Šéf fotbalu chce omezit střídání v přípravě

• 4
Londýn - Osm čerstvých mužů proti Švédsku, šest proti Francii. Trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner vystřídal v posledních dvou přípravných zápasech během hry celkem čtrnáct hráčů. To od příště nejspíš možné nebude, protože prezident světové fotbalové federace FIFA Sepp Blatter chce zavést pravidlo, podle kterého by v přátelských mezinárodních zápasech mohl každý tým vyměnit pouze hráčů pět.

Šéf světového fotbalu tak reagoval mimo jiné na čin trenéra Anglie Svena-Görana Erikssona, který v nedávném utkání proti Austrálii poslal na hřiště v obou poločasech dvě různé jedenáctky.

Blatter takový přístup k přátelským zápasům považuje za výsměch. "To už je lepší, když nehrajete vůbec," řekl prezident FIFA v rozhovoru pro BBC. "Je to záležitost, kterou předložím mezinárodní komisi pro změny pravidel. Takové chování totiž není férové nejen vůči soupeři, ale především vůči veřejnosti," dodal.

A jaká je obvyklá praxe? Trenéři mužstev se většinou dohodnou na libovolném počtu střídajících hráčů.

Otázkou povoleného počtu střídání v přátelských zápasech by se nyní měla zabývat mezinárodní pravidlová komise. Ta by měla přijmout opatření zabraňující opakování praktiky, kterou Eriksson použil při porážce svého týmu 1:3 od Austrálie.

"V budoucnosti prostě nebude možné, aby nějaký tým odehrál každý poločas v jiné sestavě," popsal svůj cíl Blatter.

Eriksson se však hájí, že bral ohled na velké zápasové zatížení nejlepších fotbalistů, a proto je nechtěl postavit na celých 90 minut.

"Nejsem si jistý, že nechat Michaela Owena a Davida Beckhama hrát celý zápas je tím nejlepším řešením pro ně i pro anglický fotbal," řekl švédský trenér, který má problémy s uvolňováním svých svěřenců z klubů. "Nechci si stěžovat, ale když mám tyto hráče k dispozici na poločas, jsem šťastný," dodal Eriksson.

Ten již dříve požadoval, aby se vzhledem k náročnosti ligových a evropských pohárových soutěží hrála přátelská utkání až po skončení sezony. FIFA však tento návrh okamžitě zamítla.