STAČILO PÁR VTEŘIN. Američan Clint Dempsey vstřelil pátý nejrychlejší gól v...

STAČILO PÁR VTEŘIN. Američan Clint Dempsey vstřelil pátý nejrychlejší gól v historii mistrovství světa. | foto: Toru HanaiReuters

Ghana - USA 1:2, pátý nejrychlejší gól v historii MS a zápletka v závěru

• 23
Pátý nejrychlejší gól v historii mistrovství světa nasměroval americké fotbalisty k vítězství 2:1 nad Ghanou. Po půlminutě se trefil Dempsey a africkému týmu nepomohlo k bodům ani vyrovnání deset minut před koncem. Výhru pro USA zařídil střídající Brooks.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Spojeným státům se tak povedla odveta za předchozí dvě prohry s Ghanou na minulých světových šampionátech. V roce 2006 i 2010 Američané prohráli 1:2, letos se po stejném výsledku radují.

Zápas začal velmi svižně a už po půlminutě přinesl změnu stavu. Nejlepší střelec v americké nominaci Dempsey dobře převzal přihrávku od Jonese, protáhl se ghanskou obranou a střelou na zadní tyč otevřel skóre.

"První inkasovaný gól byl podle mě opravdovou katastrofou. Nevstoupili jsme koncentrovaní a nakonec nás to dostalo. Neměli jsme soupeře nechat takhle skórovat, na takovéhle úrovni si něco podobného nemůžete dovolit," řekl trenér Ghany James Kwesi Appiah.

Tři hvězdy zápasu

1. Gyan (Ghana)

2. Dempsey (USA)

3. Atsu (Ghana)

Šlo o dosud nejrychlejší gól na brazilském turnaji a celkově pátou nejrychlejší branku v historii světových šampionátů. Rekord drží Turek Hakan Sükur, který se před dvanácti lety trefil už po jedenácti sekundách od úvodního hvizdu. Na druhém místě je Čech Václav Mašek a jeho gól ze šestnácté vteřiny z roku 1962 proti Mexiku.

Americký kapitán Dempsey dal v posledních jedenácti zápasech za národní tým a klub desátou branku a Spojené státy díky tomu v sedmém duelu na MS za sebou skórovaly. Naposledy vyšly naprázdno v roce 2006 při prohře 0:3 s českým týmem.

Bleskový gól duelu pomohl a hrálo se v nadprůměrném tempu. Ghana více držela míč, ale nevycházela jí finální fáze. Brankář Howard musel v první půli zasahovat jen po půlhodině, kdy ho střelou z dálky protáhl Gyan.

Američanům zkomplikovala situaci dvě brzké zranění. Už po 23 minutách musel ze hry s poraněným svalem Altidore, v poločase ho následoval obránce Besler.

Po pauze Ghana zvýšila tlak a hrozila centrovanými míči. Do zakončení se v rozmezí dvou minut dvakrát dostal agilní Gyan, v prvním případě ale hlavičkoval nad a podruhé zasáhl Howard.

Spojené státy začaly hrát pasivně a africký celek ostřeloval americkou branku, jenže rány byly nepřesné. Až v 71. minutě vyběhl na trávník nejstarší Ghaňan Essien a o jedenáct minut později jeho tým z tlaku srovnal, když Howarda propálil starší z bratrů Ayewů Andre.

Američanům se však odplata za minulý šampionát přece jen povedla. Za další čtyři minuty si totiž na centr z rohu naběhl střídající Brooks a hlavou rozhodl. Spojené státy teprve podruhé od roku 1930 vyhrály na MS zahajovací zápas.

"Získali jsme tři body, které jsme strašně chtěli. Ukázali jsme skvělý týmový duch, o to je výhra cennější. I po vyrovnání jsme útočili a vyplatilo se - přišel druhý gól. Ghana má dobrý tým, dokáže si vytvořit tlak. Zápas vypadal tak, jak jsme čekali a stál nás hodně sil. Určité věci musíme zlepšit, ale podle mě jsme zaslouženě vyhráli," uvedl trenér USA Jürgen Klinsmann.