Barcelonský kapitán Gerard Piqué během zápasu s Almeríi. | foto: AP

Barcelona při Piquého rozlučce porazila Almeríu a posunula se do čela

• 0
Fotbalisté Barcelony při rozlučce Gerarda Piquého s kariérou porazili Almeríu ve 13. kole 2:0 a minimálně dočasně se posunuli na první místo španělské ligy. Tabulku vedou o dva body před Realem Madrid, který má však zápas k dobru.

Barcelona sice měla od začátku převahu, ale prosadila se až po přestávce. V prvním poločase mohl domácí poslat do vedení nejlepší střelec La Ligy Robert Lewandowski, ale z penalty neuspěl.

Katalánský celek se dočkal po třech minutách druhého poločasu, kdy se prosadil Dembélé. Druhou branku po hodině hry přidal De Jong a definitivně zajistil Piquému vítěznou rozlučku s kariérou.

Pětatřicetiletý stoper během 14 let v Barceloně s klubem získal mimo jiné osm titulů a třikrát s ním vyhrál Ligu mistrů. Za Španělsko si připsal 102 startů a vyhrál s ním mistrovství Evropy i světa.

Barcelona vyhrála i třetí ligový zápas po porážce v El Clásiku s Realem a rivala v tabulce o dva body přeskočila. Obhájci titulu ale k zápasu 13. kola nastoupí až v pondělí proti Vallecanu.

Atlético Madrid remizovalo s Espaňolem Barcelona 1:1, bod jim v závěru zachránil portugalský útočník Joao Félix. Tým z hlavního města vyhrál pouze jedno z posledních šesti soutěžních utkání.

Hosté přitom hráli již od 29. minuty o deseti, poté co Cabrera fauloval unikajícího Moratu a za zmaření jasné brankové příležitosti dostal červenou kartu. Atléticu se však nepodařilo početní výhodu v první hodině hry využít a do vedení šel tým z Barcelony. Nejlepší střelec Espaňolu Joselu vrátil přetažený centr hlavou na druhou tyč, kde se nacházel Darder, jenž z voleje zakončil přesně.

Atlético vyrovnalo zápas v 78. minutě díky střídajícím hráčům. Lemar vyslal za obranu přihrávku, kterou si zpracoval hrudí Félix a z úhlu razantní střelou propálil Lecomteho na bližší tyči. Závěrečný tlak domácích brankou neskončil.

Real Betis remizoval s městským rivalem Sevillou 1:1, v utkání padly tři červené karty.

Velkou šanci na otevření skóre měli fotbalisté Betisu již v 8. minutě utkání, kdy po standardní situaci trefili dvakrát brankovou konstrukci. Ve 38. minutě dostal první červenou kartu zápasu Montiel za nebezpečný skluz. O čtyři minuty později přišel na hřiště střídající Navas a během první minuty si vstřelil vlastní branku.

V nastavení prvního poločasu se síly na hřišti vyrovnaly. Fékir byl faulován a poté z frustrace strčil do obličeje hráče Sevilly, za což dostal červenou kartu.

V úvodu druhé půle byl vyloučen Inglesias za hrubý faul a Betis dohrával v devíti.

V posledních deseti minutách byl nejvýraznějším mužem na hřišti srbský záložník Gudelj, který nejprve tvrdou ranou z dálky vyrovnal. V 90. minutě se ještě odhodlal ke střele zpoza vápna, ale jeho pokus skončil na břevně. V poslední minutě utkání se Gudelj dostal k ještě jedné velké šanci, Bravo však jeho pokus skvěle zneškodnil.

Víkendové výsledky 13. kola: Getafe - Cádiz 0:0, Valladolid - Elche 2:1 (40. Sánchez, 46. Mesa - 63. Josan), Celta Vigo - Pamplona 1:2 (19. Aspas - 8. a 28. Ávila), FC Barcelona - Almería 2:0 (48. Dembélé, 62. De Jong), Atlético Madrid - Espaňol Barcelona 1:1 (78. Félix - 62. Darder), Real Sociedad - Valencie 1:1 (10. vlastní Guillamon - 25. Lino), Villarreal - Mallorca 0:2 (32. Muriqi, 76. Ndiaye), Betis Sevilla - FC Sevilla 1:1 (43. vlastní Navas - 82. Gudelj).

Getafe CF - Cádiz CF 0:0 (0:0)

Rozhodčí: H. Hernández – N. Pérez, S. Rojo.. ŽK:8. Ünal, 30. Duarte, 33. Dakonam, 74. Portu - 27. L. Hernández. ČK:90+6. G. Álvarez, 90+8. Portu - 90+11. L. Hernández. Diváci: 10 554.

Getafe CF Soria (C) – Portu, Dakonam (75. G. Álvarez), Mitrović, Duarte (46. Alderete), J. Iglesias – Maksimović (67. Munír), L. Milla, Aleñá – Mayoral (75. Algobia), Ünal.

Cádiz CF Ledesma – L. Hernández, Fali (46. Cala), Chust (26. Carcelén), Espino – Bongonda (64. Alejo), San Emeterio, Ále. Fernández (C), Ocampo – A. Lozano (81. Lucas Pérez), Sobrino.

Real Sociedad San Sebastian - Valencia CF 1:1 (1:1)

Branky: 10. Guillamón - 25. Lino. Rozhodčí: Munuera – Prieto, Martínez. ŽK:8. Rico, 90. Zubimendi. ČK:17. Elustondo. Diváci: 32 773.

