Hra bez srdce stačila jen na remízu

S k o p j e (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Fotbalová reprezentace vkročila do nového roku rozpačitě. V utkání se slabým soupeřem - Makedonií pouze remizovala 1:1. Duel ve Skopje přinesl pokračování neúspěchů v přátelských zápasech, hráči nedali do hry srdce a jen rutinou na nadšeného soupeře nestačili. Domácí tým vedl od 34. minuty, Češi dokázali jen vyrovnat, o což se ještě v závěru první půle postaral Kuka. Byla to první i poslední přímá střela na makedonskou branku.Kvalifikace bude lepší, slíbil Koller Zápas jsme sledovali on-line zde.

Chladný, profesorský přístup k zápasu se rychle začal proti českým fotbalistům obracet. Nepřesná rozehrávka a nadbytečná obezřetnost v soubojích vedla k sériím ztracených míčů, takže územní převaha nebyla reprezentantům nic platná. "Opticky to vypadalo, že máme míč častěji pod kontrolou, ale hráli jsme málo aktivně, chyběl nám pohyb a málo jsme se pokoušeli střelou ohrozit branku," shrnul trenér Jozef Chovanec.

Makedoncům stačilo před vlastním pokutovým územím důsledně sbírat míče a zkoušet štěstí v rychlých brejcích k tomu, aby byli nebezpečnějším mužstvem.

Když už takovýchto momentů bylo příliš a pořád žádná tutová šance, začalo to být temperamentním divákům málo. Po zmařeném protiútoku ve 32. minutě nespokojeně pískali, ale hned po následující akci už mohli jásat. Záložník Micevski poslal z přímého kopu míč do pokutového území a kanonýr Hristov ve výškovém souboji překonal bránícího Fukala a dal první gól zápasu. "Jen to lehce lízl, a byl z toho gól," litoval neúspěšný obránce.

Českou odpovědí byla nejprve křeč a další zbytečné ztráty míčů, ale pak hned první vydařená akce zápasu přinesla vyrovnání. Koller přešel přes dva bránící hráče, nahrál Šmicerovi, který patičkou poslal míč na volného Kuku, a ten lehce překonal makedonského gólmana.

Trenér Chovanec v utkání experimentoval s obrannými systémy. V první půli hrála vzadu trojice Fukal, Votava, Ujfaluši, po přestávce se přešlo na systém 4 - 4 - 2 a bránilo kvarteto Látal, Votava, Ujfaluši, Týce. Druhá varianta byla úspěšnější, krytá záda dala více volnosti i záložníkům, soupeř přestal být nebezpečný ve hře po křídlech a český tým začal mít převahu.  Na změnu skóre to však zdaleka nestačilo, v nezáživné druhé půli nemusel ani jeden z gólmanů zasahovat proti přímé střele.

Podívejte se, jak se utkání vyvíjelo

Makedonie - Česká republika 1:1
34. Hristov - 42. Kuka. Rozhodčí: Dobrimov - Lečkov, Jordanov (všichni Bulharsko). ŽK: M. Krstev - Votava, Látal. Diváků: 8000. Poločas: 1:1.

Makedonie: Miloševski - Mitrevski - Sedloski, Stavrevski - Micevski (46. Šajnovski), Lazarevski, Veselinovski (75. Bečiri), Serafimovski (87. Nacevski), Šačiri - M. Krstev, Hristov (90. Duzelov)

Česká republika: Srníček (46. Maier) - Fukal (46. Látal), Votava, Ujfaluši - Poborský (66. Heinz), Šmicer, Bejbl, Nedvěd (75. Jarošík), Týce - Kuka (46. Rosický), Koller (87. Lokvenc).

Útočník české reprezentace Jan Koller (uprostřed) se snaží najít cestu mezi hráči Makedonie