Ajax si po blamáži zastřílel a vyhrál 8:1

• 23
Praha - Osm gólů nasázeli fotbalisté Ajaxu Amsterdam do sítě nováčka nizozemské ligy Graafschap. Soupeř Slavie v boji o Ligu mistrů vyhrál zápas prvního ligového kola na soupeřově hřišti vysoko 8:1. Jen o gól méně dal ve skotské lize Glasgow Rangers, který porazil Falkirk 7:2. V belgické lize mistrovský Anderlecht neudržel dvoubrankové vedení na půdě nováčka.

NIZOZEMSKO

Fotbalisté Ajaxu Amsterodam v nizozemské lize rozstříleli nováčka Graafschap na jeho hřišti 8:1. Čtyřikrát se prosadil kanonýr Huntelaar, který proti Slavii neproměnil penaltu, ale tentokrát z této standardní situace nezaváhal.

Dvě branky přidal defenzivní záložník Maduro a do střelecké listiny se zapsali další dva útočníci Suárez a Kennedy.

Ajax, který se 29. srpna na Strahově bude snažit v odvetě předkola Ligy mistrů dotáhnout jednobrankovou ztrátu na Slavii, v neděli nastoupil v ofenzivním rozestavení se třemi útočníky.

Trenér Henk ten Cate poslal na hřiště sestavu: Stekelenburg - Heitinga, Colin, Stam, Vermaelen (69. Wechström) - Gabri, Schilder (46. Maduro), Emanuelson (79. Rommedahl) - Kennedy, Huntelaar, Suárez.

Vítězstvím vstoupili do nové sezony také obhájci titulu PSV Eindhoven. Výhru 2:0 nad Almelem si však zajistili až v závěru, když vítěznou branku vstřelil v 83. minutě Afellay a pojistku přidal v nastavení Zonneveld.

Nový ročník soutěže odstartoval už v pátek bezbrankovou remízou. Postaraly se o to celky Heerenveenu a Tilburgu. Alkmaar, který v minulé sezoně přišel o titul až v posledním kole, odstartoval nový ročník přesvědčivým vítězství 4:0 nad nováčkem Venlo. O dvě branky vítězů se postarala letní posila Ari. Český útočník Jaroslav Simr si zahrál poslední čtvrthodinu za Excelsior Rotterdam, který doma nestačil na Twente Enschede a prohrál 0:2.

Výsledek - 1. kolo:
Heerenveen - Tilburg 0:0, Alkmaar - Venlo 4:0, Breda - Groningen 0:3, Excelsior Rotterdam - Twente Enschede 0:2, Nijmegen - Roda Kerkrade 1:1, Almelo - PSV Eindhoven 0:2, Graafschap - Ajax Amsterodam 1:8, Sparta Rotterdam - Arnhem 1:2, Utrecht - Feyenoord Rotterdam 0:3.

SKOTSKO

Fotbalisté Glasgow Rangers bodovali naplno i ve třetím kole skotské ligy, v němž deklasovali Falkirk 7:2 a vedou s dvoubodovým náskokem tabulku. Úřadující vicemistři měli zápas od začátku pod kontrolou. Hosté dokázali dvakrát snížit na rozdíl jedné branky, ale v závěrečné čtvrthodině a nastavení Rangers nasázeli soupeři pět gólů. Dvakrát skórovali Cousin a Darcheville, který ho vystřídal a své trefy vměstnal v závěru normální hrací doby do rozmezí dvou minut.

Skotský útočník Kenny Miller pomohl dvěma brankami mistrovskému Celtiku Glasgow otočit zápas v Aberdeenu. Miller přitom na hřiště nastoupil až čtvrt hodiny před koncem, ale stal se hrdinou, když nejprve v 85. minutě vstřelil vítěznou branku a v nastavení uzavřel skóre na 3:1 střelou z dálky. V sestavě Celtiku se opět neobjevil český záložník Jiří Jarošík.

Výsledky - 3. kolo: Dundee - Hibernian 0:0, Glasgow Rangers - Falkirk 7:2, Heart of Midlothian - Gretna 1:1, Motherwell - Kilmarnock 1:2, St. Mirren - Inverness 2:1, Aberdeen - Celtic Glasgow 1:3.

SLOVENSKO

Souboj českých trenérů ve slovenské fotbalové lize Pavla Vrby a Pavla Hapala skončil bezbrankovou remízou. Hapalova Nitra tak utrpěla první bodovou ztrátu v sezoně, ale nadále zůstává na prvním místě s tříbodovým náskokem právě před Vrbovou Žilinou.

