Kepa Arrizabalaga pózuje s dresem Chelsea.

Kepa Arrizabalaga pózuje s dresem Chelsea. | foto: AP

Divoké brankářské léto. Kluby už na gólmanech nešetří, létají miliardy

  • 6
Rozesmátý španělský obránce César Azpilicueta se zadíval do kamery a fanouškům fotbalové Chelsea vzkázal: „Mé jméno už znáte. Teď je na čase naučit se to jeho!“ Vedle sedící krajan Kepa Arrizabalaga se zazubil a představil se.

Tohle veselé entrée by nevyznívalo nijak bizarně, kdyby se Kepa právě nestal nejdražším brankářem fotbalové historie. Copak takový borec musí fanoušky učit, jak se vyslovuje jeho příjmení?

Musí, protože řada z nich ho možná slyšela poprvé až ve chvíli, kdy svět obletěla zpráva, že se z Athletiku Bilbao stěhuje do Londýna.

Za 72 milionů liber!

Tedy téměř dvě miliardy korun.

Na první pohled bláznivá suma, zvlášť když uvážíte, co Kepa (ne)má za sebou.

V necelých čtyřiadvaceti nastřádal jen třiapadesát zápasů ve španělské lize, kterou si poprvé zachytal až před dvěma lety.

Nikdy nenastoupil v evropských pohárech, za reprezentaci naskočil zatím jedinkrát.

A ještě v zimě podepsal v Bilbau novou sedmiletou smlouvu a tvrdil: „Tuhle cestu jsem si dobrovolně zvolil a jsem šťastný.“

Teď na sedm let patří Chelsea, která mu bezmezně věří. Rozhodla se na nepříliš známé jméno vsadit spoustu peněz a uplatnila výstupní klauzuli v Kepově smlouvě.

Gólmana musela najít rychle, protože Thibaut Courtois, jistota mezi tyčemi, začal trucovat. Belgický gólman bojkotoval tréninky a nakonec si vynutil odchod do Realu Madrid. Za „pouhých“ 35 milionů liber – Real chytře využil toho, že mu v Anglii za rok končila smlouva.

Thibaut Courtois pózuje v dresu Realu Madrid.

Když pomineme megapřestup Cristiana Ronalda z Realu do Juventusu, jsou šachy kolem brankářů hlavní událostí fotbalového léta.

Ještě v polovině července platilo, že nejdražším gólmanem světa je Gianluigi Buffon, za kterého před sedmnácti lety vysázel Juventus Parmě pětatřicet milionů liber.

Pak najednou přišel třesk a jen během posledních tří týdnů rekord dvakrát padl: ještě před Kepovým transferem přivedl Liverpool brazilského vousáče Alissona z AS Řím za závratných 65 milionů liber.

„Byla to nutnost. Kdyby nepřišel, nemohlo by se v Liverpoolu uvažovat o titulu,“ prohlásil Jamie Carragher, bývalý obránce klubu a teď expert televize Sky Sports.

TRENÉR A BRANKÁŘ. Jürgen Klopp si plácá s Alissonem v jednom z přípravných duelů.

V jeho slovech najdete hodně pravdy. A také důvod, proč kluby v poslední době přestaly na gólmanech šetřit a naopak za ně neváhají utratit víc než za hráče do pole: žádná letní posila v Premier League nestála víc než Alisson a Kepa.

Liverpool je extrémní případ: po kiksech, které předvedla dosavadní jednička Karius ve finále Ligy mistrů, potřeboval najít jistotu, kterou by Alisson měl přinést.

Ale obecně platí, že role brankáře se mění. Získává na důležitosti.

Dávno pryč jsou doby, kdy stačilo měřit metr devadesát, nebát se vrhat pod nohy útočníkům a odkop od branky nechat na stoperovi.

Nejde jen o to, že moderní brankář musí umět hrát nohama a už jeho přesná rozehrávka hraje významnou roli v zakládání útoků.

Kariusovo nešťastné představení jasně ukázalo, jak roste tlak, pod kterým se muži mezi tyčemi ocitají.

V době sociálních sítí se každá jejich chyba detailně pitvá, mluví se o ní týdny. S kým by to nezamávalo? Očekávání ustojí jen ti nejodolnější, na ně se top kluby zaměřují. A neváhají si připlatit, protože věří, že tahle investice se vyplatí.

U Alissona málokdo pochybuje, zato Kepovo jméno vyvolává otázky. Je připravený? Už má na nejvyšší úroveň? A i kdyby měl, nejsou dvě miliardy přece jen trochu moc?

Ukáže se brzy. Třeba už zítra, kdy pro Chelsea začíná anglická liga zápasem v Huddersfieldu.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko