Marek Čech vychytal Vladivostoku bod

• 12
Praha - Výborný výkon českého brankáře Marka Čecha pomohl fotbalistům Vladivostoku jen k zisku bodu za bezbrankovou remízu se Samarou, jedním z hlavních rivalů v boji o udržení v nejvyšší soutěži. Na Slovensku porazila Žilina vedená českým trenérem Pavlem Vrbou podprůměrnou Senec a posunula se do čela tabulky.

RUSKO

Podle serveru gazeta.ru přitom bylo utkání plné slibných šancí, ale žádná z nich gólem neskončila. Čech se vyznamenal především v 26. minutě po kombinaci kolumbijských posil Křídel sovětů, kterou zakončila Quinterova hlavička pod břevno.

Ani Antonín Kinský v brance Saturnu neinkasoval, třebaže ho Chimki několikrát nebezpečně prověřily. Domácí celek pak po gólu Ivanova z 89. minuty nakonec dosáhl na tříbodový zisk.

Až ve čtvrté minutě nastaveného času přišli fotbalisté Spartaku Moskva o tříbodový zisk. V městském derby s CSKA jim v samém závěru vstřelil vyrovnávací gól na 1:1 teprve devatenáctiletý střídající polský útočník Janczyk, ale domácí tým přesto udržel vedoucí pozici v tabulce ruské ligy.

Spartak přitom v Lužnikách svého rivala dlouho přehrával, do vedení ho po půlhodině hry poslal brazilský středopolař Mozart z penalty. V koncovce se zdálo, že domácí svůj náskok kontrolují, obhájci titulu z CSKA však v poslední chvíli udeřili.

V době, kdy už diváci očekávali závěrečný hvizd, rozehráli hosté po faulu na Krasiče volný kop a Janczyk šokoval soupeře vyrovnávací brankou. Český obránce Radoslav Kováč odehrál za Spartak celý zápas.

Stejný počet bodů jako vedoucí Spartak má i druhý Petrohrad, který naopak v závěru zachránil těsnou výhru nad Krasnodarem. V 78. minutě se v silném dešti trefil Zyrjanov a z duelu českých fotbalistů Radka Šírla a Romana Lengyela tak vyšel mnohem spokojeněji domácí hráč.

Výsledky - 23. kolo: Petrohrad - Krasnodar 1:0, Rostov na Donu - Lokomotiv Moskva 0:2, Spartak Moskva - CSKA Moskva 1:1, Perm - Kazaň 2:1, Saturn MO - FK Chimki 1:0, Vladivostok - Samara 0:0, Dynamo Moskva - Tomsk 3:1, FK Moskva - Nalčik 1:0.

SKOTSKO

Znamenitá jízda fotbalistů Glasgow Rangers v novém soutěžním prvoligovém ročníku pokračovala i v pátém kole. Podle očekávání domácí Rangers převálcovali prvoligového nováčka skotské ligy tým Gretny jednoznačně 4:0. Vítězný celek dosud neztratil ani bod, nastřílel celkem 18 gólů a jen třikrát inkasoval.

Celtic Glasgow napodobil výkon svého odvěkého rivala Rangers a také zvítězili o čtyři branky. Úřadující mistři vyhráli 5:1 na hřišti týmu St. Mirren, ačkoli trenér Strachan nechal odpočívat opory Nakamuru, McGeadyho a Donatiho po středečním dramatickém utkání Ligy mistrů se Spartakem Moskva.

Ani na lavičce Celtiku se opět neobjevil Jiří Jarošík, jenž chce z klubu odejít. Možnost přestupů do většiny evropských zemí již sice vypršela v pátek do půlnoci, český záložník však stále může jít například do Ruska, kde je o něj zájem.

Neporazitelnost udržel i celek Hibernian, na jehož hřišti utrpěl už pátou porážku v sezoně Inverness. Domácí favorit ale porazil outsidera jen díky penaltě Stevena Fletchera už z druhé minuty.

