ZASE VYLEPŠIL REKORD. Lionel Messi z Barcelony dal v tomto kalendářním roce už

ZASE VYLEPŠIL REKORD. Lionel Messi z Barcelony dal v tomto kalendářním roce už 90 gólů. | foto: Reuters

Barcelonu nepřibrzdilo ani Atlético, opět zvýšila náskok i na Real

• 26
Nadějně vstoupili fotbalisté Atlétika Madrid do šlágru 16. kola s Barcelonou, ale nakonec na hřišti lídra prohráli 1:4 a z druhého místa na něj ztrácí už devět bodů. Barcelona zvýšila náskok i na Real Madrid, který doma jen remizoval 2:2 s Espaňolem.

Oba favority španělské ligy nyní dělí v tabulce propastných třináct bodů. A to i díky barcelonské hvězdě Lionelovi Messimu, který vylepšil svůj rekord v počtu gólů za kalendářní rok na devadesát.

Atlético začalo na stadionu Camp Nou výborně, Barcelonu k ničemu nepouštělo a naopak si vytvářelo slibné příležitosti. Hodně se činil kanonýr Radamel Falcao, po Messim druhý nejlepší střelec soutěže.

Nejlepší střelci

Barcelonský Lionel Messi a Radamel Falcao z Atlétika Madrid (vpravo).

25 gólů - Lionel Messi (Barcelona)

17 gólů - Radamel Falcao (Atlético Madrid)

14 gólů - Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

10 gólů - Adúriz (Bilbao)

Blízko ke vstřelení gólu měl Falcao v 9. minutě, ale jeho hlavička skončila na tyči. O patnáct minut později se kolumbijský střelec zjevil za domácí obranou znovu, ovšem vystřelil těsně vedle.

Z tribun se v tu chvíli ozval pískot fanoušků Barcelony, jejichž nespokojenost kulminovala po půlhodině hry: Falcao si po Messiho ztrátě míče naběhl na Costovu kolmici a obloučkem k tyči brankáře Valdése konečně překonal.

Jenže Barcelona se nevzdala a do poločasové přestávky skóre otočila. Jen pět minut po Falcaově úvodní trefě vyrovnal parádní střelou zpoza šestnáctky pravý bek Adriano a v závěru poločasu poslal Katalánce do vedení záložník Busquets, když k němu propadl míč po rohovém kopu.

Mezi střelce utkání se v 58. minutě zapsal i Messi a dvě minuty před koncem přidal druhou trefu. Svůj rekord v počtu gólů vstřelených v jednom kalendářním roce tak vylepšil na 90. A to mu zbývá ještě jeden zápas. Ligových branek má argentinský fenomén za tuto sezonu na kontě 25.

A PŘECE SE DAŘÍ. Fotbalisté Barcelony oslavují jeden ze čtyř gólů v síti

Barcelona i díky jeho zásahům a zlepšení své hry ve druhém poločase slaví deváté ligové vítězství za sebou. Naposledy a vlastně jedinkrát zaváhala na začátku října při remíze s Realem Madrid.

Ten už tak suverénní není, naopak má za sebou velmi špatný týden. Po prohře v domácím poháru nevyhrál ani v lize, když remizoval s barcelonským Espaňolem 2:2.

Svěřenci trenéra Josého Mourinha přitom dokázali proti Espaňolu také otočit skóre. Hosty poslal do vedení po půlhodině Sergio Garcia, ale v závěru prvního poločasu vyrovnal po Khedirově centru důrazný Cristiano Ronaldo.

Největší hvězda Realu nastoupila netradičně na hrotu, protože oba střelci Benzema a Higuaín jsou zranění.

HONEM PRO MÍČ. Cristiano Ronaldo z Realu Madrid právě vyrovnal proti Espaňolu na 1:1.

JSI ŠIKULA. Záložník Xabi Alonso z Realu Madrid chválí střelce gólu Fabia Coentraa (vlevo).

VYROVNÁNÍ V 88. MINUTĚ. Juan Albín (vlevo) právě zařídil Espaňolu remízu 2:2 na hřišti Realu Madrid.

Když krátce po začátku druhé půle vstřelil levý obránce Fabio Coentrao po Ronaldově přesné přihrávce vedoucí gól, vypadalo pro domácí vše slibně. Dál se tlačili dopředu a měli územní převahu, jenže pak nezvládli závěr utkání...

Dvě minuty před koncem zazmatkovali při rohovém kopu soupeře a cenný bod ze stadionu Santiaga Bernabéua zajistil Espaňolu náhradník Juan Albín. Real tak po dvou vítězstvích v lize opět zaváhal.

To Bilbao se zvedá, dosáhlo nejlepšího umístění v tomto ročníku. Na Mallorce totiž vyhrálo 1:0 a posunulo se na dvanácté místo tabulky.

Athletic po vyřazení z Evropské ligy, v níž skončil za Lyonem a Spartou až třetí v základní skupině, vypadl ve středu i z domácího poháru s třetiligovým Eibarem. V obou soutěžích přitom obhajoval druhé místo, a tak tuto sezonu bude zachraňovat už jen v La Lize.

K dosud nejlepšímu umístění v sezoně svěřencům Marcela Bielsy pomohlo druhé čisté konto za sebou, které stejně jako před týdnem proti Vigu stačilo na výhru 1:0. Na Mallorce ji dnes Baskům zařídil už v 11. minutě hlavičkou po centru Iraoly útočník Aduriz.

Souboj Bilbaa s Mallorkou skončil výhrou Athletiku 1:0 potřetí za sebou.

Výsledky 16. kola: Getafe - Pamplona 1:1 (90.+3 Diego Castro z pen. - 84. Sola), Mallorca - Bilbao 0:1 (11. Aduriz), Granada - San Sebastian 0:0, Sevilla - Málaga 0:2 (49. Demichelis, 70. Eliseu z pen.), Zaragoza - Levante 0:1 (19. Rubén García), Valencie - Vallecano 0:1 (83. Domínguez z pen.), Real Madrid - Espaňol Barcelona 2:2 (45.+1 Ronaldo, 48. Coentrao - 31. Sergio García, 88. Albín), FC Barcelona - Atlético Madrid 4:1 (57. a 88. Messi, 36. Adriano, 45. Busquets - 31. Falcao), La Coruňa - Valladolid 0:0,  Vigo - Betis Sevilla 0:1 (81. Molina).