BYL JSI SKVĚLÝ! Italští fotbalisté chválí gólmana Gianluigiho Buffona, který

BYL JSI SKVĚLÝ! Italští fotbalisté chválí gólmana Gianluigiho Buffona, který vychytal tři penaltové exekutory Uruguaye. | foto: Reuters

Třetí místo na Poháru FIFA slaví Italové, Uruguay přemohli v penaltách

• 8
Po stříbru na loňském Euru získali fotbalisté Itálie bronzové medaile na Poháru FIFA, v souboji o třetí místo porazili Uruguay. Po základní hrací době i prodloužení bylo skóre vyrovnané 2:2, ale v penaltovém rozstřelu jihoamerický tým selhal a podlehl 2:3.

V semifinále byl k vidění penaltový duel Španělska a Itálie, v němž ze sedmi sérií zaváhal jediný střelec. Hráči Uruguaye se jím evidentně neinspirovali, z pěti jich pokutový kop proměnili jen dva - kanonýři Edinson Cavani a Luis Suárez.

Jenže před nimi nedal Forlán a po nich ani Cáceres s Garganem, které rozesmutnil výtečný brankář Gianluigi Buffon. Z Italů se nezadařilo jen De Scigliovi, a tak v páté sérii už ani nepřišli na řadu a mohli oslavovat.

Za vítězstvím směřovali dvakrát i v základní hrací době, jenže pokaždé dokázala srovnat uruguayská hvězda Cavani.

První gól zápasu padl v 24. minutě. A byl pořádně kuriózní! Diamanti vystřelil z přímého kopu do tyče, míč se odrazil do zad uruguayského brankáře Muslery na brankovou čáru a tam ho dorazil do sítě stoper Astori.

Mužstvo kouče Prandelliho drželo vedení do 58. minuty, než se poprvé blýskl Cavani. Horké přestupové zboží Neapole si naběhlo na přihrávku za obranu a křížnou střelou překonalo Buffona.

V 67. minutě nebyla Uruguay daleko od toho, aby skóre otočila, oba slibné pokusy útočníka Diega Forlána však Buffon skvěle vyrazil. A šest minut nato udeřili naopak Italové díky dalšímu přímému kopu Diamantiho - v tomto případě pálil rovnou do růžku Muslerovy brány.

Cavani se ale nenechal zastínit a jen o pět minut později Diamantiho napodobil, z přímého kopu vystřelil prudce pod břevno. Vyrovnáno na 2:2.

Prodloužení bylo už jen klasickým čekáním na penalty. Itálie měla o důvod víc nehnat se do útoku, když ve 110. minutě přišla o vyloučeného záložníka Montoliva, jenž dostal druhou žlutou kartu. V rozstřelu si ovšem poradila i bez něj.

Finále mezi domácí Brazílií a Španělskem se hraje v Riu de Janeiro od půlnoci SELČ.

Pohár FIFA v Brazílii

Zápas o 3. místo (Salvador)

Uruguay - Itálie 2:2 (0:1), na penalty 2:3
58. a 78. Cavani - 24. Astori, 73. Diamanti. Penalty proměnili: Cavani, Suárez - Aquilani, El Shaarawy, Giaccherini. Neproměnili: Forlán, Cáceres, Gargano - De Sciglio. Rozhodčí: Hajmúdí (Alž.). ČK: 110. Montolivo (Itálie). Diváci: 30.000.

Uruguay: Muslera - M. Pereira (81. A. Pereira), Lugano, Godín, Cáceres - Gargano, Arévalo (107. Pérez), Rodríguez (56. González) - Cavani, Forlán, Suárez. Trenér: Tabárez.
Itálie: Buffon - Maggio, Astori (96. Bonucci), Chiellini, De Sciglio - Candreva, De Rossi (70. Aquilani), Montolivo - Diamanti (83. Giaccherini), Gilardino, El Shaarawy. Trenér: Prandelli.