Výsledky - 5. kolo: Dundee - Falkirk 2:0, Glasgow Rangers - Gretna 4:0, Hibernian - Inverness 1:0, Kilmarnock - Aberdeen 0:1, St. Mirren - Celtic Glasgow 1:5.

NIZOZEMSKO

Feyenoord Rotterdam porazil ve třetím kole Tilburg 2:0 a jako jediný má v nizozemské lize plný počet devíti bodů. Feyenoord dokonce ještě ani neinkasoval a má příznivé skóre 10:0.

Gól zatím nedostal ani mistrovský PSV Eindhoven, jenž však ztratil body po bezbrankové remíze na hřišti Twente Enschede.

Po vyřazení v třetím předkole Ligy mistrů s pražskou Slavií se fotbalistům Ajaxu Amsterdam nedařilo ani v domácí soutěži, v níž ztratili poprvé body remízou 2:2 s Groningenem.

Domácí tým získal dvougólové vedení, které však svými trefami vymazal Berg.

Výsledky - 3. kolo: Breda - Almelo 4:1, Feyenoord Rotterdam - Tilburg 2:0, Heerenveen - Sparta Rotterdam 3:3, Twente Enschede - PSV Eindhoven 0:0, Ajax Amsterdam - Groningen 2:2, Arnhem - Nijmegen 1:0, Utrecht - Graafschap 2:2, Venlo - Roda Kerkrade 3:5.

BELGIE

FC Brusel získal v nové sezoně belgické ligy první bod, i když nedal gól. S Roeselare dnes na svém hřišti remizoval 0:0. V utkání pátého kola se střelecky neprosadil ani český útočník Pavel Fořt.

Do čela se mohl dostat Gent, v Bruggách však na stadionu Cercle prohrál vysoko 1:4. Zásluhou skóre je ale nejlepší z šestice týmů, které na druhém až sedmém místě ztrácejí dva body na dosud suverénní Standard Lutych.

Gólman Daniel Zítka v brance Anderlechtu inkasoval už ve čtvrté minutě na hřišti Mouscronu, jeho tým ale nakonec vyhrál 2:1. Zasloužil se o to brankou v 87. minutě střídající Jelle Van Damme. Za domácí nastoupil i druhý český fotbalista Jan Polák.

Výsledky - 5. kolo: Cercle Bruggy - Gent 4:1, Dender - St. Truiden 1:0, FC Brusel - Roeselare 0:0, Genk - Westerlo 1:0, Lokeren - Mechelen 3:1, Waregem - Beerschot 2:1, Charleroi - Mons 3:1, Mouscron - Anderlecht 1:2, Standard Lutych - FC Bruggy 2:1.

PORTUGALSKO

Remízou 2:2 skončil páteční zápas dvou nováčků Leixoesu a Vitorie Guimaraes. Domácí dvakrát vedli, ale soupeř vždy zásluhou záložníka Fajarda vyrovnal. Oba týmy získaly po bodu i v třetím utkání v sezoně.

Marítimo Funchal si udrželo stoprocentní bilanci i po třetím kole, v němž porazili Coimbru 2:0, přestože od desáté minuty hráli bez vyloučeného autora první branky
Makukuly.

Sporting Lisabon hrál od 51. minuty v derby s Belenenses po vyloučení Costinhy v početní výhodě, ale využil ji až v samém závěru, kdy se trefila brazilská hvězda Liedson.

Fotbalisté Porta vyhráli i třetí zápas v novém ročníku portugalské ligy. V nedělním zápase obhájci titulu vyhráli na půdě Leirie 3:0.

Prvního vítězství v sezoně se dočkala Benfica Lisabon, která porazila 3:0 Nacional Funchal. V tabulce se díky tomu posunula na pátou pozici.

Výsledky - 3. kolo: Leixoes - Guimaraes 2:2, Braga - Estrela Amadora 2:1, Pacos Ferreira - Boavista Porto 1:1, Marítimo Funchal - Coimbra 2:0, Naval - Setúbal 0:0, Sporting Lisabon - Belenenses 1:0, Leiria - FC Porto 0:3, Nacional Funchal - Benfica Lisabon 0:3.

