První domácí pohárové vítězství získal Spartak Moskva v Sofii

S o f i e - Spartak Moskva, soupeř Sparty ze základní skupiny Ligy mistrů, se v letošních evropských pohárech konečně dočkal domácího vítězství, když v odloženém utkání 3. kola poháru UEFA porazil Leeds United 2:1 góly Širka a Robsona.

První domácí výhra Spartaku přišla paradoxně mimo Rusko, v bulharské Sofii, kam byl zápas kvůli silným mrazům panujícím v ruské metropoli přeložen. Po krutém debaklu od pražské Sparty tak moskevský tým dokázal, že do pohárové Evropy určitě patří.

Začátek ovšem na vítezství nijak nevypadal. Domácí, kterým již ligová soutěž před několika týdny skončila, jakoby se nemohli dostat do správné provozní teploty. Trest přišel již ve 14. minutě, když se při rohovém kopu nejlépe zorientoval Harry Kewell a zajistil lídrovi anglické Premier league vedení.

Postupně se však fotbalisté Spartaku přece jen rozehřívali a a začínali přebírat taktovku utkání. Střelu Robsona z 20 metrů brankář Martyn jen s námahou vytáhl a Spartak dál stupňoval tlak. Odměny se jeho hráčům dostalo po rohovém kopu, který zužitkoval Alexander Širko ve vyrovnávající branku.

Zlomový moment přišel zřejmě v 55 minutě, kdy musel kvůli zranění opustit hřiště Darren Huckerby, čímž byla silně otupena útočná síla hostí. Další pohroma pro Leeds se konala v minutě 65., kdy se prosadil Brazilec ve službách Spartaku Robson da Silva.

Ani s tímto výsledkem se však Spartak nechtěl spokojit a dál svého soupeře tlačil k jeho šestnáctce. Ten pak mohl být velmi rád, když své šance neproměnili opět Širko ani Robson. Stav 2:1 pak vydržel až do závěrečného hvizdu rozhodčího Friska.

Anglický tým si tak i přes nepřesvědčivý výkon přiváží do odvety poměrně slušný výsledek, který dává šance na postup. Spokojenost s výsledkem, ne však hrou, vyjádřil i trenér hostí O'Leary. "Ve druhé půli jsme nehráli dobrý fotbal. Vezmu-li pak v ůvahu, že nám chyběli dva klíčový hráči, musím být s výsledkem spokojen. Věřím, že v odvetě odvedeme dobrou práci a postoupíme dál," vyslovil O'Leary své přání.

Výsledek:  Spartak Moskva - Leeds United 2:1 (1:1) Branky: 38. Širko, 65. Luis Robson - 14. Kewell.

Artěm Bezrodnyj se probíjí obranou Leedsu.

1. AC Sparta PrahaSparta 30 24 4 2 70:26 76
2. SK Slavia PrahaSlavia 30 22 6 2 62:23 72
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 30 19 5 6 67:33 62
4. FC Baník OstravaOstrava 30 13 6 11 48:39 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 30 12 8 10 50:46 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 30 11 8 11 39:40 41
7. FC Slovan LiberecLiberec 30 10 10 10 46:46 40
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 30 10 7 13 40:45 37