Dva rychlé góly odstartovaly zlínský debakl

• 26
Praha - Když má Slavia nahráno, tak je k nezastavení. V šestém ligovém kole s chutí hrající slávisté převálcovali Zlín. Vývoj zápasu předurčily dva rychlé góly, kterými domácí rychle utnuli soupeřovu snahu o aktivní otevřenou hru. "Konečně se nám podařilo vstoupit do zápasu, jak jsme si přáli," pochvaloval si trenér Slavie Miroslav Beránek. Jeho svěřenci si vypracovali až pětibrankový náskok, Zlín v závěru snížil, přesto si z Prahy nakonec veze debakl 1:5. Dvěma góly a nahrávkou má na výsledku největší zásluhu útočník Tomáš Došek.

V jedenadvacáté minutě vedla Slavia 2:0, ale chtěla víc. Když míč utekl daleko do zámezí za její brankou, gólman Černý si rychle říkal podavačům o rezervní. Trvalou převahu vystihuje i poměr rohových kopů, za čtyřicet minut jich kopali domácí šest, hosté žádný.

Zlín představil dvě posily, Červenka z Ostravy a Koubek z Blšan si stoupli společně do útoku a bylo zřejmé, že do nového týmu dokáží vnést fotbalovou kvalitu. Společně se postarali ve 28. minutě o největší zlínskou šanci v první půli: Červenka poslal z hloubi pole přesnou kolmou přihrávku, míč prošel mezi slávistickými stopery Bejblem a Petroušem, a Koubek s ním sprintoval na branku. Černého dokázal prostřelit, ale míč se zastavil metr před brankovou čárou.

Byla to jediná přímá střela, kterou Zlín mezi tyče soupeře v prvním poločase vyslal.

Slavia byla mnohem efektivnější. První gólové šance přinesla jedenáctá minuta, kdy z Petroušova rohového kopu hlavičkoval za záda brankáře Rzeszota Bejbl. Před gólem zlínské fotbalisty uchránil Novosad, který míč vyhlavičkoval z brankové čáry.

O pár vteřin později byl Tomáš Došek sám před Rzeszotem, ale slovenský gólman pohotově zasáhl.

Gól přinesl dlouhý Skácelův centr, který proletěl podél branky až ke vzdálenější tyči, od které přesně hlavičkoval Piták.

Zlínští chtěli hrát rovnocennou partii, snažili se držet míč na polovině soupeře, ale do šancí se nedostávali. Po ztrátě míče a rychlém brejku navíc dostali druhý gól, který dal z Dostálkovy přihrávky umístěnou střelou k tyči T. Došek.

"Prostor i trávník tady na Strahově vybízí k fotbalu, proto jsme zkusili hrát aktivně. Kdybychom ustáli první půli, mohlo dopadnout všechno jinak, ale my jsme po dvou chybách za dvacet minut prohrávali 0:2 a bylo po zápase," litoval zlínský trenér Vlastislav Mareček. "Fotbal je o gólech, a ne o hře po šestnáctku."

Třetí branka, kterou dal po Gedeonově rohovém kopu hlavou znovu T. Došek, jej donutila změnit sestavu. Na hřiště nastoupil druhý klasický útočník Janda a Červenka se přesunul na své oblíbené místo na pravém kraji zálohy.

Nový hráč se brzy dostal do šance, ale po rohovém kopu poslal Lukaštíkův centr z malého vápna nad břevno domácí branky.

"Výsledek 3:0 se Slavií se dá těžko zvrátit, přesto jsme se snažili hrát vabank a s výsledkem něco udělat," řekl Mareček k druhému poločasu. "Slavii jsme tím pomohli dostat se do dalších příležitostí."

Ve 47. minutě ještě útok tří hráčů Slavie proti dvěma obráncům nevyšel, protože T. Došek špatně přihrál, ale za osm minut už stejný hráč našel zpětnou přihrávkou volného Dostálka, a ten z dvaceti metrů zvýšil na 4:0.

Bránící hráč chyběl při Gedeonově přímém kopu ze "zkráceného rohu" také u Hrdličky, který měl spoustu času, aby přesně zamířil a vstřelil pátý gól. Svůj první ligový v životě.

V závěru Slavia vyměnila útok, Vachoušek se stáhl do zálohy a na hrotu se sešel Brazilec Adauto s uzdraveným Kukou. Gólu se nedočkali, Jihoameričan byl navíc napomínán za simulování, přesto předvedli několik pěkných akcí. V 83. minutě Adauto dal míč za obranu Kukovi, ten se pokusil obloučkem přehodit gólmana, ale mířil příliš vysoko. Brazilec spoluhráči zatleskal a přidalo se i obecenstvo.

"Díky příznivému vývoji jsme si mohli dovolit zařadit do sestavy i hráče, kteří letos ještě nehráli, Kučeru a rekonvalescenta Kuku," řekl trenér Beránek. Potěšilo jej zlepšení hry po středeční prohře v Příbrami. "Je dobře, když porážky přinášejí ponaučení, zklidnily nás však především dva rychlé góly a podařilo se nám konečně zlepšit defenzivní činnost."

Dobrý dojem si však zadáci trochu pokazili v posledních minutách, kdy soupeři dovolili snížit. Při rohovém kopu v 86. minutě neuhlídali největšího hráče na hřišti obránce Koubského, a ten aspoň částečně zmírnil hořkost z debaklu.

SLAVIA - ZLÍN 5:1 (3:0) zápas skončil
Góly: 16. K. Piták, 21. T. Došek, 36. T. Došek, 55. R. Dostálek, 73. T. Hrdlička
Góly: 86. J. Koubský
Sestavy: R. Černý - L. Došek, A. Petrouš, R. Bejbl, T. Hrdlička - K. Piták (71. T. Kučera), R. Dostálek, P. Gedeon, R. Skácel (62. E. Adauto da Silva) - T. Došek (77. P. Kuka), Š. Vachoušek
Sestavy: B. Rzeszoto - P. Novosad, J. Švach, J. Koubský, D. Hubáček (77. R. Dobeš) - V. Vidlička (41. T. Janda), E. Lasota, M. Hlavňovský, J. Lukaštík - F. Koubek (62. J. Mucha), B. Červenka
Náhradníci: M. Václavík, J. Suchopárek, T. Šilhavý, T. Kuchař
Náhradníci: A. Kořínek, V. Chalupa, P. Zemánek
Žluté karty: 75. E. Adauto da Silva
Žluté karty: 45. M. Hlavňovský, 49. B. Červenka
Rozhodčí: Liba - Krátký, Mika
Počet diváků: 2699 (13% z kapacity 19 336 diváků)