Turecký útočník Enes Ünal (zcela vlevo) slaví vstřelený gól v zápase proti...

Turecký útočník Enes Ünal (zcela vlevo) slaví vstřelený gól v zápase proti Česku se svým spoluhráčem Cenzigem Ünderem. Svědky branky byly také Samet Akaydin (uprostřed) a Onur Bulut. | foto: AP

Turecko - Česko 2:1, poslední zápas roku fotbalistům nevyšel, gól dal jen Černý

• 297
Gaziantep (Od našeho zpravodaje) - S rokem 2022 se fotbalová reprezentace rozloučila prohrou, v tureckém Gaziantepu podlehla domácímu výběru 1:2. Za český tým vyrovnával na Černý po velké chybě tureckého brankáře, vítězný gól dal domácí kapitán Calhanoglu dvacet minut před koncem.

Český tým měl dobrý vstup do obou poločasů, ale před divokým publikem se vždy dostal pod tlak, ze kterého inkasoval rozhodující branky.

„Prohráli jsme zaslouženě. Soupeř byl lepší v organizaci hry i v kontrole míče,“ řekl český stoper David Zima.

V prvním poločase Češi vypadli z tempa po přerušení hry, při kterém se loučil turecký rozhodčí Cakir, jenž symbolicky odřídil prvních pět minut. Když hra po skoro třech minutách začala znovu, rozjeli se rychleji domácí.

ZNÁMKY

Jak se vám čeští fotbalisté líbili

Do útoku je vedle fanoušků tlačil především kapitán Calhanoglu, který se dal jen obtížně odstavit od míče, pronikal obranou, nahrával i zakončoval. Právě on donutil brankáře Pavlenku k prvnímu zákroku v utkání.

Ani český tým nebyl bez šancí, například Pekhart byl po Zmrhalově centru na malém vápně blízko k zakončení, ale obránci ho stihli odblokovat.

Turecko - Česko

Turci byli silní v kombinaci, těžko se jim odebíraly míče a několikrát se dobrým náběhem dostali do nebezpečných zakončení. Ve 31. minutě takhle Ünder poslal míč nabíhajícímu Ünalovi, ten pohotově obhodil Zimu a poslal míč na branku. Pavlenka sice střelu lehce tečoval nohou, ale gólu tím nezabránil.

Ke gólové asistenci si mohl Ünder brzy připsat i gól, kličkami přešel přes Brabce a zamířil k tyči, kde však Pavlenka stačil zasáhnout.

Vyrovnání krátce po půli českým fotbalistům daroval brankář Dogan, který neudržel lehkou střelu Černého. Míč mu vypadl z rukou a dokutálel se za čáru.

Na hřišti už tou dobou byli dva noví hráči, kteří naskočili hned po přestávce. Chytil vystřídal na hrotu Pekharta, Koubek se postavil do branky, ze které musel brzy rychle sprintovat, aby zastavil nebezpečný turecký brejk.

Turek Onur Bulut se chystá zpracovat míč, zabránit se mu v tom snaží Jaromír Zmrhal

Publikum hnalo domácí fotbalisty do útoku, zatímco české akce provázel ohlušující pískot. Turci nasadili mimořádně nízké vstupné a vyprodaný stadion udělal z přátelského zápasu emotivní podívanou.

Atmosféra ještě houstla, když po hodině hry Koubek pohotově zlikvidoval dvě velmi nebezpečné střely. Třetí zákrok už gólmanovi nevyšel a Calhanoglu jej z ostrého úhlu překonal přesně mířenou střelou k bližší tyči. Krátce předtím ztratil míč před vápnem Coufal.

K vyrovnání měla nejblíž akce náhradníků, ale Navrátil ze Schwarzovy přihrávky minul.

„Soupeř byl mnohem produktivnější, nám hodně dlouho tvalo, než jsem vystřelili nebo jsme ještě někoho hledali. A domácí naše chyby potrestali, góly jsme jim darovali,“ řekl trenér Jaroslav Šilhavý.