O slovo se opět hlásí nejsledovanější derby

• 752
Praha - Už po třiadvacáté se proti sobě tuto sobotu postaví mužstva Sparty a Slavie v novodobé nejvyšší české fotbalové soutěži. Vezmeme-li v potaz všechny tyto prvoligové derby zápasy, tedy i před rozdělením Československa, bylo jich sehráno celkem 145, z nichž 71 vyhrála Sparta, 30 duelů skončilo remízou a 44x byla úspěšnější Slavia.

A když se přidají i pohárová, turnajová či přátelská měření sil, celkově se Sparta utkala se Slavií 259x. I zde mluví bilance 119-60-80 pro sparťany.

V samostatné české lize vyznívá bilance pro Spartu ještě výrazněji: desetkrát zvítězila, desetkrát se hrálo nerozhodně a jen dvakrát se z tří bodů radovali slávisté.

Nejvyšším rozdílem 5:1 Sparta vyhrála v květnu 2000 na Letné, druhé nejvyšší vítězství 4:1 sparťané zaznamenali v dubnu 1994 na Strahově. Tehdy však byli na Strahově doma Letenští, kteří svůj stadion přestavovali.

Dvě slávistické ligové výhry jsou také poněkud staršího data, v dubnu 1999 Slavia vyhrála doma v Edenu 1:0, v listopadu téhož roku na stejném stadionu 2:1. To také bylo poslední derby v Edenu, v létě 2000 se slávisté přestěhovali na Strahov s tím, že nový stadion v Edenu by měl stát do tří let...

Nejvíc gólů v ligovém derby padlo v březnu 2001 na Letné. Strhující zápas skončil výsledkem 4:4, když slávistický záložník Kuchař vyrovnal v poslední minutě.

Nejčastějším výsledkem je remíza 1:1, tímto smírným skóre skončilo pět zápasů. Čtyřikrát se hrálo 1:0 a 0:0.

V posledních dvaadvaceti ligových derby Sparty se Slavií se vystřídalo čtrnáct hlavních rozhodčích, nejčastěji tento zápas pískal Puček, který byl u čtyř derby. Třikrát si ho zapískal Liba a potřetí ho bude rozhodovat Jára, který je delegován na sobotu.

Rozhodcovskou kuriozitou se mohlo pochlubit dubnové derby v roce 1995. Už ve 4. minutě se zranil hlavní rozhodčí Maurer a píšťalku musel vzít pomezní Draštík. Místo něj pak byl na lajně Amler, který byl na derby původně jako divák.

Historie novodobých derby Sparta - Slavia

1. - 19. září 1993 v Edenu
SLAVIA - SPARTA 1:1
branky: 44. Šmicer - 50. Frýdek; 8305 diváků; rozhodčí Ulrich
První ligové derby v samostatné české lize.

2. - 10. dubna 1994 na Strahově
SPARTA - SLAVIA 4:1
branky: 17., 33. a 55. Siegl, 72. Kostelník - 4. Bejbl; 9976; Bohuněk
Horst Siegl, člen Klubu ligových kanonýrů - stovkařů, se blýskl hattrickem; hrálo se na Strahově, protože Sparta svůj stadion přestavovala.

3. - 9. září 1994 na Letné
SPARTA - SLAVIA 0:0
16 380; Puček
Hrálo se na zrekonstruovaném stadionu Sparty, přestavbu udělal někdejší sparťanský šéf Mach bez stavebního povolení.

4. - 7. dubna 1995 v Edenu
SLAVIA - SPARTA 0:1
branka: 90. Nedvěd; 13 456; Maurer, Draštík
Hosté soupeře šokovali zařazením Jozefa Chovance, který tou dobou dělal už manažera; v úvodu utkání se zranil sudí Maurer, píšťalky se ujal pomezní Draštík; v závěru utkání byl vyloučen domácí Suchopárek a sparťan Nedvěd v poslední minutě rozhodl.

5. - 9. září 1995 v Edenu
SLAVIA - SPARTA 0:2
branky: 48. vlastní Suchopárek, 54. Lokvenc; 10 036; Jirků
Vedle soupeře zničil slávisty také rozhodčí Jirků, který jim upřel dva pokutové kopy.

6. - 23. března 1996 na Letné
SPARTA - SLAVIA 3:1
branky: 11., 66. Vonášek, 89. Lokvenc - 36. Poborský; 15 437; Maurer
Uzdravený sudí Maurer se po roce opět dočkal delegace na nejprestižnější zápas české ligy.

branka: 85. Lokvenc - 14. Vágner; 15 628; Vidlák
Domácí Lokvenc neproměnil penaltu nařízenou za faul mimo pokutové území, pět minut před koncem tentýž útočník dosáhl vyrovnávací branky z evidentního ofsajdu.

