České góly Slovan nezastavily

Dvě výhry od slovenského titulu jsou hokejisté bratislavského Slovanu. Ti zvítězili ve druhém finálovém utkání nad obhájcem titulu ve Zvolenu 6:3 a vedou v sérii už 2:0. Třetí finálový zápas se hraje v pátek 5. dubna v Bratislavě. První třetina skončila nerozhodně 1:1, za domácí tým vstřelil vedoucí gól v 5. minutě český legionář Kacíř. Úvodní dějství však poznamenala hromadná bitka, po níž byli tři hráči vyloučeni do konce zápasu.

V druhé části hry se Zvolen dostal ještě jednou do vedení, ale hráči Slovanu výborně forčekovali a v 38. minutě otočili vývoj utkání góly Kanaďana Norrise a Kropáče. V závěru třetiny se pak domácí při přesilovce dožadovali gólu, ale hlavní rozhodčí Beniač po konzultaci s kolegou u videa rozpažil s vysvětlením, že branka padla až po vypršení času.

V třetí třetině nejdříve Norris zvýšil vedení Slovanu na 4:2, ale další Čech v domácím týmu Krayzel opět zkorigoval na rozdíl jediného gólu. Rozhodujícím momentem byla 54. minuta, v níž Halaj vstřelil pátou branku Bratislavanů; při hře Zvolenu bez brankáře pak ještě završil skóre na konečných 6:3 Kusovský.

HKm Zvolen - Slovan Bratislava 3:6 (1:1, 1:2, 1:3)
5. Kacíř, 32. Bartánus, 50. Krayzel - 38. a 43. Norris, 18. Hurtaj, 38. Kropáč, 54. Halaj, 58. Kusovský. Rozhodčí: Beniač - Lokšík, Mášik. Vyloučení: 12:15, navíc Rajčák a Augusta 10 min., Longauer 5 min. a do konce utkání - Babka 10 min., Podkonický 5 min. a do konce utkání, Hudec do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 5781. Stav série: 0:2.

RUSKO
Hokejisté Jaroslavle vyhráli v prvním finálovém zápasu ruské ligy 3:1 nad Kazaní. Svěřenci českého trenéra Vladimíra Vůjtka sice od deváté minuty prohrávali, ale v závěru úvodní třetiny otočili skóre dvěma brankami v rozmezí 61 vteřin. V 45. minutě pak pojistil vítězství domácího klubu.
Finále - 1. zápas: Jaroslavl - Kazaň 3:1.

ŠVÉDSKO
Hokejisté Färjestadu vedou ve finálové sérii švédské ligy nad MoDo 1:0. V dnešním úvodním zápasu zvítězili hosté 3:2 v prodloužení, rozhodující gól vstřelil v 71. minutě Bäcker. K zisku titulu je zapotřebí tří výher.
Finále - 1. zápas:
MoDo - Färjestad 2:3 v prodl.

FINSKO
Hokejisté Tappary Tampere postoupili do finále finské ligy a čekají na soupeře, který vzejde z duelu Jokeritu Helsinky a Hämeenlinny. Tappara potřetí za sebou porazila TPS Turku, tentokrát 2:1 v prodloužení; rozhodující gól vstřelil v 79. minutě Ojanen.
Jokerit otočil nepříznivě se vyvíjející duel na ledě Hämeenlinny, v prodloužení zvítězil 3:2 a na zápasy vede 2:1. Domácímu týmu zajistil v osmé minutě náskok Zdeněk Nedvěd a před polovinou zápasu zvýšil na 2:0 Perrin, ale hosté zanedlouho zkorigovali a 71 vteřin před třetí sirénou vyrovnal při power play z Machuldovy přihrávky Koivisto. V sedmé minutě prodloužení pak rozhodl o výhře Jokeritu svým druhým gólem v utkání Banham.
Semifinále:
Tappara Tampere - TPS Turku 2:1 v prodl., konečný stav série 3:0, Hämeenlinna - Jokerit Helsinky 2:3 v prodl. (Nedvěd 1+0, Sičák 0+1 - Machulda 0+1), stav série 1:2.

Hokejové MS 2024 probíhá od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým hraje v pražské základní skupině, kde jsou dále Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.