Gerhát, Smolka. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

České Budějovice - Karlovy Vary 3:5

Hokejisté Českých Budějovic prohráli popáté za sebou, nestačili ani na Karlovy Vary. Západočeši díky výhře, o které definitivně rozhodli v závěru třetí třetiny, opustili poslední místo tabulky.

Petr Draisaitl (České Budějovice): "Od druhé třetiny jsme nehráli vůbec špatně, ale vypadá to tak, že soupeři dokážou potrestat každou chybičku, kterou uděláme. Každý tým zažije sérii porážek. Pro nás bude důležité zvládnout to psychicky a tvrdě pracovat."

Jaromír Kverka (Karlovy Vary): "V polovině zápasu domácí vyvinuli velký tlak, ale my jsme to ustáli. Při našem vedení 3:1 soupeř šťastnými góly vyrovnal a my jsme rádi, že hráči se nepoložili a dál bojovali o tři body. Při naší přesilovce mohli domácí ze sóla rozhodnout, ale brankář Závorka nás podržel."

Branky a nahrávky: 8. Mertl (Frühauf, Kotalík), 44. Vydarený (Šimánek, Knotek), 45. Vydarený (Langhammer) - 6. Pech (Zaťovič, D. Nosek), 13. Pech (Bicek, J. Drtina), 43. Zaťovič (Pech, D. Nosek), 56. R. Vlach (J. Doležal, Bicek), 60. Koblasa. Rozhodčí: Fraňo, Šír - Jindra, Skopal. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. Diváci: 3229. Třetiny: 1:2, 0:0, 2:3.

České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Jank, Frühauf, Vydarený, Kolarz, Vráblík - Kotalík, Mertl, L. Kohn - Dej, Langhammer, Rousek - Šimánek, Knotek, Suja - Rob, Červený, Švihálek. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Karlovy Vary: Závorka - D. Nosek, J. Drtina, Prošek, Gulaši, Gründling, Grman, J. Látal, Kloz - Bicek, Pech, Zaťovič - Skladaný, Doležal, R. Vlach - Zucker, Skuhravý, Košťál - Koblasa, Vachovec, Rohan. Trenéři: Žemlička a Kverka.

Liberec - Kometa 3:4 po prodl.

Výhra 4:3 v prodloužení byla pro Kometu teprve druhou v posledních osmi zápasech. Ta měla výborný vstup do utkání, když již ve 4. minutě vedla 2:0. Domácí, v jejichž sestavě chyběl díky klubovému trestu kapitán Petr Nedvěd, se však oklepali a ještě do první přestávky vyrovnali. Utkání nakonec dospělo až do prodloužení, které rozhodl šťastným gólem slovenský obránce Brna Juraj Valach. Liberci nepomohly ani dvě trefy Petra Kicy.

Milan Černý (Liberec): "Pro nás to byl zápas, který jsme měli vyhrát za tři body. Rozhodl náš špatný vstup do utkání. Poté jsme však dokázali vyrovnat a naše hra byla dobrá. Měli jsme střeleckou převahu. Je škoda, že jsme nebodovali naplno. Prodloužení bylo pro nás nešťastné."

Lubomír Oslizlo (Brno): "Měli jsme výborný vstup do utkání a brzy se ujali vedení 2:0. Poté jsme ale lehce o vedení přišli. V prodloužení se přiklonilo štěstí na naši stranu."

Branky a nahrávky: 10. Víšek (Duda, Štich), 20. Kica (Čutta, Bortňák), 51. Kica (Bortňák) - 1. H. Zohorna (J. Hruška), 4. T. Svoboda (Divíšek, J. Hruška), 24. Kováčik (J. Hruška, Čermák), 63. Valach. Rozhodčí: Šindler, Hodek - L. Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:2. Diváci: 3557. Třetiny: 2:2, 0:1, 1:0 - 0:1.

Liberec: Pinc - Čakajík, Vitásek, Čutta, Jánošík, Výtisk, Ulrych, Štich - Duda, Filippi, Víšek - Dušek, Bárta, Bulíř - Galamboš, Krejčík, Vantuch - Kica, Bortňák, Urban - J. Vlach. Trenéři: Pešán, M. Černý a Kapoun.

Brno: Trvaj - Bičánek, Švrček, Kováčik, Žižka, Valach, Malec, Dujsík - T. Svoboda, Divíšek, J. Svoboda - H. Zohorna, Čermák, J. Hruška - Dlouhý, Petrovický, Erat - Dočekal, Koreis, Burian - Wasserbauer. Trenéři: Venera a Oslizlo.

Chomutov - Vítkovice 2:5

Chomutov prohrál s Vítkovicemi 2:5 a opět klesl na poslední místo tabulky. Hosté o své výhře na ledě nováčka soutěže rozhodli už v první třetině, ve které si vypracovali pohodlné vedení. Z pěti střel do 15. minuty dali tři góly a vyhnali domácího Kostúra z branky.

Mikuláš Antonik (Chomutov): "Udělali jsme něco podobného jako na Slavii. Prohráli jsme první třetinu a postupně dostali čtyři góly. V závěru jsme se to snažili dohnat, ale v power play jsme dostali pátý gól a je po zápase. Body jsou pryč."

Peter Oremus (Vítkovice): "Zápas byl pro nás velmi důležitý, dnes jsme potřebovali vítězství nebo nějaké body. Stále se držíme toho, abychom se dostali do play off. Vítězství v Chomutově teď musíme potvrdit v domácím zápase."

Branky a nahrávky: 36. Zálešák (Pulpán), 53. Sikora (Macháček) - 2. Roman (Svačina, Huna), 6. Klimek (Kudělka), 15. Ujčík (R. Hruška, Malík), 27. Svačina (Roman), 60. Burger (Malík). Rozhodčí: Minář, Turčan - Kostka, Lhotský. Vyloučení: 6:9, navíc Sikora - Strapáč oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 2769. Třetiny: 0:3, 1:1, 1:1.

Chomutov: Kostúr (15. Řehoř) - Palin, Pulpán, Rýgl, Mrázek, Pavlas, Macháček, Rutta, Trefný - Lušňák, Kraft, Hřebejk - D. Hruška, Zálešák, Kůs - Důras, Sikora, Hromas - Račuk, Gajovský, K. Ton. Trenéři: Antonik, Liška a Mikšovic.

Vítkovice: Málek - Barinka, Kudělka, Sloboda, Rehák, Malík, Stehlík, Voráček - Klimek, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Ujčík, R. Hruška, Strapáč - Kucsera, Kolouch, Szturc. Trenéři: Oremus a Svozil.