Jaromír Zmrhal z Brescie (vlevo) napřahuje ke své první gólové střele v italské...

Jaromír Zmrhal z Brescie (vlevo) napřahuje ke své první gólové střele v italské lize. Proti Spal Ferrara skóroval dokonce dvakrát a zajistil týmu výhru 2:1. | foto: Profimedia.cz

Jak po čase úřadovala Zmrhalova levačka. Český záložník hrdinou Brescie

• 5
Kolikrát sprintoval přes půl hřiště do pokutového území soupeře, ale spoluhráči mu nepřihráli. Až útočník Alfredo Donnarumma pochopil, co má fotbalová Brescia v Jaromíru Zmrhalovi. Dvakrát mu míč přiťukl, český záložník dal dva góly a Brescia žije.

„Dva zásahy Zmrhala poslaly SPAL do druhé ligy.“

„Zmrhal dal Brescii naději.“

Titulky italských médií se českému fotbalistovi musely číst radostně.

Od svého loňského přestupu ze Slavie hrál sedmnáctý zápas v italské lize. A poprvé skóroval. A hned dvakrát.

Brescia vyhrála po třech porážkách, teprve potřetí od první poloviny loňského prosince. Teprve pošesté v sezoně.

A za šťastné vítězství nad klubem z Ferrary vděčí právě Zmrhalovi.

První gól, to byla typická „zmrhalovka“. Dělovka levačkou z první uvnitř pokutového území. Hostující brankář Letica se nestačil ani ohlédnout a jen mávnul rukou.

Tak v 69. minutě šestadvacetiletý záložník vyrovnal na 1:1.

Remíza byla málo pro obě mužstva, i proto se často útočilo do otevřené obrany. SPAL promarnil šance, a tak Brescia trestala.

Zmrhal pomohl dvěma góly k výhře Brescie, Jankto byl u velkého obratu Sampdorie

Ač v původním rozestavení nastoupil Zmrhal na levé straně zálohy, zápas rozhodl z pozice pravého křídla.

Ve třetí minutě nastavení mu Donnarumma přihrál přes celé pokutové území, Zmrhal se natočil bokem k bráně, aby mohl střílet levačkou. Placírku utáhl k protilehlé tyči, byla dostatečně prudká, že ji gólman chytit nedokázal.

To bylo radosti, útočník Donnarumma, hvězda týmu a nejlepší střelec, českého záložníka dlouho objímal.

Brescia sice vyhrála, ale stejně nejspíš půjde cestou jako poražená Ferrara. Čtyři kola před koncem má na příčku zajišťující záchranu manko devět bodů.

„Nevzdáváme se. Musíme se prát o šanci, dokud to bude možné. Bojujeme až do konce,“ zdůraznil trenér Diego Lopez.

Právě uruguayský kouč zvedl Zmrhala z lavičky. Než na začátku února vystřídal Eugenia Coriniho, český záložník nenastoupil v deseti zápasech za sebou.

Od té doby ve dvanácti utkáních naskočil jedenáctkrát, z toho sedmkrát v základní sestavě, byť sérii přerušila víc než tříměsíční nucená přestávka.

Bylo spíš s podivem, když loni v létě skromný italský klub za Zmrhala zaplatil v přepočtu téměř 100 milionů korun, dal mu smlouvu na čtyři roky a pak ho nevyužíval.

Od srpna do listopadu dostal Zmrhal šanci jen v šesti duelech, v nichž odehrál celkem pouhých třiadevadesát minut. Až s únorovým angažováním Lopéze se jeho pozice zlepšila.

Na záchranu to však s největší pravděpodobností stačit nebude.