Policista na stadionu v americkém Foxborough gratuluje portugalskému

Policista na stadionu v americkém Foxborough gratuluje portugalskému fotbalistovi Brunovi Alvesovi, který v nastavení vstřelil jediný gól přípravného utkání proti Mexiku. | foto: Reuters

Portugalci bez Ronalda zdolali Mexiko, Chorvatsko zvládlo generálku

• 1
Fotbalisté Portugalska vyhráli předposlední zápas před mistrovstvím světa i bez zraněné hvězdy Cristiana Ronalda. Ve Foxborough na stadionu pro americký fotbal zdolali Mexiko gólem Alvese v nastavení 1:0. Vítězství v přípravě slavily také Chorvatsko nebo Řecko.

Pro Mexičany byl zápas poslední herní přípravou na páteční premiéru na světovém šampionátu proti Kamerunu. A nevedli si v něm špatně, ačkoliv v samém závěru inkasovali rozhodující gól.

Bruno Alves si v třetí minutě nastaveného času naběhl na vysoký míč a hlavou ho poslal do sítě.  Uznalé gratulace se poté dočkal i od policisty, který stál u hřiště, kde obvykle bojují hráči amerického fotbalu z týmu New England Patriots.

Do utkání opět nenaskočil Cristiano Ronaldo. Jeden z nejlepších světových fotbalistů má potíže se stehenním svalem a zánětem patelární šlachy v levém koleni. Portugalce čeká v úterý generálka proti Irsku, ale Ronaldův start není jistý ani v prvním utkání na MS proti Německu (více o Ronaldově léčbě čtěte zde).

V sobotu už se kanonýr Realu Madrid alespoň zapojil do týmového tréninku.

Chorvatsko zvládlo generálku

Chorvaté na závěr přípravy na čtvrteční zahajovací utkání šampionátu proti Brazílii porazili v dalším utkání dvou účastníků turnaje Austrálii také 1:0. Po necelé hodině o výsledku rozhodl útočník Hull City Nikica Jelavič. Chorvaté v zápase přišli o defenzivního záložníka Danijela Pranjiče, který už v prvním poločase odstoupil se zraněným kotníkem.

O jediný gól zvítězil i další evropský tým Řecko. Brankami Panagiotise Koneho a veterána Kostas Katsuranise zdolalo Bolívii 2:1 a nabralo před mistrovstvím světa dobrou pohodu. Na turnaji se utkají s Kolumbií, Japonskem a Pobřežím slonoviny.

Cestu do Brazílie však musejí Řekové oproti původnímu plánu odložit. Jejich let z New Jersey do města Aracaju totiž neodstartoval kvůli technické závadě navigačního systému, a tak bývalí evropští šampionu zůstanou zatím v USA.

Japonci v generálce odvrátili blamáž proti Zambii, s níž po půlhodině prohrávali už 0:2, ale nakonec zvítězili 4:3. Dvěma góly se na obratu podílel záložník AC Milán Keisuke Honda, ale nakonec až v nastavení vystřelil týmu kouče Alberta Zaccheroniho výhru Jošito Okubo.

Kolumbie bez zraněného hvězdného útočníka Radamela Falcaa porazila 3:0 Jordánsko, ale potřebovala na to dvě penalty. Soupeř navíc dvakrát kapituloval až v závěrečných sedmi minutách v oslabení.

Pokutový kop potřebovali ke vstřelení gólu i Kostaričané proti Irsku, Celso Borges z něj vyrovnal na konečných 1:1.

Přípravná utkání před MS

Buenos Aires: Kolumbie - Jordánsko 3:0 (1:0)
42. Rodríguez z pen., 83. Cuadrado z pen., 89. Guarín.

Salvador: Chorvatsko - Austrálie 1:0 (0:0)
Branka: 58. Jelavič.

Tampa: Japonsko - Zambie 4:3 (1:2)
Branky: 40. z pen. a 75. Honda, 73. Kagawa, 90.+1 Okubo - 9. Katongo, 29. Sinkala, 89. Musonda.

Filadelfie: Kostarika - Irsko 1:1 (0:1)