REKORDMANI. Fotbalisté Arsenalu se radují s trofejí pro vítěze FA Cupu....

REKORDMANI. Fotbalisté Arsenalu se radují s trofejí pro vítěze FA Cupu. Nejstarší pohárovou soutěž světa ovládli potřinácté. | foto: AP

Rekordní třináctý triumf. Arsenal zdolal Chelsea a ovládl FA Cup

• 26
Fotbalisté Arsenalu zachránili nepovedenou sezonu vítězstvím v FA Cupu. Ve finále porazili Chelsea, ligového šampiona, 2:1 – v 79. minutě rozhodl Aaron Ramsey. Brankář Petr Čech do utkání nezasáhl. Arsenal vyhrál anglický pohár potřinácté, jeho trenér Arsene Wenger vytvořil rekord sedmým triumfem.

Arsenal šel do vedení už ve čtvrté minutě a neobešlo se to bez kontroverze. Za míčem se do vápna hnali Alexis Sánchez a Aaron Ramsey, přičemž druhý jmenovaný byl v ofsajdu. Na poslední chvíli svůj pohyb zastavil, jeho spoluhráč obstřelil gólmana a mohl se radovat. Pomezní mával a branka nejprve neplatila, sudí Anthony Taylor ji uznal až po chvíli.

Svěřenci kouče Wengera, nyní už nejúspěšnějšího trenéra soutěže, mohli ještě v první půli svůj náskok navýšit, jenže Danny Welbeck trefil břevno, což se dorážkou „povedlo“ také Ramseymu.

Po změně stran se ozvala i Chelsea, avšak brankář Ospina, jenž dostal mezi třemi tyčemi přednost před Čechem, ránu Victora Mosese zneškodnil. Stejný hráč se ztrapnil v 68. minutě, když v pokutovém území nafilmoval pád a chtěl si vymodlit penaltu. Sudí Taylor se nerozpakoval a udělil Mosesovi druhou žlutou kartu.

Chelsea ale i v deseti vyrovnala, prosadil se Diego Costa.

Stav 1:1 nicméně dlouho nevydržel. Na trávník nastoupil náhradník Olivier Giroud a po 38 vteřinách nacentroval na vítězný gól Ramseymu, jenž rozhodl i finále před třemi lety. Tři minuty před koncem mohl být hrdinou Chelsea Costa, ale Ospina jeho tutovku vychytal.

Mistr ligy tak double nezískal a nevrátil Arsenalu finálovou porážku z roku 2002. Chelsea naposledy vyhrála pohár v sezoně 2011/12.

Arsenal - Chelsea 2:1 (1:0)

Branky: 4. Alexis Sánchez, 79. Ramsey - 76. Diego Costa. ČK: 68. Moses (Chelsea).