Kunlun Red Star, ilustrační foto

Kunlun Red Star, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čínský hokejový průšvih. Sudí v KHL musel vysvětlovat tužkou a papírem

  • 98
Úvodní zápas nové sezony si hokejisté čínského Kunlunu zřejmě představovali jinak. Duel KHL proti Ufě byl kvůli výročí založení Číny přesunut z domovského Pekingu do arény v Šen-čenu. Jak se ukázalo, nebyl to zrovna nejšťastnější krok.

Sportovní centrum v Šen-čenu hostilo před osmi lety univerziádu. V hokejové hale, která pojme 18 tisíc diváků, se dokonce předloni odehrála přípravná utkání NHL.

Úterní představení v rámci Kontinentální ligy ale nebude z těch, na které si tamní pořadatelé vzpomenou zrovna s dobrou náladou.

Utkání Kunlunu Red Star proti Salavatu Julajev Ufa předcházely potíže už před úvodním buly. Branky nedržely pevně na svém místě, dvířka na trestnou lavici nešla zavřít. Do toho led pokrývala hustá mlha.

Si sin. Kamarádi už ho zdraví v čínštině. Těším se, hlásí Hrubec

Brankář Šimon Hrubec míří z domácí extraligy z Třince do čínského Kunlunu.

A když se podařilo první várku potíží eliminovat, se začátkem střetnutí se objevily další lapálie. Časomíra nefungovala tak, jak měla. Kvalita ledu se ukázala ještě bídnější, než se na první pohled zdálo.

Bizarnost celého zápasu korunovaly rozpaky pořadatelů a trestoměřičů. Každé vyloučení znamenalo značné prodlevy, neboť rozhodčí musel personálu u časomíry pracně vysvětlovat, co který jeho verdikt znamená. Čínští pořadatelé se kolikrát jen nemohoucně usmívali, zatímco arbitr si při vysvětlování pomáhal tužkou a papírem.

„Byl to asi nejdelší zápas v mém životě,“ přiznal trenér čínského celku Curt Fraser. Jeho svěřenci nakonec zvítězili 4:3 po nájezdech, v barvách vítězů figuroval také český obránce Andrej Šustr (0+1). Gólman Šimon Hrubec byl pouze na střídačce. V klubu působí rovněž kanadský útočník Ethan Werek, který v minulé sezoně hájil barvy Třince.

Podle oficiálních údajů bylo v 18tisícové aréně přítomno jen 3 500 diváků, kteří kromě velkolepé videoshow před startem zápasu viděli střetnutí plné pofidérních situací. Úroveň klání vyvolala v ruských médiích debatu o tom, k čemu je vlastně v KHL klub, který nikoho nezajímá.

Utkání v Šen-čenu předcházela velkolepá show, příliš fanoušků ji ale na místě nesledovalo:

„Propagace utkání v Šen-čenu byla evidentně nulová. Proč se ale obtěžovat, když má Kunlun své místo v lize jisté až do olympiády v Pekingu?“ pokládal si otázku Lev Lukin ze serveru Championat.com. Narážel na myšlenku, že mezi ligou a Čínou existuje dohoda o udržení klubu v KHL alespoň do roku 2022, kdy asijská země hostí zimní hry.

Rok v Číně stačil. Teď Mertl pokračuje v plzeňské cestě

Kunlun navíc trpí dlouhodobým nezájmem diváků. V uplynulé sezoně byl s průměrnou domácí návštěvností 2 507 suverénně na chvostu mezinárodní soutěže. „Pro to existují dvě možná vysvětlení: buď lidé v Číně nepotřebují hokej, nebo Kunlun nepotřebuje fanoušky,“ myslí si Pavel Klimovickij, redaktor deníku Sport-Express.

Kontinentální liga přitom dokáže bez okolků vylučovat kluby, které se jí neosvědčily, respektive nemají dostatek financí na další fungování. O nestálosti soutěže vypovídá také počet jejích účastníků - zatímco v sezoně 2016/17 nastupovalo v KHL celkem 29 mužstev, v té současné jich je o pět méně.

Jak dlouho vydrží Kunlun?


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.