Real Sociedad San Sebastian Remiro – Elustondo, Zubeldia, Le Normand, Rico – Méndez (46. J. Pacheco), Zubimendi, Illarramendi (C) (46. Gorosabel), Merino (82. Guevara) – Sörloth, Car. Fernández (46. Magunazelaia).

Valencia CF Mamardašvili – Correia, Paulista (29. Özkacar), Cömert, Gayá (C) – Musah (75. Foulquier), Guillamón (61. N. González), Almeida – Kluivert (75. Castillejo), André (61. Duro), Lino.

Real Valladolid - Elche CF 2:1 (1:0)

Branky: 41. J. Sánchez, 47. Mesa - 64. Josan. Rozhodčí: De Burgos – Núñez, Méndez. ŽK:45+1. J. Sánchez, 66. Joa. Fernández.

Real Valladolid Masip – Rosa, Joa. Fernández, J. Sánchez (67. al-Jámiq), Escudero (46. Olaza) – I. Sánchez, Mesa, Aguado – Plata (81. Monchu), León (70. Weissman), Plano.

Elche CF Badía – Lirola (79. Nic. Fernández), Roco, Bigas (46. D. González), Clerc – Collado (46. Josan), Mascarell, Gumbau (64. Ponce) – Morente, Boyé (64. Guti), P. Milla.

Atlético Madrid - Espanyol Barcelona 1:1 (0:0)

Branky: 79. Félix - 63. Darder. Rozhodčí: Pulido – Escuela, Fernández. ŽK:59. Kondogbia, 83. J. Giménez, 87. Félix - 35. Oliván, 53. Braithwaite, 74. Lecomte, 86. A. Vidal, 90+6. El Hilali. ČK:29. Cabrera.

Atlético Madrid Oblak (C) – Molina, Savić, J. Giménez, Reinildo – Llorente, de Paul (46. Correa), Kondogbia (66. Witsel), Carrasco (66. Félix) – Griezmann (72. Lemar), Morata (72. Cunha).

Espanyol Barcelona Lecomte – Ó. Gil (88. El Hilali), Calero, Cabrera, Oliván (56. Simo) – V. Costa, Darder (C), Bare (36. Se. Gómez) – A. Vidal (88. P. Lozano), Joselu, Braithwaite (56. Puado).

Villarreal CF - RCD Mallorca 0:2 (0:1)

Branky: 32. Muriqi, 76. Ndiaye. Rozhodčí: Muñiz – Alonso, Blanco. ŽK:49. Jackson, 58. Moreno, 64. Baena, 75. P. Torres - 42. Baba, 47. G. González, 54. Lee Kang-in, 60. Da. Rodríguez, 71. Muriqi, 83. J. Costa.

Villarreal CF Rulli – Femenía, Albiol (C), P. Torres, Moreno (90. Mojica) – Parejo, Capoue (90. Morales) – Chukwueze, Baena (64. Pino), Trigueros (46. Jackson) – Danjuma.

RCD Mallorca Rajković – G. González, Valjent, Nastasić, Copete, J. Costa – Da. Rodríguez (C) (72. A. Sánchez), Baba (90+2. Grenier), de Galarreta (87. Battaglia), Lee Kang-in (72. Ndiaye) – Muriqi (87. Prats).

Real Club Celta de Vigo - CA Osasuna 1:2 (1:2)

Branky: 19. Aspas - 8. Ávila, 28. Ávila. Rozhodčí: Vazquez. ŽK:66. Swedberg - 5. Unai García, 42. Oroz, 44. Ait. Fernández, 89. Kike García.

Real Club Celta de Vigo Marchesín – Mingueza, Aidoo, Núñez, Galán – C. Pérez (57. Paciência), Beltrán, Ós. Rodríguez, Cervi (87. Durán) – Aspas, Strand Larsen (57. Swedberg).

CA Osasuna Ait. Fernández – R. Peña (84. Brašanac), Unai García, David García, M. Sánchez – Oroz (72. Moncayola), Torró, Mo. Gómez – Ávila (84. Rubén García), Budimir (73. Kike García), Barja (63. N. Vidal).

Real Betis - Sevilla FC 1:1 (1:0)

Branky: 44. Navas - 82. Gudelj. Rozhodčí: Sánchez Martínez – Cabañero Martínez, López Mir. ŽK:45+3. Carvalho, 83. Henrique, 88. Moreno - 38. Acuňa, 66. Lamela, 70. Al. Gómez, 75. Gudelj, 83. Telles, 88. Sampaoli. ČK:45+4. Fékir, 49. B. Iglesias - 38. Montiel.

Real Betis Bravo – Sabaly, Pezzella, E. González, Moreno – Gu. Rodríguez, Carvalho (57. Guardado) – Canales (C) (90+1. José), Fékir, Ruibal (57. Henrique) – B. Iglesias.

Sevilla FC Búnú – Montiel, Gudelj, Rekik, Acuňa (46. Telles) – Jordán (77. Dolberg), Rakitić (C) – Lamela, Ó. Torres (50. Nasírí), Al. Gómez – Mir (42. Navas).

FC Barcelona - UD Almería 2:0 (0:0)

Branky: 48. Dembélé, 62. de Jong. Rozhodčí: González – Rodríguez, Bárcena. ŽK:8. F. Torres, 42. Dembélé.

FC Barcelona ter Stegen – Balde, Piqué (84. Christensen), Alonso, Alba – de Jong, Busquets (67. Gavi), Pedri – Dembélé (67. Raphinha), Lewandowski, F. Torres (60. Fati).

UD Almería Fernando – Akieme, Brandáriz, Ely, Kaiky (46. Babić), Mendes – S. Costa, Melero, Robertone (78. Portillo) – Ramazani, Baptistão (46. Sousa).