Český obránce do 19 let Alex Král se v semifinále mistrovství Evropy snaží obejít anglického záložníka Jacoba Maddoxe. | foto: FAČR / Štěpán Černý

Anglie - Česko 1:0, boj o finále Eura mladíků rozhodla poslední sekunda

• 102
Finále mistrovství Evropy fotbalistů do 19 let bude bez české reprezentace, která v Tbilisi prohrála s Anglií 0:1. Rozhodl gól v poslední sekundě avizovaného nastavení. Vítězný tým se o zlato utká v sobotu s Portugalskem.

Tříminutové nastavení končilo, když se Anglie pustila do poslední akce druhého poločasu. Edwards poslal přihrávku do pokutového území, kde Nmecha pohotově patičkou dostal míč do české brány - 1:0, krutý konec.

Akce anglických náhradníků rozhodla semifinále Eura, ve kterém mladí čeští fotbalisté dlouho vzdorovali a vypracovali si i několik velkých šancí.

Vždyť i česká reprezentace mohla v závěru rozhodnout! Třeba obránce Král, když se k němu v 87. minutě po standardní situaci dostal míč, a on v dobré pozici dvakrát vystřelil. Jenomže nejdřív ho vychytal brankář Ramsdale a pak míč skončil těsně vedle brány.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

„Já musím hráčům za předvedený výkon poděkovat. Myslím, že hráli možná až za hranicemi svých možností. Věděl jsem, že v nich je ještě daleko víc, než jsme předváděli doteď,“ řekl trenér Jan Suchopárek.

Tým kouče Suchopárka předvedl dobrý výkon. Hlavně bojovný, postavený na pevné defenzivě, ale také podpořený výpady do útoku, nebezpečnými centry ze stran do pokutového území i slušnými standardními situacemi.

Ze zápasu neutekla ani půlhodina, a kapitán Šašinka měl ve statistikách už tři střelecké pokusy. Levou nohou, hlavičkou, pravačkou... Ne, český tým se favorita nezalekl.

Právě ofenzivní záložník Šašinka měl dvě největší české šance. Nejdřív se v 55. minutě položil do Holíkova centru a tvrdá hlavička skončila těsně vedle anglické brány. O čtvrt hodiny později hlavičkoval znovu, přesně pod břevno, ale výtečně zasáhl brankář Ramsdale.

O tom, že český tým má za sebou dobrý zápas, svědčí i statistiky. Vždyť na střely vyhrál podle oficiálních statistik 17:12.

Pravda, Anglie měla územní převahu, kterou ale nedokázala využít. Jako by si nevěděla rady proti zformované české obraně. A když už se dostala do šance, tak je nevyužila. Třeba DaSilva trefil ve 38. minutě tyč.

Všechno směřovalo k půlhodinovému prodloužení, které v poslední možné chvíli odvrátil střídající Nmecha. Ten měl navíc chvíli předtím ještě jednu velkou příležitost, když z metru hlavou netrefil odkrytou bránu.

Po téhle akci zklamaně schoval obličej do dlaní. Ale pár sekund nato byl naopak za hrdinu.

Čeští fotbalisté si ve věkové kategorii do 19 let připsali nejlepší výsledek od roku 2011, kdy tým složený z hráčů narozených v roce 1992 vybojoval stříbro. Teď Ladislav Krejčí, Pavel Kadeřábek, Jakub Brabec nebo Tomáš Kalas patří do reprezentačního áčka.