Rosický skóroval za vítězný Arsenal

• 114
Londýn - Tomáš Rosický pomohl fotbalistům Arsenalu gólem k výhře nad Portsmouthem 3:1. Čtyři dny poté, co dal v kvalifikaci Ligy mistrů branku Spartě, se prosadil poprvé i v novém ročníku Premier League. Soupeř Slavie v základní skupině Ligy mistrů si připsal tři body, přestože hrál skoro téměř celý druhý poločas v deseti.

Pro Arsenal začal zápas skvěle. Už v 8. minutě proměnil Adebayor penaltu za faul na Van Persieho. Fabrégas náskok pojistil, ale hned po změně stran uviděl Senderos červenou kartu a soupeř vycítil šanci.

O to důležitější byl gól Rosického, který si v 59. minutě naběhl na Fabrégasovu přihrávku a zvýšil na 3:0. Vzápětí Nigerijec Kanu snížil, ale víc zdramatizovat zápas už hosté nedokázali.

Sestava Arsenalu: Almunia - Touré, Senderos, Silva, Clichy - Fabrégas, Flamini, Hleb (61. Denilson), Rosický - Van Persie (70. Diaby), Adebayor (79. Da Silva).

Chelsea na hřišti Aston Villy prohrála 0:2 a byla to pro ni první prohra v anglické lize po osmnácti zápasech a více než sedmi měsících. Naposledy ji 20. ledna pokořil Liverpool v zápase, v němž se Petr Čech vrátil na trávník po zranění hlavy.

Tentokrát českého gólmana překonali po změně stran Knight a Agbonlahor a Chelsea z prvního místa v tabulce rázem klesla až na čtvrté. A to ještě mají Liverpool s Arsenalem zápas k dobru.

Liverpool deklasoval v pátém kole nováčka Derby County 6:0. Na vítězství měli největší zásluhu Alonso a Torres, kteří dali po dvou brankách. V dalším utkání vstřelil francouzský útočník Anelka už čtvrtý gól v sezoně, přesto ale Bolton prohrál s Evertonem 1:2.

Liverpool se poprvé v éře kouče Rafaela Beníteze usadil v čele tabulky. Španělský kouč, jenž působí na Anfield Road už tři roky, mohl po zápase pochválit zejména své dva krajany Alonsa a Torrese. Oba vstřelili po dvou gólech, přičemž Alonso otevřel skóre střelou z přímého kopu z téměř 40 metrů.

Vedle Torrese se střelecky prosadili i další noví hráči v liverpoolském týmu Voronin a Babel.

Jen vinou horšího skóre je za Liverpoolem jeho městský rival Everton, který však odehrál o zápas více. V Boltonu zvítězil 2:1 díky Lescottově hlavičce z poslední minuty. Už v prvním poločase dala úvodní gól zápasu nejdražší posila v historii Evertonu Yakubu, po přestávce vyrovnal Anelka, jenž s čtyřmi góly vede tabulku střelců.

V poslední minutě padlo rozhodnutí také na hřišti Fulhamu, kterému zajistil alespoň bod v londýnském derby s Tottenhamem akrobatickou střelou Kamara.

Obránce David Rozehnal mohl slavit vítězství Newcastlu 1:0 nad Wiganem, které zařídil v 87. minutě po Martinsově centru kanonýr Owen hlavou. Využil tak početní převahu, kterou měli domácí téměř celý druhý poločas po vyloučení Kilbanea.

Teprve druhé vítězství v nové sezoně si připsal úřadující mistr Manchester United. Na domácím hřišti porazil Sunderland 1:0, přestože to dlouho vypadalo na další ztrátu bodů. Až v 71. minutě vstřelil jediný gól zápasu Saha, jenž se do sestavy vrátil po dlouhém zranění.

Zápas byl zároveň emotivním návratem pro Roye Keana, který v rudém dresu Manchesteru strávil značnou část své kariéry a v týmu dělal i kapitána. V sobotu se ale na Old Traford objevil jako trenér Sunderlandu.

Manchester City prohrál v Blackburnu, postaral se o to už v sedmé minutě Jihoafričan McCarthy a domácí vedení udrželi i po vyloučení Turka Tugaye. Zvláště když se poměr sil na hřišti brzy vyrovnal, protože červenou kartu uviděl také Ir Dunne.

Výsledky - 5. kolo: Bolton - Everton 1:2 (55. Anelka - 11. Yakubu, 90. Lescott), Fulham - Tottenham 3:3 (42. Dempsey, 77. Smertin, 90. Kamara - 10. Kabúl, 28. Berbatov, 61. Bale), Liverpool - Derby 6:0 (27. a 69. Alonso, 56. a 78. Torres, 46. Babel, 76. Voronin), Middlesbrough - Birmingham 2:0 (12. Wheater, 37. Downing), Newcastle - Wigan 1:0 (87. Owen), Reading - West Ham United 0:3 (49. a 90+4. Etherington, 6. Bellamy), Manchester United - Sunderland 1:0 (71. Saha), Arsenal - Portsmouth 3:1 (8. Adebayor z pen., 35. Fabrégas, 59. Rosický - 60. Kanu), Blackburn - Manchester City 1:0 (7. McCarthy), Aston Villa -´Chelsea 2:0 (74. Knight, 88. Agbonlahor).