Ajax bez Koemana hned vyhrál venku

• 1
Ajax Amsterdam hrál poprvé bez trenéra Ronalda Koemana, který v pátek před 22. kole nizozemské ligy rezignoval, a hned zvítězil venku. Pavel Srníček z Beira Mar v portugalské lize uzdržel čisté konto. Ve skotské lize se hrál jen jeden zápas, protože bylo na programu pohár.

SKOTSKO
Fotbalisté Glasgow Rangers vedou skotskou ligu už o šest bodů před Celtikem. Jejich konkurent má však dva zápasy k dodru a to se nezmění. O víkendu totiž hraje zápas Skotského poháru.

Výhru Rangers zajistili svými góly Dado Pršo a Nacho Novo, kteří vypracovali týmu už v prvním poločase dvoubrankové vedení. Chorvatský útočník se trefil po půl hodině hry z dálky přesně do rohu branky Alana Combeho, jeho španělský kolega z útoku zvýšil na 2:0 jen několik sekund před přestávkou.

Výsledek 27. kola:  Rangers - Kilmarnock 2:1.

12. Livingston 26 4 4 18 19:47 16

Skotský pohár, 5. kolo: Hibernian - Saint Mirren 2:0, Dundee United - Aberdeen 4:1, Clyde - Celtic 0:5, Hearts - Livingston 2:1

RAKOUSKO
Derby mezi týmy ze Štýrského Hradce skončilo jasným vítězstvím hráčů GAK. Na domácím stadionu před téměř 13 tisíci diváků deklasovali Sturm 4:0 a snaží se držet kontakt s vedoucím triem ligové tabulky.

Debakl Sturmu načal vlastním gólem Ertl, další branky přidali Chorvat Bazina, Pogatetz a útočník Škoro z Bosny a Hercegoviny.

Fotbalisté Mattersburgu ztratili v 23. kole slibně rozehraný zápas s Admirou Mödling. Domácí sice po poločase vedli 2:0, pak ale třikrát inkasovali a poprvé od listopadu prohráli.

Výsledky 23. kola: Salcburk - Tirol 1:1, Mattersburg - Admira Mödling 2:3, GAK Št. Hradec - Sturm Št. Hradec 4:0

NIZOZEMSKO

Fotbalisté Groningenu zvítězili v duelu týmů ze středu tabulky nizozemské ligy hladce 4:1 na hřišti Bredy. Domácí sice měli do zápasu 24. kola lepší vstup a v 15. minutě ještě vedli, pak se ale spustil brankostroj hostů.

Ajax Amsterdam nastoupil poprvé bez trenéra Ronalda Koemana a vyhrál 2:1 na stadionu Rody Kerkrade. Koeman odstoupil z funkce v pátek po vyřazení z Poháru UEFA, tým po něm převzali jeho asistenti Ruud Krol a Tonny Bruins.

Čeští reprezentanti Tomáš Galásek a Zdeněk Grygera ani v neděli nehráli, oba mužstvu chybějí kvůli dlouhodobým zraněním. V Kerkrade se na další klopýtnutí favorita těšilo 17.500 diváků, ale hosté jim radost neudělali. Oba góly vstřelili v závěru prvního poločasu Charisteas a Escudé, domácí tým po přestávce už jen snížil.

Stejně jako Ajax vyhrál i druhý Alkmaar, a to 3:1 v Tilburgu, takže amsterodamský celek na něj nadále ztrácí čtyři body. Vedení v tabulce si pojistil Eindhoven třemi góly na půdě Heerenveenu.

Výsledky 24. kola: Breda - Groningen 1:4, Enschede - Doetinchem 0:0. Roda Kerkrade - Ajax Amsterodam 1:2, Haag - Utrecht 1:0, Feyenoord - Roosendaal 3:0, Den Bosch - Arnhem 1:2, Tilburg - Alkmaar 1:3, Heerenveen - PSV Eindhoven 0:3.

Dohrávky:
Mons - Anderlecht 1:2, Saint Lutych - Genk 1:0, Saint Truidense - Gent 0:2.

PORTUGALSKO

Smírně skončil šlágr portugalské fotbalové ligy mezi Portem a Benfikou, která se po remíze 1:1 udržela v čele tabulky před svým dnešním soupeřem díky většímu
počtu nastřílených branek. Obhájci titulu z Porta šli v 66. minutě do vedení zásluhou jihoafrického kanonýra McCarthyho, porážku hostů odmítl krátce poté vyrovnávacím gólem Brazilec Geovanni.

Fotbalisté Sportingu Lisabon porazili v pondělí večer nováčka portugalské ligy Estoril vysoko 4:0 a vyhoupli se do čela tabulky.

Výhru Sportingu zařídilo trio legionářů. Už v osmé minutě nasměroval tým k vítězství rumunský útočník Marius Niculae, jenž většinu sezony vynechal kvůli zranění a trefil se poprvé od začátku ligy. Estoril, který je v tabulce třetí od konce, pak dlouho držel lichotivé jednobrankové manko.  Až v závěru ho definitivně položily branky Brazilců Fabia Rochembacka a Liedsona, jenž se trefil dvakrát v posledních třech minutách. S 20 góly Liedson vévodí tabulce střelců.

Brankář Pavel Srníček udržel v portugalské lize čisté konto. Svému klubu Beira Mar český gólman pomohl k bezbrankové remíze v domácím zápase s fotbalisty Ria Ave. Beira Mar se i přes bodový zisk neodlepila z posledního místa soutěže.

Předposlední Coimbra totiž doma remizovala se Setúbalem 3:3 a díky lepšímu skóre se stále drží na sedmnácté příčce.

Výsledky 23. kola:
Braga - Gil Vicente 2:1, Penafiel - Belenenses 0:0, Boavista - Leiria 0:0, Coimbra - Setubal 3:3, Moreirense - Maritimo 1:0, Beira Mar - Rio Ave 0:0, Guimaraes - Nacional Funchal 1:1, FC Porto - Benfica Lisabon 1:1, Sporting Lisabon - Estoril 4:0.