Fotbalisté Neapole slaví historický postup do čtvrtfinále Ligy mistrů. | foto: AP

Renesance, nebo návrat ke catenacciu? Itálie má ve čtvrtfinále pohárů nejvíc klubů

  • 6
Italská renesance v evropských pohárech: do čtvrtfinále fotbalové Ligy mistrů se probily Neapol, AC Milán a Inter Milán. Tři týmy mezi nejlepšími osmi kluby kontinentu má po sedmnácti letech. A italská mužstva se neztratila ani v Evropské a Konferenční lize. Celkem má země ve čtvrtfinále šest ze sedmi zástupců, kteří do Evropy vstoupili loni v létě. Víc než Španělsko, Německo a Francie dohromady.

Psal se rok 2006, když vedle sebe při losu stanuly Juventus, Inter i AC Milán. Tenkrát se všem podařilo dostat se do čtvrtfinále Ligy mistrů podruhé za sebou. O sedmnáct let později si s turínským celkem vyměnila místo Neapol. Ta prošla hladce po výsledcích 2:0 a 3:0 přes Eintracht Frankfurt a čtvrtfinálový los ji čekal poprvé v historii.

Bayern jde v Lize mistrů na City, Real na Chelsea. Ve čtvrtfinále i italský souboj

Zatímco její útočný fotbal baví, milánské kluby postup spíš vydřely. Oba vstřelily pouze jeden gól a dál šly po bezbrankových odvetách. Všimněte si, že ani jeden z týmů v osmifinále neinkasoval. „Návrat ke catenacciu“, glosuje i britský Daily Mail proslulý italský styl fotbalu z osmdesátých a devadesátých let minulého století založený na pevné obraně a rychlých protiútocích.

AC Milán si tak poradil s Tottenhamem, Inter zase se silným Portem. Oba se do čtvrtfinále vrací po více než deseti letech. Itálie ostatně čeká na vítěze Ligy mistrů od roku 2010, kdy trofej získal právě Inter.

V konkurenci Bayernu Mnichov, Realu Madrid a Manchesteru City jsou sice letošní šance na zisk poháru malé, účast ve finále by ale nemusela být daleko. Páteční los totiž poslal do jedné větve všechny tři italské celky - Neapol proti AC a Inter proti Benfice.

Gigi Buffon, brankář Juventusu, se marně natahuje po střele Cristiana Ronalda (vlevo) z Realu ve finále Ligy mistrů.

A tři ku jedné už je solidní pravděpodobnost. Naposledy hrál finále Juventus v roce 2017, tenkrát podlehl 1:4 Realu.

Juventus teď zápolí v Evropské lize, kde vyzve portugalský Sporting. Spolu s ním se v soutěži drží i loňský vítěz Konferenční ligy AS Řím, jehož triumf v prvním ročníku nově vzniklé soutěže byl zároveň první italskou evropskou trofejí od úspěchu Interu. Na římský celek čeká právě účastník onoho finále, nizozemský Feyenoord.

Posledním týmem z Apeninského poloostrova je Fiorentina, která ve čtvrtfinále druhého ročníku nově vzniklé třetí soutěže pod hlavičkou UEFA potká Lech Poznaň. Dosud po boku celku z Florencie bojovalo ještě Lazio, to však v osmifinále vypadlo s Alkmaarem.

Fanoušci AS Řím oslavují na Stadio Olimpico vítězství svého týmu ve finále Konferenční ligy, které se odehrálo v albánské Tiraně.

Italská dominance napříč Evropou je výjimečná i ve srovnání s ostatními zeměmi. Šest týmů už ve hře nemá nikdo, čtyři pak zůstaly Anglii a tři Belgii. Francie, Německo a Španělsko mají ve hře dohromady jen pět klubů (Nice, Bayern, Leverkusen, Real Madrid a FC Sevilla).

Vzestup na pozadí přehnaného utrácení zejména anglických klubů je pro Itálii příjemným zjištěním. Na posily vydává znatelně méně než konkurence z ostatních ligových soutěží.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko