Ostravský útočník Jiří Klíma v šanci před brankářem Martinem Berkovcem z Brna

Ostravský útočník Jiří Klíma v šanci před brankářem Martinem Berkovcem z Brna | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Brno - Ostrava 2:1, probuzení týmu i střelce, Řezníček dal oba góly vítězů

• 4
Poprvé od konce října fotbalisté brněnské Zbrojovky v nejvyšší soutěži vyhráli, ve 20. kole porazili Baník Ostrava 2:1. Oba domácí zásahy zaznamenal Jakub Řezníček, jenž se prosadil na jaře premiérově. Za hosty snižoval Matěj Šín.

Svěřenci trenéra Richarda Dostálka zdolali Baník i podruhé v sezoně. Ostravané prohráli druhé kolo za sebou a venku v lize nevyhráli 15 z posledních 16 duelů. V neúplné tabulce mají oba týmy shodně 24 bodů, Baník je desátý, Brno o příčku pozadu.

ONLINE

utkání jsme sledovali minutu po minutě

„Byly to klíčové body z toho pohledu, že jsme dlouho nevyhráli. Po psychické stránce je to dobře, že jsme nepříznivou sérii zlomili,“ řekl na tiskové konferenci kouč Brna Richard Dostálek.

„Viděli jsme bojovné utkání, v první půli nemělo ani jedno mužstvo žádnou větší šanci, dostali jsme hloupý gól, když tam propadl aut. Po přestávce jsme se zlepšili, byli jsme kvalitnější ve hře s míčem, ale bohužel nás trápí koncovka, nejsme schopni se do ní ani pořádně dostat,“ konstatoval trenér Ostravy Pavel Hapal.

Zbrojovka nastoupila v základu s novou posilou z Plzně stoperem Mohamedem Tijanim. Hned z první vážnější akce šli domácí do vedení. Alli dostal pas do šestnáctky a odcentroval na volného Řezníčka, který se poprvé trefil v jarní části ligového ročníku.

Brňany gól povzbudil, dobrou kombinací i napadáním si vytvořili mírnou převahu. Tu korunovala druhá Řezníčkova trefa, leč kvůli ofsajdu neuznaná.

Baník se za první poločas k trvalejší ofenzivě nedostal. Dvakrát střílel nebezpečně Plavšič, jednou Kaloč. Více starostí měli hosté ve vlastních zadních řadách s eliminací pestré hry Brna. Endlova hlavička skončila těsně nad, Hladíkovi chyběly po centru Alliho centimetry k tomu, aby ve 38. minutě navýšil vedení svého týmu na rozdíl dvou branek.

Hosté vstoupili do druhé půle velmi aktivně, po pár minutách hry se blýskl brněnský gólman Berkovec, když vytáhl na roh gólovou střelu Kaloče. Podobně vyzněl i jejich druhý střelecký souboj v 62. minutě.

Brno spoléhalo na brejky a jeden z nich mu vyšel parádně. Postaral se o něj Hladík, jehož střelu sice Laštůvka vyrazil, jenže Řezníček poslal míč do sítě. „Na hattrick už nebyly šance, ale to nevadí. Třeba ho dám jindy, dnes jsou hrozně důležité tři body,“ prohlásil Řezníček.

Dvoubranková ztráta přinutila Baník ještě více otevřít hru, což ale znamenalo další brejkové možnosti domácích. Třetí gól visel ve vzduchu po akcích Allihio a znovu Řezníčka.

V 80. minutě se po centru Fleišmana zleva prosadil osmnáctiletý záložník Šín, když z deseti metrů zamířil přesně k tyči. „Chtěl jsem mířit na přední tyč a vyšlo mi to, ale první ligový gól v kariéře mi po porážce zhořkl,“ uvedl Šín.

Zadělal tak na drama závěrečných minut. V šestiminutovém nastavení vypálil tvrdě po zemi Plavšič, poté hlavičkoval střídající Muhamed Tijani, Berkovec však uhájil cenný triumf Zbrojovky. Ostrava prohrála v lize na hřišti Brna po dvou výhrách.