Kapitán českých fotbalistů Tomáš Ujfaluši padá na trávník při souboji s Warrenem Feeneym, reprezentantem Severního Irska. | foto: Reuters

Fotbalisté v úvodu kvalifikace gól nedali, v Severním Irsku získali bod

• 293
Čeští fotbalisté vstoupili do kvalifikace o postup na mistrovství světa 2010 remízou. V Severním Irsku nedali gól, měli jednu velkou šanci a jednou mohli inkasovat, ale tým podržel brankář Čech.

V dalších zápasech 3. skupiny Slovinci zdolali Slováky 2:1 a Poláci zvítězili v San Marinu 2:0.

Urputný boj přinesl jen málo šancí. Ty největší orámovaly přestávku. Domácí mohli skórovat v nástupu do druhé půle. Zapomenutý Feeney dostal míč za obránce, ale proti jeho přízemní střele Čech skvěle zasáhl a dorážku do opuštěné branky Brunt zkazil, míč z vápna poslal nad.

Češi byli blízko gólu v závěru poločasu. Už se nastavovalo, když si Grygera zpracoval dlouhý pas Kováče, přetlačil McCartneyho a z pravé strany přesně odcentroval. Na bližší tyč nabíhal Baroš, tísněn obráncem však hlavičkoval těsně vedle.

. ON-LINE

utkání jsme sledovali minutu po minutě

V nečase, silném větru a prudkém dešti, měli domácí i hosté pár nadějných možností, ale většinu akcí nedokázali dotáhnout.

Především po přestávce měl zápas svižné tempo, útoky se přelévaly z jedné strany na druhou, ale pohledné akce chyběly. Hráčům od začátku stěžoval pohyb mokrý trávník a rychlý odskok míče jeho kontrolu.

Češi rozehráli partii slibně. Byli aktivní, byly na ně fauly, vybojovali rohové kopy. Po jednom z nich hlavičkoval Kováč těsně nad.

Český fotbalový reprezentant Milan Baroš v souboji se severoirským obráncem Chrisem Bairdem.

Nebezpečnější byl rychlý brejk tři na dva. Šírl perfektně našel Sionka, ten se protihráče zasekávačkou zbavil, ale vystřelil vedle.

A volný Baroš mu vyčítavě ukazoval, že mu měl přihrát.

Obrana působila jistě, nezmatkovala. Mazáci Ujfaluši s Jankulovski si ve složitých situacích dovolili dokonce kličky dotírajícím útočníkům. Čecha vystrašila jen malá domů Rozehnala, český brankář míč směřující pod břevno s námahou vytlačil na roh.

Hosté hráli v prvním poločase po větru, zkoušeli střílet, ale Polákovy dělovky se neujaly. Polák byl nejlepší ze záložníků, ve středu pole svedl velké množství soubojů, rozdal množství ran a získal spoustu míčů. Nadějně vyhlížející akce však spoluhráči k nebezpečnému zakončení nedovedli.

. známky

známkujte hráče za výkon
v Severním Irsku

Domácí byli v úvodu zaskočeni, nedali si přihrávku, míče hned ztráceli, i proto, že soupeř je rychle napadal.

Postupně hru vyrovnali, útoky vedli především po pravé straně zásluhou hbitého a šikovného Gilespiho.

. 3d animace

Podívejte se na nejzajímavější momenty z utkání Severní Irsko - Česko v 3D animacích

Právě záložník Sheffieldu United měl slibnou šanci, po půlhodině po hlavičce Feeneyho a zaváhání Jankulovského střílel zblízka z úhlu, ale střelu, která snad ani do branky nesměřovala, vykopl Rozehnal.

Jan Polák (vlevo) a David Rozehnal děkují českým fanouškům po kvalifikačním utkání v Belfastu.

Pak už český tým zachránil Čech a selhání Brunta.

Ten se 60. minutě pokusil všechno napravit, z poloviny hřiště chtěl českého gólmana překvapit obloučkem, ale poslal ho vedle.

V českém týmu se odbyl debut Slepička, když v závěru vystřídal Baroše. Blýskl se kličkami, průnikem přes dva protihráče, ale ani on na bezgólovém stavu nic nezměnil.