Sergio Agüero a Kevin De Bruyne z Manchesteru City slaví gól proti Leicesteru.

Sergio Agüero a Kevin De Bruyne z Manchesteru City slaví gól proti Leicesteru. | foto: Reuters

Agüero dal za poločas čtyři góly, výborný Čech k bodům Arsenal nedotáhl

• 58
Fotbalový brankář Petr Čech se parádně předvedl v největším londýnském derby, ale ani jeho skvělý výkon na body Arsenalu nestačil. Krátce po půli ho překonal domácí Harry Kane a jasně lepší Tottenham vyhrál 1:0. Vedoucí Manchester City po vyrovnaném poločase nakonec Leicester porazil 5:1.

V jiskřivém derby ve Wembley před více než 83 tisíci diváky se o zábavu staral jen jeden tým, osmdesát minut se hrálo jen na bránu Arsenalu, v níž čaroval uzdravený Petr Čech.

Sice na dvoustou nulu v Premier League opět nedosáhl, už v devíti duelech za sebou inkasoval, což se mu ještě nikdy nestalo.

Ale jen díky jeho parádním zákrokům držel naděje Arsenalu. Pokud by totiž Tottenham proměnil alespoň polovinu vyložených šancí, utrpěl byl Arsenal debakl.

7. Roberto Firmino (Liverpool) 11

Özil nebyl snad u míče, vidět nebyli ani Mchitarjan s Aubameyangem, lednové posily z Manchesteru resp. Dortmundu.

V první půli sice český gólman ještě práci neměl, ale po pauze Tottenham hrál strhující fotbal. Dal rychle gól, když Kane po centru přeskočil Koscielnyho a hlavou trefil nechytatelně k tyči, a dál si vytvářel šanci za šancí. Ale jednu za druhou zahazoval.

Zbývalo deset minut do konce a Arsenal se konečně dostal do útoku. A v nastavení si vytvořil dvě velké příležitosti, v obou však střídající Lacazette selhal. Po té druhé se kouč Wenger na lavičce dlouho držel za hlavu.

Derby o Londýn je jeden z největších a nejprestižnějších soubojů fotbalové Anglie, otevřelo 27. kolo Premier League.

Anglický útočník Harry Kane z Tottenhamu přeskakuje stopera Laurenta...
Kolumbijský obránce Davinson Sánchez z Tottenhamu se snaží zastavit...
Anglický útočník Harry Kane z Tottenhamu se drží za hlavu, právě spálil...

Dvacet let neskončil Arsenal za Tottenhamem. Až loni jeho fanoušci nemohli slavit tzv. St. Totteringham’s day, což je den, kdy Tottenham ztratí matematickou naději na to, aby v konečné tabulce Arsenal přeskočil.

V dosavadním průběhu současné sezony Tottenham nasbíral už o sedm bodů víc a Arsenalu, který prožívá rozpačitou sezonu, znovu hrozí, že se nedostane do příštího ročníku Ligy mistrů.

Lídr tabulky Manchester City poprvé slavil už ve 3. minutě, kdy De Bruyneho skákavý centr propadl až na zadní tyč, kde jej pohodlně poslal do sítě Sterling. V 24. minutě ale vyrovnal Vardy, jenž vystihl špatnou rozehrávku obrany a i proti přesile se dostal ke gólové střele. Anglický kanonýr se trefil počtvrté za sebou, což je jeho nejdelší série od vlastního jedenáctizápasového rekordu z mistrovské sezony 2015/16.

Kyle Walker z Manchesteru City se osvěžuje v utkání proti Leicesteru.
Ilkay Gundogan z Manchesteru City kličkuje v utkání proti Leicesteru.

Ve druhém poločase rozhodl o výsledku Agüero. Argentinský útočník nejprve v 48. minutě snadno zakončil do prázdné brány a o pět minut později po rychlé otočce ve vápně zvýšil. Třetí úspěch přidal po hrubé chybě brankáře Schmeichela, který mu špatnou rozehrávkou přihrál přímo na kopačku, a nejlepší střelec City ho chytrým obloučkem přehodil.

V závěru Agüero přidal svůj čtvrtý gól a stal se po Shearerovi, Henrym a Kaneovi čtvrtým hráčem Premier League, kterému se povedlo vstřelit více než dvacet ligových gólů čtyři sezony po sobě.

V záchranářském souboji mezi Stoke a Brightonem šli do vedení hosté po gólu Izquireda, v druhém poločase ale srovnal Shaqiri. Švýcarský reprezentant dal poprvé v kariéře gól ve dvou zápasech nejvyšší anglické soutěže za sebou. V 90. minutě měli domácí velkou příležitost strhnout vítězství na svou stranu, střídající Adam ale neproměnil pokutový kop. Stoke zůstalo na sestupovém 18. místě, Brighton na ně má náskok tři body.

Everton porazil na svém stadionu Crystal Palace 3:1, všechny góly padly po přestávce. Skóre otevřel v 46. minutě Sigurdsson, který se trefil střelou zpoza šestnáctky. Od roku 2012 dal takových gólů už 17, což je nejvíc z celé Premier League. Vzápětí si připsal sedmou ligovou branku v této sezoně hlavou Niasse a čtvrt hodiny před koncem přidal třetí gól Davies. Hosté v závěru pouze snížili po proměněné Milivojevičově penaltě.

