V roce 2010 slavil Bronislav Červenka (vlevo) ázerbájdžánský titul i se

V roce 2010 slavil Bronislav Červenka (vlevo) ázerbájdžánský titul i se současným zlínským stoperem Lubomírem Kubicou. | foto: Archiv Bronislava Červenky

Český fotbalista sbírá v Baku trofeje, ale už se chce vrátit domů

  • 12
Přestože leží Baku na břehu Kaspického moře, v turistických průvodcích byste ho jako ideální místo k trávení rodinné dovolené hledali marně. Ázerbájdžánské hlavní město by vám nedoporučil ani fotbalový záložník Bronislav Červenka, ačkoliv za tamní klub Inter Baku hraje už pátou sezonu.

"V Ázerbájdžánu je jiná kultura. Lidé mají rozdílný pohled na život než Středoevropané," říká šestatřicetiletý rodák z Újezdce u Luhačovic, který plánuje, že se v létě vrátí do Zlína, odkud do kaspického přístavu v roce 2007 vyrazil.

Proč tak dlouho zůstáváte, když se vám Baku moc nelíbí?
Tak bych to neřekl. I když je to ropné město, má pěkné čtvrti i památky. Ale moc Čechů by se s tamním životem nevyrovnalo. Lidé jsou sice přátelští, ovšem hlavní roli ve společnosti a rodině hraje chlap. Ženy sice nemusí nic dělat, protože o peníze se stará muž, ale nemůžou si moc vyskakovat. Když přijdu do restaurace, málokdy sedí muži a ženy spolu. Tvoří skupinky.

Proto jste v Baku zůstal během celého angažmá bez rodiny?
Když jsem přestupoval, syn už chodil do školy, měl svoje kamarády. Nechtěl jsem ho vytrhovat z jeho prostředí.

Zapadl jste do ázerbájdžánské společnosti?
Ani jsem se o to moc nesnažil. Místní hráči se nechtěli moc kamarádit. Mají svůj svět. Uvaří si čaj a dokážou u něj klábosit hodiny. Ani jednou se mi nestalo, že by mě Ázerbájdžánec pozval k sobě na čaj.

Kluby z Baku očima Červenky

Inter Baku
"Náš klub je mladý. Vznikl v roce 1997. Od té doby, co jsem přišel, mají nejúspěšnější období. Dvakrát jsme vyhráli titul, jednou jsme skončili druzí. Třikrát jsme postoupili do finále poháru. Vyhráli jsme i pohár bývalých sovětských republik, což je hodně prestižní akce. Hodně klubů nás až nenávidí. Každý se na nás chce vytáhnout. Trochu mi to připomíná Spartu v Česku."

Něftči Baku
"Sponzorem je tamní ropná společnost. Díky tomu jsou bohatí. Je to nejznámější tým v Evropě. Jeden z nejstarších v zemi, hrával ještě ligu Sovětského svazu. Jsou mistři a vedou tabulku. Dlouho neměli titul, takže jim loni dost pomáhali rozhodčí. Velkou rivalitu mají s Chazarem Lankaran. Je to dáno tím, že Baku leží na severu země, zatímco Lankaran na jihu."

FK Baku
"Podobně jako Něftči jsou slušně finančně zabezpečení. Kupují hráče ze známějších lig - z Turecka Brazilce Jabu, z Dynama Kyjev lotyšského útočníka Verpakovskise. Přes majitele mají velkou rivalitu s Chazarem."

AZAL Baku
"Většinou postoupí do první šestky, která hraje o titul, ale obvykle jsou pak poslední. Sponzoruje je letecká společnost AZAL. Letos otevřeli nový stadion, který je moc hezký."

Ravan Baku
"Kdysi hrávali asi sto kilometrů od Baku. Letos jsou nováčci. Chtěli by do první šestky, ale nemají na to. Na stadionu Ravanu se má hrát v roce 2012 mistrovství světa žen do 17 let. Otevírali ho předsedové FIFA a UEFA Blatter s Platinim."

Co vás tedy pořád drží v Baku?
Je to moje nejpovedenější angažmá. Vyhráli jsme dvakrát titul, prestižní pohár bývalých sovětských republik, třikrát jsme postoupili do domácího poháru.

