Vratislav Lokvenc a Tomáš Jun

Vratislav Lokvenc a Tomáš Jun - Čeští fotbalisté Vratislav Lokvenc a Tomáš Jun se radují po čtvrtém gólu v utkání proti Finsku. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Spasitel fotbalistů při gólu nemířil

• 33
Teplice - Před čtyřmi měsíci dal rozhodující gól v Makedonii. A v sobotu rozhodl i zápas proti Finsku. Dokonce ve stejný čas, tři minuty před koncem. Český útočník Vratislav Lokvenc je spasitelem národního mužstva v kvalifikaci o mistrovství světa 2006. Díky němu Česko v divokém utkání v Teplicích zdolalo Finy 4:3.

V Makedonii se trefil hlavou, teď proti Finsku poslal míč tvrdou střelou pod břevno.

"Míč docela skákal, takže jsem ani moc nemířil," řekl jedenatřicetiletý reprezentant po zápase.

Čeští fotbalisté v něm dvakrát ztratili dvoubrankový náskok. Po prvním poločase vedli 2:0, po hodině hry pak 3:1. "To by se nám stávat nemělo, udělali jsme velké chyby," uznal Lokvenc.

"Když Finové vyrovnali, byli jsme chvíli docela dole. Ale fanoušci nám pomohli. Díky nim jsme se zvedli," poděkoval Lokvenc divákům na stadionu. "Pro ně to musel být dobrý zápas."

Za nerozhodného stavu přišla jeho chvíle. Míč k němu pustil Tomáš Jun a Lokvenc se z hranice pokutového území trefil tvrdou ranou pod břevno.

"Jestli to byl nejdůležitější gól?" přemítal Lokvenc. Hned vzápětí ho ale přirovnal k trefě v Makedonii při posledním kvalifikačním utkání.

Proti Finsku mohl skórovat už dřív, po centru Libora Sionka poslal míč hlavou o pár centimetrů výš než při gólové situaci a jeho střela se od břevna odrazila do autu.

"Byl to hodně těžký zápas," oddechl si Lokvenc.

Českého útočníka po většinu času hlídal urostlý finský obránce Sami Hyypiä. Spolu tak svedli spoustu vzdušných soubojů.

"Docela mě bolí hlava," prohodil.

Lokvenc nastoupil od utkání s Německem na loňském mistrovství Evropy poprvé v základní sestavě. Pod koučem Karlem Brücknerem se do jedenáctky vyvolených dostává jen výjimečně. Proti Finsku to bylo za současného trenéra teprve popáté, co hrál od úvodních minut.

Tentokrát mu pomohla absence Jana Kollera, který chyběl pro svalové zranění.

Reprezentační trenér si Lokvencův výkon pochvaloval, podle kouče odvedl stejnou práci jako Koller.

Bude hrát i ve středu v Andoře. Tam Koller kvůli zranění vůbec necestuje.