Výsledky 27. kola: Tottenham - Arsenal 1:0 (49. Kane), Everton - Crystal Palace 3:1 (46. Sigurdsson, 51. Niasse, 75. Davies - 83. Milivojevič z pen.), Stoke - Brighton 1:1 (68. Shaqiri - 32. Izquierdo), Swansea - Burnley 1:0 (81. Ki), West Ham United - Watford 2:0 (38. Hernández, 78. Arnautovič), Manchester City - Leicester 5:1 (48., 53., 77. a 90. Agüero, 3. Sterling - 24. Vardy).

20 West Bromwich 26 3 11 12 21:37 20

Tottenham Hotspur - Arsenal FC 1:0 (0:0)

Branky: 49. Kane. Rozhodčí: Taylor – Beswick, Nunn. ŽK:79. Lamela, 90+5. Dier - 73. Mustafi. Diváci: 83 222.

Tottenham Hotspur Lloris (C) – Trippier, D. Sánchez, Vertonghen, Davies – Dier, M. Dembélé, Alli (85. Wanyama) – Eriksen – Kane, Son (70. Lamela).

Arsenal FC Čech – Bellerín, Mustafi, Koscielny (C), Monreal – Elneny (65. Iwobi), Xhaka (86. Welbeck), Özil, Wilshere – Mchitarjan (65. A. Lacazette), Aubameyang.

Manchester City - Leicester City 5:1 (1:1)

Branky: 3. Sterling, 48. Agüero, 53. Agüero, 77. Agüero, 90. Agüero - 24. Vardy. Rozhodčí: Mike Jones – Simon Long, Ian Hussin. ŽK:73. Gündoğan, 83. Laporte - 71. Ndidi, 83. Vardy, 89. Maguire. Diváci: 54 416.

Manchester City Ederson – Walker, Otamendi (81. Stones), Laporte, Zinčenko (65. Danilo) – De Bruyne, Fernandinho (C) (80. Foden), Gündoğan – B. Silva, Agüero, Sterling.

Leicester City Schmeichel – Dragović, Maguire, Fuchs (C) – Albrighton, James, Adrien Silva (46. Simpson), Ndidi, Chilwell (62. Iheanacho) – Vardy, Diabaté (62. Mahrez).

Everton FC - Crystal Palace FC 3:1 (0:0)

Branky: 46. G. Sigurdsson, 51. Niasse, 76. Davies - 83. Milivojević. Rozhodčí: Moss – Smart, Halliday. ŽK:68. Walcott - 54. van Aanholt. Diváci: 39139.

Everton FC Pickford – Coleman (46. Kenny), M. Keane, Mangala (45. A. Williams), Cuco Martina – Davies, Gueye (80. Schneiderlin), Rooney (C) – Walcott, Niasse, G. Sigurdsson.

Crystal Palace FC Hennessey – Fosu-Mensah, Tomkins, J. Ward, van Aanholt – Townsend, Cabaye, Milivojević (C), McArthur – Sörloth, Ch. Benteke.

Stoke City - Brighton & Hove Albion FC 1:1 (0:1)

Branky: 68. Shaqiri - 32. Izquierdo. Rozhodčí: Madley – Perry, McDonough. Diváci: 29876.

Stoke City Butland – Bauer, Shawcross, K. Zouma, Pieters – Allen, D. Fletcher (46. Berahino), Ndiaye (79. Adam) – Shaqiri, Choupo-Moting (62. Jesé), Diouf.

Brighton & Hove Albion FC Ryan – Schelotto, Duffy, Dunk, Bong – March (86. Knockaert), Stephens, D. Pröpper, Izquierdo – Groß (79. Kayal) – G. Murray (71. Ulloa).

Swansea City - Burnley FC 1:0 (0:0)

Branky: 81. Ki Song-jung. Rozhodčí: Marriner – Hatzidakisová, Massey. ŽK:28. M. Olsson, 90+1. A. Ayew - 57. Hendrick. Diváci: 20 176.

Swansea City Fabiański – Naughton, van der Hoorn, F. Fernández (C), Mawson, M. Olsson (59. A. Ayew) – Dyer (74. T. Abraham), Ki Song-jung, T. Carroll, Clucas – J. Ayew (90+1. King).

Burnley FC Pope – Lowton, K. Long, Mee (C), Taylor – Gudmundsson (85. N'Koudou), Cork, Hendrick, Lennon (74. Arfield) – Vokes (81. Wells), Barnes.

West Ham United - Watford FC 2:0 (1:0)

Branky: 38. J. Hernández, 78. Arnautović. Rozhodčí: Scott – Garratt, Scholes. ŽK:45. Zabaleta - 90+1. Prödl.

West Ham United Adrián – Zabaleta, Collins, Ogbonna, Cresswell – Kouyaté, Noble – Antonio, Mário (78. Byram), Arnautović (85. Rice) – J. Hernández (88. Hugill).

Watford FC Karnezis – Mariappa, Prödl, Holebas – Janmaat, Capoue, Doucouré, Zeegelaar (56. Pereyra) – Deulofeu (75. Lukebakio), Deeney, Richarlison (83. Gray).