Nováček slovenské fotbalové ligy Zlaté Moravce udržel i v šestém kole nejvyšší soutěže neporazitelnost na vlastním hřišti. V neděli zvítězil ve svém třetím domácím utkání nad Banskou Bystricí 3:2. V cestě za třemi body klub nezastavilo ani nucené střídání jeho špílmachra a kapitána Romana Gregušky.

Z vítězství se radovali i svěřenci českého trenéra Přemysla Bičovského z Ružomberoku, když zvítězili 1:0 na hřišti Slovanu Bratislava. Celý zápas odehrál v dresu hostujícího celku i obránce Jiří Novotný.

Výsledky - 6. kolo: Dubnica - Senec 1:1 (14. Seye - 37. Hulák), Trenčín - Trnava 0:2 (12. Barčík, 19. Tomčák), Žilina - Nitra 0:0, Zlaté Moravce - Banská Bystrica 3:2 (33. vlastní Herda, 38. Gibala, 52. Farkaš - 29. Kulík, 42. Tomaček), Artmedia Petržalka - Košice 0:0, Slovan Bratislava - Ružomberok 0:1 (81. Balaško).

RUSKO

Fotbalisté Saturnu sice v zápase 21. kola ruské ligy dvakrát vedli nad obhájci titulu CSKA Moskva, ale nakonec získali jen bod za remízu 2:2. Českého brankáře Antonína Kinského totiž v dresu domácích totiž dvakrát překonal brazilský reprezentant Vágner Love. Také na straně Saturnu byl dvoubrankový střelec Karjaka.

Čisté konto neudrželani druhý český brankář v ruské lize. Vladivostok Marka Čecha prohrál na hřišti Dynama Moskva 0:1, když člena širšího reprezentačního kádru překonal v 18. minutě Kombarov.

Hattrick útočníka Pavljučenka pomohl Spartaku Moskva k jasné výhře 4:0 nad Krasnodarem, v jehož obraně nastoupil Roman Lengyel. Spartak, za který odehrál celý zápas také český reprezentant Radoslav Kováč, tak nadále útočí na titul - na prvním místě má pětibodový náskok před druhým Petrohradem. Pavljučenko se po nedělním výkonu vyhoupl do čela tabulky střelců ruské ligy. Nastřílel už třináct branek, o tři více než druhý Vágner Love z CSKA Moskva.

V boji o titul ztrácejí fotbalisté FK Moskva, kteří dnes nestačili na další moskevský celek Lokomotiv a prohráli 1:2. Tým, za který nastoupil Tomáš Čížek a na lavičce seděl Roman Hubník, se tak propadl na čtvrté místo a na Spartak ztrácí již devět bodů.

Výsledky - 21. kolo:
Dynamo Moskva - Vladivostok 1:0, Nalčik - FK Chimki 1:1, Perm - Samara 4:1, Saturn MO - CSKA Moskva 2:2, Spartak Moskva - Krasnodar 4:0, FK Moskva - Lok. Moskva 1:2, Petrohrad - Tomsk 2:1, Rostov na Donu - Kazaň 1:1, Spartak Moskva - Krasnodar 4:0.

BELGIE

Dvoubrankové vedení ztratili fotbalisté Anderlechtu Brusel na půdě nováčka belgické ligy Denderu, a tak zápas skončil překvapivou remízou 2:2. Úřadující mistři vedli po trefách Hassana a Boussoufy, který se trefil z přímého kopu nařízeného za faul na českého reprezentanta Jana Poláka. Domácí však stačili ještě do poločasu vyrovnat, když Daniel Zítka v brance Anderlechtu nemohl podle serveru sport.be gólům zabránit. Dender vybojoval první bod v sezoně, naopak Anderlecht poprvé ztratil.

Ani třetí zápas nového ročníku nedokázali vyhrát fotbalisté FC Brusel, mezi něž patří také česká dvojice Richard Culek a Pavel Fořt. Tentokráte doma podlehli Gentu 0:2, když obě branky padly až v posledních dvaceti minutách. Oba Češi odehráli celé utkání, ale pádu na dno tabulky nezabránili.

Fotbalisté FC Bruggy v pátečním utkání 3. kola belgické ligy porazili St. Truiden 3:2 a vedou tabulku se stoprocentní bilancí. O výhře domácích rozhodl gólem z penalty v 71. minutě chorvatský záložník Ivan Leko. Český obránce Štěpán Kučera z Brugg proseděl celý zápas na lavičce mezi náhradníky.

Standard Lutych i ve třetím utkání nového ročníku vstřelil čtyři branky. Stejně jako v předchozích dvou utkáních vyhrál 4:1, když v neděli na vlastním hřišti porazil Cercle Bruggy. Domácí mohli přidat i pátou branku, útočník Milan Jovanovič ale neproměnil tři minuty před koncem zápasu penaltu. Střelcem utkání byl konžský hráč Dieumerci Mbokani, který dal dva góly.

