Slávista Josef Hušbauer (vlevo) se snaží vybojovat míč od Zorana Gajiče ze...

Slávista Josef Hušbauer (vlevo) se snaží vybojovat míč od Zorana Gajiče ze Zlína. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Přesvědčivá výhra Sparty a rekord Slavie, který ji netěší. Plzeň uniká všem

• 154
Slavia má ligový rekord v neporazitelnosti, ale jásat nad ním nebude. Alespoň ne teď. Proč? Ve Zlíně jen remizovala, na suverénní Plzeň ztrácí už osm bodů a předběhla ji i Olomouc. O deset bodů vzadu zůstává Sparta, přestože v neděli nastřílela tři góly Teplicím.

Fotbalový podzim je v polovině a jednoznačně mu vévodí Viktoria Plzeň. „Zajímá mě až výsledek po třicátém kole,“ prohlásil opět trenér Pavel Vrba.

Plzeň nezaváhala ani v osmém zápase sezony, který odehrála v Mladé Boleslavi. Na vítězství 2:0 měl největší podíl útočník Michael Krmenčík, jenž vstřelil oba góly.

V aktuální sezoně zařídil víc než polovinu z osmnácti plzeňských tref. Šest gólů dal sám, na další čtyři přihrál.

To je srovnatelná produktivita s pražskou Slavií, která od začátku sezony dala jen jedenáct gólů. Venku se v sobotu prosadila poprvé, ve Zlíně však vedla jen chvíli. „Kvůli mojí chybě,“ mrzelo hostujícího brankáře Laštůvku.

Ten neudržel v závěru střelu Džafiče, Diopově dorážce zabránil faulem Jugas a domácí vyrovnali z nařízené penalty.

„Jsme zklamaní, že jsme ani ve čtvrtém zápase venku nezvítězili. Máme rekord čtyřiatřicet zápasů bez porážky, ale radost z něj nemám. Na Plzeň jsme si připsali další ztrátu,“ řekl Jaroslav Šilhavý.

Slavia v lize neprohrála od jeho loňského příchodu. Odehrála 34 zápasů, 23 z nich vyhrála, v 11 remizovala. Rekord sebrala Chovancově Spartě, která neprohrála 33 zápasů mezi lety 2009 a 2010.

Ta současná je na tom o poznání hůř, i když podle posledního výsledku to poznat není. Sparta totiž doma porazila Teplice 3:0. Rozjede se konečně?

„„Zvlášť po derby to nebylo jednoduché. Museli jsme správně zareagovat. Dnes jsme předvedli náš nejkompaktnější výkon,“ tvrdil do televizní kamery trenér Andrea Stramaccioni.

Admir Ljevakovič z Teplic (vlevo) a Václav Kadlec ze Sparty.
Václav Kadlec ze Sparty (vlevo) se raduje z gólu v utkání proti Teplicím.

Tolik branek v jednom zápase sparťané v sezoně ještě nedali, gólman Dúbravka má navíc další čisté konto a Václav Kadlec, kterého Stramaccioni v létě kritizoval, se dvakrát trefil.

Kdo zastaví Sigmu?

Jen Plzni se povedlo nováčka z Olomouce porazit, remízou ho přibrzdilo Slovácko a také Slavia, kterou teď ovšem Sigma v tabulce přeskočila.

Jednoznačně doma porazila Duklu a je druhá v lize.

„Pro diváka to bylo velmi dobré utkání. Hlavně první poločas byl z naší strany nejlepší za poslední dobu. Hráli jsme aktivně, agresivně, soupeře jsme nutili k chybám,“ hodnotil pátou výhru v sezoně trenér Václav Jílek.

Pod výsledek 3:0 se dvěma góly podepsal Plšek, který zaskakuje v útoku za zraněného Chorého. Třetí gól vstřelil Sladký.

Olomoučtí fotbalisté oslavují vstřelený gól.

Také druhý ligový nováček je druhý, ale od konce. Baník posedmé v řadě nevyhrál, po postupu z druhé ligy porazil jen poslední Brno a další ránu schytal v Jihlavě.

I když na Vysočinu přijel i s uzdraveným Barošem, který nastoupil ve druhém poločase, prohrál kvůli gólu ze třetí nastavené minuty. Ve stejný čas rozhodla Jihlava také minulý domácí zápas s Duklou.

Šestý je po osmi kolech Jablonec, který odvezl body z Ďolíčku. Proti chabému útoku domácích, kteří dávají v průměru jen jeden gól za dva zápasy, jim na vítězství stačila Doležalova trefa z druhého poločasu.

V pondělní dohrávkou směřoval za vítězstvím, které by ho bodově posunulo na úroveň Slavie, liberecký Slovan. Čtyři minuty před koncem ho ale o tři body obral gólem hostující Zajíc.