11. - 21. září 1998 na Letné
13 065; Liba

12. - 4. dubna 1999 v Edenu
SLAVIA - SPARTA 1:0
branka: 44. Horváth; 10 106; Jára
První vítězství Slavie v novodobé české lize, na její lavičce seděl trenér Hřebík

13. - 8. listopadu 1999 v Edenu
SLAVIA - SPARTA 2:1
branky: 15. Horváth, 85. Vágner - 63. P. Novotný; 13 532; Krula
Zápas poznamenalo vážné zranění sparťanského obránce Labanta, kterého v zápalu boje trefil do holeně spoluhráč Gabriel

14. - 8. května 2000 na Letné
SPARTA - SLAVIA 5:1
branky: 21., 32. Lokvenc, 34. Gabriel, 53. Baranek, 67. J. Novotný - 19. Dostálek; 18 849; Beneš
Dvě kola před koncem rozhodla Sparta drtivým vítězstvím nad svým největším konkurentem o zisku mistrovského titulu.

15. - 1. prosince 2000 na Strahově
SLAVIA - SPARTA 1:3
branky: 22. Kuka - 37. M. Hašek, 77. Jarošík, 82. Koloušek; 8590; Liba
Slávistický stadion v Edenu je už nevyhovující, začíná strahovská éra Slavie, podle jejíhož vedení by měl stát nový areál v Edenu do tří let; v závěru první půle je vyloučen Rada za stáhnutí unikajícího Kincla, dvacetiletý Tomáš Rosický po sólu z půlky hřiště trefuje tyč.

16. - 16. března 2001 na Letné
SPARTA - SLAVIA 4:4
branky: 8. Jarošík, 40. Kincl, 60. Obajdin, 82. Holub - 52., 58., 75. Kuka, 90. Kuchař; 16 350; Helebrant
Nádherný zápas pro diváky, střelci se předhánějí, slávista Kuka dosahuje hattricku a jeho spoluhráč Kuchař vyrovnává nechytatelnou střelou v poslední minutě.

17. - 13. října 2001 na Strahově
branka: 80. Jarošík; 10 123; Michel
Derby píská poprvé zahraniční rozhodčí - Michel ze Slovenska; kouč Hřebík se v derby dočkal svého druhého vítězství, tentokrát však coby trenér Sparty

18. - 5. dubna 2002 na Letné
branky: 44. Jun - 86. Dostálek; 12 686; Liba
Dva dny před derby je vyhozen sparťanský trenér Hřebík, tým vede Lavička, ale neuspěje

19. - 21. září 2002 na Strahově
SLAVIA - SPARTA 0:0
8421; Beneš
Hosty zachránilo od porážky břevno, které z přímého kopu trefil Vachoušek dvanáct minut před koncem

20. - 12. dubna 2003 na Letné
SPARTA - SLAVIA 2:0
branky: 69. kincl, 84. Jun; 18 228; Michel
Slávisté byli v tomto zápase dlouho lepším týmem, čisté konto Sparty držel výborný brankář Blažek. Ve druhé půli vyšlo sparťanskému kouči Kotrbovi střídání, čerstvý Kincl dal po třech minutách pobytu na hřišti první gól zápasu po chybě gólmana Václavíka a hosté se už nevzpamatovali.

21. - 30. srpna 2003 na Letné
16 662; Jára
Slávisté nevyužili osmdesátiminutovou přesilovku, když v 10. minutě byl vyloučen domácí Zbončák za sražení unikajícího Pitáka.

22. - 13. března 2004 na Strahově
branky: 12. Labant, 70. Kováč; 16 156; Puček
Slavia doma propadla, opět hrála dlouhou přesilovku, protože ve 43. minutě byl vyloučen sparťanský brankář Kouba za hraní rukou mimo pokutové území. Strůjcem letenského úspěchu byl obránce Labant, který perfektně zahrával přímé kopy: z jednoho gól dal a z druhého přesně odcentroval na gólovou hlavičku Kováčovi.

1. AC Sparta PrahaSparta 32 25 5 2 74:28 80
2. SK Slavia PrahaSlavia 32 23 7 2 67:23 76
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 32 21 5 6 74:35 68
4. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 32 13 8 11 51:49 47
5. FC Baník OstravaOstrava 32 13 6 13 48:45 45
6. 1. FC SlováckoSlovácko 32 11 8 13 43:48 41