V teplácích měl sedm kilo navíc

Kišiněv - (Od zvláštního zpravodaje MF Dnes) V tu chvíli se o výsledek nebál, vedlo se už 2:0. A přesto se čtyřikrát za posledních deset minut zápasu ptal: „Proboha, kdy už bude konec?“ Petr Čech, brankář fotbalové reprezentace, měl jiný důvod, aby se modlil za závěr utkání v Moldavsku. „Byla mi strašná zima.“ Zatímco hráči před ním se ve velké slotě zahřívali pohybem, Čech musel střežit bránu.Boj v moldavském bahně rozhodla penalta

Bičován studeným deštěm trpěl na pár metrech čtverečních. „Alespoň na nich jsem se hýbal. Kdyby ne, stojím tam zmrazený ještě teď,“ usmál se v teplém obleku po zápase.

Čech byl jedním z hrdinů zápasu. A určitě tím nejvymrzlejším. K brankáři mnoho akcí, které by řešil, nedolétlo. Ale při té nejvážnější exceloval. Když svůj zákrok popisuje, mluví skromně.

I on ovšem uzná: „Byl to asi zlomový moment.“ Přihodil se v 26. minutě, kdy po chybách spoluhráčů postupoval na Čecha s míčem osamocený Rogačov. „Hlavní vinu měl rozhodčí,“ tvrdil gólman. „Pustil jasný faul na Poborského, a tím umožnil akci.“

Nadávat rozhodčímu Čech v ten okamžik neměl kdy. Rogačov se řítil na bránu, už jen brankář mohl zabránit gólu. Nepovést se mu to, prohrávalo by mužstvo 0:1. Čech vyběhl soupeři vstříc, zmenšil mu střelecký úhel, a když ho chtěl útočník obstřelit, prudce vymrštil proti dráze střely pravou nohu, čímž ji zablokoval.

Místo do brány tak letěl míč zpět do hřiště, na jinou vážnou šanci se už Moldavané nezmohli. „Tyhle situace se stávají,“ prohodil hrdina nevzrušeně. „Buď je vyřešíte, nebo ne, ale já si vždy hodně věřím.“ Ta šance ho zahřála, do poločasu vydržel. „V kabině jsem se převlékl. Žádné extra teplo tam nebylo, ale oproti venku to byl velký rozdíl. Když jsem pak ze šatny vyšel, byl to šok.“

Od té chvíle bylo čím dál hůř. Déšť zhoustl a přituhlo. Brankář stál po kotníky v blátě a soustředil se, aby na zrádném terénu nepodcenil žádný míč. Hlavně dával pozor na první krok. Věděl: špatně se odrazit a uklouznout může být katastrofa. Když to šlo, míč raději vyrážel, aby mu neproklouzl.

„Ale zima už byla k nesnesení!“ Zdálo se, že si za své utrpení může Čech sám. Proč nechytal v teplácích, ale jen v trenýrkách? „Na trénink před zápasem jsem si tepláky vzal, ale stačilo jednou spadnout do bahna a měly snad o sedm kilo víc. Nemohl jsem se v nich hýbat, to jsem raději vymrzl.“

Konečně konec! Čech zatleská divákům a rychle pryč. Chce roztát pod sprchou, ale teplá voda moc neteče. „Ale nejsem zhýčkaný.“ Obleče se a je šťastný. Za body, které pomohl udržet. A za teplo neméně.

Témata: Petr Čech