Anglický brankář Peter Shilton (vlevo) v semifinále MS 1990 od německého...

Anglický brankář Peter Shilton (vlevo) v semifinále MS 1990 od německého obránce Andrease Brehmeho. Na snímku je Shiltonův spoluhrát David Platt. | foto: Profimedia.cz

Drama v prodloužení i penaltách. Německá semifinále nebývají obyčejná

• 41
Fotbalové mistrovství světa v Brazílii dospělo do semifinále. Přinesou nudu bez vzrušujících okamžiků, šancí a střel? Nebo souboje plné zvratů a gólů? Zavzpomínejte, jaká byla ta nejpamátnější semifinále v historii šampionátů.

V úterý od 22.00 domácí Brazílie nastoupí proti Německu, ve středu ve stejný čas Nizozemsko hraje s Argentinou.

Mezi nejpamátnějšími semifinálovými duely, jak je vybrala agentura Reuters, nechybí Brazilci ani Němci.

Stockholm, 24. června 1958 Brazílie - Francie 5:2

Brazílie v předchozích zápasech ve skupině ani ve čtvrtfinále neinkasovala, ale v semifinále proti ní stál Just Fontaine, který dal na turnaji celkem třináct gólů v pěti duelech, což sotva někdy někdo překoná.

Neprůstřelnost brazilského gólmana Gilmara ukončil po devíti minutách, když vyrovnal na 1:1. Do půle vrátil Brazilcům vedení Didi, po přestávce přišla chvíle Pelého. Tenkrát sedmnáctiletý talent během třiadvaceti minut nasázel hattrick, Francouzi v závěru už jen snížili. Ve finále Brazílie stejným poměrem 5:2 přemohla domácí Švédsko, Pelé dal dva góly.

Mexico City, 17. června 1970 Itálie - Německo 4:3 po prodl.

Jeden z nejslavnějších zápasů všech dob, především díky dramatickému prodloužení. Přitom dlouho to bylo 1:0.

Italové před sto tisíci diváky vedli od 8. minuty díky Boninsegnovi. Když už se zdálo, že Němci reagovat nedokážou, tak v posledních vteřinách základní hrací doby vyrovnal libero Schnellinger. A po čtyřech minutách prodloužení Němci vedli, trefil se Müller.

Během následujících osmi minuty Italové skóre otočili díky Burgnichovi a Rivovi. Gerd Müller ve 110. minutě dal na 3:3, ale na euforii z vyrovnání Němci doplatili, protože hned z výkopu Rivera vstřelil vítězný gól. Legendární Franz Beckenbauer po zranění ramene dohrával se zafixovanou rukou a nemohl podat plnohodnotný výkon. Ve finále Italové podlehli Brazílii 1:4.

Sevilla, 8. června 1982 Německo - Francie 3:3, na penalty 5:4

Další obrovské drama, ale také jedno z nejkontroverznějších semifinále po bezohledném faulu německého brankáře Haralda Schumachera na obránce Patricka Battistona. Zatímco Battiston ležel v nemocnici, Schumacher, jehož zákrok sudí ani jako faul neposoudil, zlikvidoval dva z šesti pokutových kopů a byl hrdinou.

V normální hrací době skončil zápas 1:1, byť v posledních vteřinách měl tutovku Amoros.

Němci vedli od 17. minuty po gólu Littbarského, o chvíli později z penalty skóroval Platini. V prodloužení se děly věci: Trésor a Giresse během šesti minut zajistili Francii dvoubrankové vedení a zdálo se, že země poprvé v historii bude hrát finále.

Zraněný německý kapitán Karl-Heinz Rummenigge sotva chodil, ale zůstal na hřišti a ve 102. minutě snížil. O šest minut později Fischer vyrovnal. Ve třetí sérii penalt nedal Stielke, ve čtvrté Francouz Six a v šesté jeho spoluhráč Bossis. Němci vyhráli svůj první rozstřel na MS.

Turín, 4. července 1990 Německo - Anglie 1:1, na penalty 4:3

Anglie se poprvé od triumfu v roce 1966 dostala na mistrovství světa tak daleko, ale selhala v penaltovém rozstřelu. Ty se pro ni v následujících letech staly noční můrou...

Na šampionátu v Itálii německý tým po hodině hry poslal do vedení Brehme z přímého kopu. Deset minut před koncem vyrovnal Lineker. Slavnou momentkou ze zápasu se stala žlutá karta pro Paula Gascoigna, která by ho vyřadila z případného finále. Když ji anglický záložník v 98. minutě prodloužení obdržel, vytryskly mu slzy. Lineker pak spěchal k lavičce a trenéra s ostatními žádal, aby Gascoigna udrželi v klidu pro zbytek zápasu.

V prodloužení oba týmy trefily břevno, v penaltách první čtyři Němci proměnili a pátý už kopat nemusel. Ve čtvrté sérii gólman Illgner vystihl střelu Pearce, vzápětí Waddle překopl bránu. Neúspěšného exekutora utěšoval německý kapitán Lothar Matthäus.

I druhé semifinále rozhodly penalty, Argentina v nich porazila domácí Itálii. Finále rozhodl jediný gól, dal ho z nesprávně nařízeného pokutového kopu německý bek Brehme.

Paříž, 8. července 1998 Francie - Chorvatsko 2:1

Zápas v sobě nesl nevídané napětí. Francie hrála doma a když už se štěstím zvládla osmifinále i čtvrtfinále, bylo by trestuhodné v boji o finále neporazit "malé" Chorvatsko.

Pro Chorvaty to byl první šampionát v samostatné historii země, ve čtvrtfinále smetli evropské šampiony z Německa 3:0. K senzaci nakročili i proti Francii, když z prvního útoku druhé půle skóroval Šuker, se šesti góly nejlepší střelec turnaje.

Hned po rozehrání vyrovnal svým prvním gólem v národním mužstvu pravý obránce Lilliam Thuram a v 69. minutě dal i druhý gól. Byly to jediné jeho dvě branky v reprezentaci, za kterou odehrál celkem 142 mezistátních zápasů.

Čtrnáct minut před koncem byl vyloučen francouzský stoper Blanc, ale televizní záznam ukázal, že Bilič simuloval. Při strkanici v pokutovém území Chorvatska před rozehráním přímého kopu se Bilič chytil za obličej a padl k zemi, ačkoli ho Blanc otevřenou dlaní lehce trefil do oblasti krku. Blanc přišel o finále, v němž jeho spoluhráči porazili Brazílii jasně 3:0.