A finančně je zajímavý jak?
Vydělám si více než v Česku, ale na zajištění rodiny do konce života to není. Chci ještě chvíli hrát fotbal a pak si najít normální práci.

Jak dlouho ještě vydržíte v Baku?
Pokud se nestane něco neočekávaného, mám před sebou poslední půlrok. Minulou sezonu jsme neobhájili titul, tým se omladil a trenér potřeboval někoho se zkušenostmi. Proto jsme se domluvili ještě na rok. Když jsem ale trávil léto doma, už se mi nechtělo vracet. Měl jsem toho plné zuby. Dvakrát se mi stalo, že jsme hráli ligu na Štědrý den. Hlavně syn mě hodně přemlouval, abych zůstal. Hraje ve Zlíně za žáky, myslel jsem si, že bych mu pomohl při trénování. Nakonec jsem smlouvu po několika telefonátech z Baku zase prodloužil. Bylo to moje nejtěžší rozhodování za poslední čtyři roky.

Prý byl na spadnutí i váš návrat do Zlína.
Byl jsem v kontaktu s ředitelem klubu Leošem Gojšem.

Takže příští rok vás uvidíme na Letné?
Zájem mám, záležet bude na Zlínu. Fyzicky i psychicky se cítím velice dobře. Chtěl bych ještě hrát, pokud mi to dovolí zdraví.

Kdy jste byl naposledy ve Zlíně na fotbale?
Když mám přes léto čas, jdu na každý zápas. Mám tady pořád kamarády - maséry, Jarda Švach trénuje, s Lubošem Kubicou se známe z Interu. Když tady nejsem, mám podrobné informace od taťky, který je velký fanoušek Zlína a nechybí na žádném utkání.

Co jste si říkal, když Zlín v roce 2009 sestoupil z první ligy?
Mrzelo mě to. Zažil jsem Zlín jen v první lize a vždycky jsme doma předváděli slušný fotbal. Někdy to bylo na hraně, ale většinou jsme končili okolo osmého místa. Zlín na ligu má.

Jaká je ázerbájdžánská liga?
Česká je kvalitnější, ale prvních šest týmů by ji mohlo hrát. Fotbalisté jsou v Ázerbájdžánu dobří. V poslední době si už kluby vybírají známější jména. My jsme v evropských pohárech nevyhořeli, loni jsme v kvalifikaci o Ligu mistrů vypadli s polskou Poznaní na penalty. Ázerbájdžánský fotbal není tak svázaný taktikou jako u nás. Zvykl jsem si ale na něj a vyhovuje mi. Hraji jednoho ze dvou defenzivních záložníků.

Bronislav Červenka

Máte pevnou pozici v mužstvu?
Pokud jsem zdravý, hraji v základu. Jsem jeden ze dvou nejdéle sloužících hráčů klubu.

Nepřitížilo vám, že chcete po sezoně končit?
Náš trenér na tohle nehledí. Hraje ten, kdo na to má. V Ázerbájdžánu se kromě toho kontrakty podepisují jen na sezonu. Každý rok tak hraji o novou smlouvu.

Trénuje vás Gruzínec Kachaber Cchadadze. Jaký je?
Fotbalový blázen. Sedí každý den nad videem. Před zápasem nám ukazuje sestřih čtyř předchozích utkání soupeře. Náš zápas pak rozebírá dvě hodiny.

Kolik máte fanoušků?
Moc ne, jsme mladý klub. Skalní jádro tvoří asi dvě stovky příznivců. Když hrajeme s kvalitním týmem, přijde dva tisíce diváků. Speciální jsou zápasy s Lankaranem. S ním jezdí ven i dva tisíce fanoušků. Celkově ale zájem o fotbal není takový jako v Česku. Moc to nechápu, protože vstupenky vyjdou maximálně na našich dvacet korun. Lidi asi v neděli pijí doma čaj.

Jak se v Ázerbájdžánu slaví titul?
Podobně jako v Česku, ale spíše v užším kruhu bez fanoušků. Zajdeme do restaurace nebo baru. Diskotéky moc k návštěvě nelákají.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko