Fotbalový návod ukrytý v igelitové tašce

  • 5
Praha - Dva muži k sobě pomalu přicházejí a jeden druhému nenápadně podává obyčejnou igelitovou tašku. Chvilku si něco šuškají a pak se loučí. Scénka jako vystřižená z dobrodružného filmu o překupnících. Kdeže, to jen trenér fotbalové reprezentace Jozef Chovanec dostal to, na co netrpělivě čekal: na videokazetách zpracovaný návod, jak na Belgičany.

V sobotu a příští středu hraje národní tým baráž o mistrovství světa a potřebuje odstranit všechny nedostatky, jakkoli by byly titěrné. Teď už Chovanec může studovat pečlivě rozebraného soupeře na videu, s asistentem Karlem Brücknerem zhlédnou každou minutu a hráčům pak předvedou ty nejdůležitější pasáže. "Video je pro nás velký pomocník," uznává Chovanec.

Možná právě teď sleduje rozbor toho, jak Belgičané zakončují akce z pravé strany, na kolik dotyků se obvykle dostanou ke střele nebo které varianty používají při rozehrání rohových kopů. "To všechno jsem udělal na zakázku," tvrdí Josef Csaplár, muž, který přinesl Chovancovi v tašce čtyři videokazety.

Je nemocný, z kapsy jako důkaz ukazuje paralen, ale svůj úkol splnil. Trenér, který vedl Příbram a teď dělá asistenta v Liberci, strávil pár dní a nocí u televize. Má na to firmu, platí jednoho zaměstnance a tři externisty.

V pátek dostal kazety se třemi zápasy, které Belgie v kvalifikaci odehrála doma, v úterý je musel odevzdat zpracované. I se všemi statistikami. Do včerejška zase musel dodělat tři belgické zápasy venku. "Je lepší informace dávkovat než je dávat najednou. To se potom všechno stírá," tvrdí Csaplár.

Poprvé se spolupráce Csaplára s reprezentací báječně vyplatila. Bylo to před utkáním s Bulharskem, které Česko i díky skvěle připravené taktice vyhrálo 6:0 a zachránilo pro sebe místo v baráži. "S Bulharskem jsme přesně věděli, co máme hrát," potvrdil v úterý kapitán Pavel Nedvěd.

Csaplár teď rozebíral, jak hraje Belgie doma. Šipkami do videa zakreslil herní varianty a důležité momenty. Proti silnému Skotsku nebo Chorvatsku nemohli Belgičané ukázat vše, co umějí, tím třetím zápasem bylo slabší Lotyšsko. "Víc se zakončuje, je víc standardních situací, signály a útočná schémata se ukázaly v plné parádě," říká Csaplár.

Co přesně vypozoroval, neřekne. Když je otázka konkrétní, odpoví: "Bez komentáře." Nechce vyzradit informace, které patří jen reprezentačním trenérům.

"V baráži jde přece o tolik, že se nedá podcenit ani masér na lavičce," uvažuje Csaplár. Má rád slovo top čili "to nejlepší". Přesně takhle charakterizuje i svou poslední práci pro reprezentaci: "Bylo to na doraz. Výsledek to neudělá, ale je to záruka, že se nic nepodcenilo." Připomíná to fotbalovou vědu, jak je vše detailně zpracované.

"Na top úrovni je nesmysl pracovat bez toho. Jeden obraz řekne víc než tisíc slov při poradě." Snad dvacet let nebyl Csaplár na dovolené, místo toho skoro každý měsíc vyráží do Evropy na fotbal. Zápasy si nahrává z digitálního satelitu a pak zpracovává na videu a počítači za čtvrt milionu korun. Doma má televize, tři počítače, projekční plátno a další vymoženosti techniky.

Jednoho talentovaného hráče dokáže z pár sekvencí představit jako nejlepšího fotbalistu světa, podruhé může toho samého hráče ztrapnit a lidé budou přesvědčeni, že neumí pořádně kopnout do míče. "Jdou s tím dělat kouzla."


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko