Sepp Blatter

Sepp Blatter | foto: AP

Blatterovy těžkosti. Chystá se na volby, ale FIFA řeší korupci

  • 4
Světovým fotbalem lomcuje kauza ohledně možné korupce při přidělování mistrovství světa. Pro šéfa FIFA Seppa Blattera jde o citlivou záležitost, protože příští rok opět kandiduje na funkci předsedy.

Prezident FIFA Sepp Blatter se usmíval. Alespoň na chvíli nemusel řešit problémy posledních dnů, a tak uvolněně rozprávěl s fotbalovými novináři, které si pozval při příležitosti 90. výročí založení jejich organizace AIPS.

Ale pak k němu přilétla otázka na vyšetřování možné korupce při přidělování mistrovství světa 2018 v Rusku a 2022 v Kataru. Trošku se zakabonil a pronesl: „Počkejte si, teď nic říkat nemůžu. Budeme vydávat tiskové prohlášení.“

V něm následně FIFA oznámila, že ke švýcarskému soudu podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli několika nesrovnalostem. Ty však nejsou tak významné, aby musely proběhnout nové volby. O co přesně v kauze jde?

1. Podezření z korupce

Nařčení z nekalostí se objevovala už od konce roku 2010, kdy výkonný výbor FIFA turnaje do Ruska a Kataru přiklepl. Podezřelé bylo hlavně vítězství Kataru, který nemá fotbalovou historii, v červnu a červenci se tam teploty šplhají i přes čtyřicítku a v zemi jsou porušována lidská práva. Nelogická volba. V posledních čtyřech letech ve výkonném výboru, který Rusko a Katar jako pořadatele určil, skončilo kvůli podezření z korupce pět členů. A (především britská) média přinášela další důkazy.

2. Vyšetřování

V rámci etické komise FIFA vznikla vyšetřovací skupina vedená americkým právníkem Michaelem Garciou. Ten sepsal výsledky 18měsíčního pátrání do více než 400stránkového dokumentu. Zatím ho vidělo jen pár zasvěcených, přestože ve světovém fotbale sílí volání po jeho zveřejnění. Nečetl ho ani Blatter: „Komise je naprosto nezávislá a já k dokumentu nemám přístup.“ Zveřejnění zakazují předpisy FIFA i zákony (kvůli jménům uvedeným ve zprávě). Rozsáhlý text dostanou k dispozici švýcarští vyšetřovatelé, kteří budou případ rozplétat.

3. Zkrácený souhrn

Čelní představitelé FIFA se dostali pouze ke zkrácenému souhrnu, který sepsal šéf etické komise Hans-Joachim Eckert. „Vyšetřování neodhalilo důvody pro znovuotevření volebního procesu,“ konstatoval, byť menší prohřešky připustil. Garcia záhy reagoval, že Eckertův souhrn interpretuje některé pasáže neúplně nebo chybně. FIFA, navzdory Eckertovu původnímu vyjádření, trestní oznámení nakonec podala. Podezření z nekalostí míří na některé funkcionáře FIFA, zástupce anglické kandidatury pro rok 2018, australské kandidatury pro rok 2022 i představitele Kataru. Jména a další detaily chybějí. V těchto případech by ale nemělo jít o zásadní provinění. Rusko ani Katar se nemusí bát, že by o šampionát přišly.

4. Citlivá kauza

Kauza je výbušná už tak, ale má ještě citlivější podtext. Příští rok v květnu se uskuteční volby nového předsedy FIFA. Tedy „nového“... Blatter plánuje znovu kandidovat a popáté funkci získat, ač je mu už 78 let. V čele světového fotbalu stojí od roku 1998. „Moje mise ještě není u konce,“ oznámil. Jeho soupeřem bude bývalý francouzský diplomat a bývalý funkcionář FIFA Jerome Champagne. A korupční kauza by Blatterovi mohla ve volbách zavařit.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko