Fotbalisté Borussie Dortmund slaví gól v utkání proti Freiburgu.

Fotbalisté Borussie Dortmund slaví gól v utkání proti Freiburgu. | foto: Reuters

Dortmund se odrazil ze dna, Bayern vyhrál a Drobný chytil penaltu

• 16
Čeští fotbalisté zažili ve 20. kole německé ligy rozdílné pocity. Český brankář Jaroslav Drobný chytil penaltu proti Hannoveru a pomohl Hamburku k vítězství 2:1. Naopak Vladimíru Daridovi a Pavlu Krmašovi se nedařilo, v boji o záchranu jejich Freiburg podlehl Borussii Dortmund.

Drobný podržel Hamburk ve 23. minutě, kdy si poradil s pokutovým kopem Joselua. Hannover pak sice domácí zatlačil, ale český brankář předvedl několik skvělých zákroků, navíc při domácích stálo i štěstí. Do vedení je totiž poslal vlastní gól Marcela a stejný hráč se tečí podílel i na gólu Marcela Jansena. Za hosty snižoval střídající Artur Sobiech.

Borussia Dortmund, která po poslední prohře s Augsburgem klesla na poslední místo tabulky, zvládla záchranářský duel s Freiburgem. Za domácí se v základní sestavě objevili čeští fotbalisté Vladimír Darida a Pavel Krmaš.

Trápícímu se Dortmundu v deváté minutě pomohl k vedoucímu gólu středopolař Freiburgu Mike Frantz. Ten špatnou přihrávkou poslal do úniku Pierrea-Emericka Aubameyanga, který před prázdnou brankou ještě našel Marca Reuse. Gabonský útočník Aubameyang po změně stran přidal k asistenci ještě dva zásahy.

Borussia tak ukončil šňůru pěti bundesligových duelů bez vítězství a posunula se na šestnácté místo tabulky, stále však zůstává na sestupové pozici. Navíc má před Stuttgartem a Freiburgem náskok pouhého jednoho bodu.

Po prohře s Wolfsburgem (1:4) a domácí remíze se Schalke (1:1) si fotbalisté Bayernu Mnichov napravili reputaci proti Stuttgartu. A hlavně si úřadující mistři udrželi osmibodový náskok v čele ligy před druhým Wolfsburgem.

Nejprve se krátce před koncem prvního poločasu gólově prosadil Arjen Robben,  v 51. minutě přidal druhou branku z přímého kopu David Alaba.

V dresu Stuttgartu odehrál 72 minut český záložník Adam Hloušek. Jeho mužstvo se po desáté ligové prohře v sezoně propadlo na poslední pozici o skóre za Freiburg.

Wolfsburg doma porazil Hoffenheim jednoznačně 3:0. O první dvě branky se postarali už v úvodní půlhodině nizozemský útočník Bas Dost a Kevin De Bruyne. Belgický reprezentant si ještě v 84. minutě připsal druhou trefu. Lednová posila z Chelsea André Schürrle při debutu za „Vlky“ připravila už ve třetí minutě vítězný gól.

Schalke nastoupilo bez klíčového útočníka Klaase Jana Huntelaara, který si odpykává disciplinární trest. I bez něj si však dokázalo poradit. Kevin-Prince Boateng poslal z pravé strany před branku centr, brankář Yann Sommer zaváhal při vybíhání a Barnetta svého švýcarského krajana chladnokrevně překonal.

Mönchengladbach měl po většinu utkání územní převahu, ale nedokázal z ní vytěžit větší šanci a překonat kompaktní obranu domácích. Naopak ještě do poločasu mohl zvýšit Joël Matip, ale po rohu hlavičkoval nad.

Hosté z územní převahy v podobě 65% držení míče nic nevytěžili ani v druhé půli. Postupně jejich tlak upadal a Schalke si bez potíží hlídalo těsný náskok.

Výsledky 20. kola:

Schalke - Mönchengladbach 1:0 (10. Barnetta), Freiburg - Dortmund 0:3 (56. a 72. Aubameyang, 9. Reus), Kolín nad Rýnem - Paderborn 0:0, Mohuč - Hertha Berlín 0:2 (35. Hegeler z pen., 42. Beerens), Stuttgart - Bayern Mnichov 0:2 (41. Robben, 51. Alaba), Wolfsburg - Hoffenheim 3:0 (28. a 84. De Bruyne, 3. Dost), Hamburk - Hannover 2:1 (26. vlastní Marcelo, 50. Jansen - 66. Sobiech), Brémy - Leverkusen 2:1 (18. Selke, 29. Junuzovič - 43. Hakan Calhanoglu), Augsburg - Eintracht Frankfurt 2:2 (7. Klavan, 37. Bobadilla - 45. Aigner, 70. Meier).