TURECKO

Vedoucí tým turecké ligy Galatasaray Istanbul dnes ztratil první body v této sezoně při remíze 2:2 na hřišti Manisasporu. Velkou zásluhu na tom měl slovenský útočník a bývalý hráč Liberce Filip Hološko, který dal první gól zápasu.

Výsledky - 4. kolo: Kasimpasa - Ankaraspor 3:1, Manisaspor - Galatasaray 2:2, Oftasspor - Fenerbahce 1:1, Sivasspor - Gaziantepspor 2:0., Ankaragücü - Genclerbirligi 2:2, Besiktas - Kayserispor 0:0, Konyaspor - Denizlispor 2:2, Rizespor - Büyüksehir 3:1, Bursaspor - Trabzonspor 1:1.

SLOVENSKO

Nitra v 8. kole slovenské ligy poprvé prohrála. Tým trenéra Pavla Hapala sice od první minuty vedl na stadionu Slovanu Bratislava brankou Šimončiče, domácí ale záhy z pokutového kopu vyrovnali. Výhru na stranu bratislavského celku nakonec strhl Meszároš, který gólem minutu po změně stran oplatil Nitře šokující úvod zápasu.

Zaváhání Nitry využila k posunu do čela Žilina vedená dalším Čechem Pavlem Vrbou, která po hodině hry zlomila odpor houževnatého outsidera ze Sence. O výhru se dvěma brankami postaral exteplický útočník Peter Štyvar.

Vedoucí duo dál stíhá Ružomberok s českým koučem Přemyslem Bičovským. Jeho svěřenci dnes porazili Košice i v oslabení o vyloučeného Kucku, v nastaveném čase se prosadil Jurč.

Devět gólů viděli diváci v bratislavské Petržalce, kde domácí Artmedia porazila Banskou Bystricu.

Výsledky - 8. kolo: Ružomberok - Košice 1:0 (90+1. Jurč), Slovan Bratislava - Nitra 2:1 (10. Ibragimov z pen., 46. Meszároš - 1. Šimončič), Žilina - Senec 2:0 (65. a 87. Štyvar), Artmedia - Banská Bystrica 6:3 (23. a 27. Fodrek, 54. a 66. Piroška, 30. Halenár, 77. Guédé - 14. Ďuriš, 50. Saláta, 90+1. Seman), Trenčín - Dubnica 2:2 (69. Godál, 84. Mičenec z pen. - 59. Seye, 75. Kiška), Zlaté Moravce - Trnava 0:0.

RAKOUSKO

Fotbalisté Austrie Vídeň, kteří vyřadili Jablonec ve druhém předkole Poháru UEFA, se probojovali do čela ligy. V devátém kole porazili zásluhou kanonýra Kuljice 1:0 Klagenfurt, zatímco dosud vedoucí Rapid prohrál stejným poměrem na hřišti Sturmu Štýrský Hradec.

Na čtvrté místo klesl favorizovaný Salcburk, který se musel spokojit jen s bodem na půdě Mattersburgu. Obhájce titulu sice od páté minuty vedl po střele Němce Zicklera, ale pak Leitgeb, jeden ze dvou Rakušanů v Trappatoniho sestavě, dostal červenou kartu za kritiku rozhodčího a domácí Czismadia vyrovnal.

Karel Piták odehrál v dresu hostí celý zápas, Vratislav Lokvenc po přestávce střídal Zicklera. Vítězství se opět nedočkal Innsbruck, který prohrál doma 0:1 s Riedem. Druhý poločas odehrál za poslední tým tabulky Václav Koloušek.

Výsledky - 9. kolo: Mattersburg - Salcburk 1:1, Austria Vídeň - Klagenfurt 1:0, Innsbruck - Ried 0:1, Sturm Štýrský Hradec - Rapid Vídeň 1:0, Altach - Linec 2:2.