Výsledek - 3. kolo:
FC Bruggy - St. Truiden 3:2, Dender - Anderlecht 2:2, Charleroi - Mechelen 1:0, FC Brusel - Gent 0:2, Genk - Roeselare 0:0, Lokeren - Beerschot 0:0, Mouscron - Mons 3:1, Waregem - Westerlo 1:0, Standard Lutych - Cercle Bruggy 4:1.

RAKOUSKO

Fotbalisté Austrie Vídeň, soupeř Jablonce v 2. předkole Poháru UEFA, vyhráli v Mattersburgu 1:0 díky brance Lasnika. Dostali se tak do čela tabulky, když mají shodně bodů s městským rivalem Rapidem.

Austria se představila v sestavě: Safar - Ertl, Bak, Schiemer, Majstorovic (67. Troyansky) - Sariyar, Blanchard, Metz, Lasnik (82. Aigner) - Lafata (61. Standfest), Kuljic.

Rapid Vídeň prodloužil svou domácí neporazitelnost bezmála na rok, naposledy na vlastním stadionu podlehl 20. srpna 2006 týmu GAK Štýrský Hradec. V sedmém kole rakouské ligy vyhrál 1:0 nad mistrovským Salcburkem. V dresu poraženého týmu odehrál prakticky celý zápas Karel Piták, který opouštěl hřiště až tři minuty před koncem.

Až brankou v poslední minutě utkání v podání Vastiče vyhráli fotbalisté Lince na hřišti posledního Innsbrucku. Díky zisku tří bodů se tak nováček soutěže dostal do čela tabulky, kterou vede o bod před Mattersburgem, který má však zápas k dobru.

Výsledek - 7. kolo:
Altach - Klagenfurt 4:1, Innsbruck - Linec 1:2, Rapid Vídeň - Salcburk 1:0.

TURECKO

Nováček turecké ligy Oftasspor prohrál ve druhém kole 0:2 s fotbalisty Trabzonsporu, kteří zápas rozhodli ve druhém poločase. Skóre otevřel krátce po přestávce Bulut a pojistku přidal v poslední minutě z penalty Karadeniz. Trabzonspor si tak připsal první body poté, co jeho úvodní duel se Sivassporem zůstal kvůli výtržnostem fanoušků
nedohrán.

Výsledek - 2. kolo:
Oftasspor - Trabzonspor 0:2, Fenerbahce - Gaziantepspor 2:1, Ankaragücü - Denizlispor 3:2, Kasimpasa - Besiktas 1:2, Konyaspor - Kayserispor 1:1, Manisaspor - Ankaraspor 2:1, Rizespor - Genclerbirligi 0:2, Sivasspor - Büyüksehir 2:1.

PORTUGALSKO

Obhájci titulu v portugalské lize fotbalisté FC Porto se na úvod nové sezony dočkali vydřené výhry 2:1 na půdě Bragy. Ta držela až do 86. minuty remízu, ovšem pak se prosadil portugalský reprezentant Queresma, který vstřelil i první branku Porta.

Benfika Lisabon se na hřišti nováčka Leixoes ujali v 90. minutě vedení po hlavičce kapitána Petita, ale ve čtvrté minutě nastaveného času rozhodl o dělbě bodů nigerijský reprezentant do dvaceti let v dresu domácích Udo Nwoko.

Fotbalisté Marítima Funchal vstoupili do nového ročníku vítězstvím 3:1 nad týmem Pacos Ferreira. O dvě branky se postaral zairský útočník Makukula.

Už v pátek ligu odstartovala vysoká výhra Sportingu Lisabon nad Coimbrou 4:1. V prvním poločase zajistili úřadujícím vicemistrům vedení Brazilci Derlei a Liedson, po přestávce přidali další góly Tonel a Moutinho z penalty.

Minutu před koncem zápasu přišli fotbalisté Belenenses o vítězný vstup do nového ročníku portugalské ligy. Od 79. minuty vedli na hřišti Navalu 1:0 díky gólu Fernanda, konečnou remízu zařídil těsně před koncem utkání Paulao.

Sporting Lisabon - Coimbra 4:1, Marítimo Funchal - Pacos Ferreira 3:1, Nacional Funchal - Estrela Amadora 0:0, Braga - FC Porto 1:2, Leixoes - Benfica Lisabon 1:1, Guimaraes - Setúbal 1:1, Leiria - Boavista 0:0, Naval - Belenenses 1:1.

Brazilský fotbalista ve službách Sportigu Lisabon Anderson Polga (vpravo) vystřelil na branku Coimbry. Joeano Chaves z hostujícího týmu jen přihlíží.